Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 10; 08/26/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 10; 08/26/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:13:27 00:53:27 00:42:13 00:00:00
2 2 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins Mike Stephens 183 19:08:08 00:48:08 00:42:41 00:00:28
3 3 RACCOON 8008 Cal 20 Jim Snow 273 19:14:18 00:54:18 00:42:53 00:00:40
4 4 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 204 19:09:46 00:49:46 00:42:54 00:00:41
5 5 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 19:16:52 00:56:52 00:44:55 00:02:42
6 6 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:18:57 00:58:57 00:50:13 00:08:00
7 7 COMFORTABLY NUMB 86 Catalina Capri 26 Arne Morkemo 216 19:36:22 01:16:22 01:04:48 00:22:35
8 8 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 David/Kevin Evans/Reilly 201 19:39:13 01:19:13 01:08:34 00:26:21
DNF: DIANA (278); FIRST RODEO (449);
DNC: CMA2 (203); LUELLA (283); BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100); PIP (5168); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 129 19:08:51 00:43:51 00:41:59 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 129 19:08:58 00:43:58 00:42:05 00:00:06
3 3 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:11:40 00:46:40 00:43:20 00:01:21
4 4 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 129 19:10:24 00:45:24 00:43:28 00:01:29
5 5 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:15:12 00:50:12 00:44:20 00:02:21
6 6 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:11:04 00:46:04 00:44:30 00:02:31
7 7 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:11:12 00:46:12 00:44:49 00:02:50
8 8 LIQUID ASSET 6 Ranger 33 John & Doug Rook & Keller 150 19:14:10 00:49:10 00:45:39 00:03:40
9 9 FURTHER 39 Moore 24 Jim Robinson 150 19:14:24 00:49:24 00:45:52 00:03:53
10 10 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:19:24 00:54:24 00:50:31 00:08:32
DNF: ROUSTABOUT (18630);
DNC: MISTRESS II (11M); LEDA (71); SUMMER SAILSTICE (142); H2OSPREY (173); SKIP (358); ENCORE (1639); MIMICAT (2707); ANIARA (8553); ENCORE (8592); KIRA (28999); WINDHOVER (47126);
J/105 (PHRF ToT) Start J at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE USA 17 J105 Tom Coates 78 19:07:03 00:37:03 00:38:21 00:00:00
2 2 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:08:09 00:38:09 00:39:29 00:01:08
3 3 LARIKIN 337 J105 Tom Struttmann 78 19:09:23 00:39:23 00:40:46 00:02:25
4 4 TRIPLE PLAY 105T J105 Simon Payne 78 19:09:51 00:39:51 00:41:15 00:02:54
5 5 BLUE RIBBON 120 J105 PJ Campfield & Kurt Jordan 78 19:10:18 00:40:18 00:41:43 00:03:22
6 6 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:11:08 00:41:08 00:42:34 00:04:13
7 7 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford 78 19:11:26 00:41:26 00:42:53 00:04:32
DNC: BLACKHAWK (40J); PERSEVERANCE (216); MAMALUC (265); LULU (400); STRANGELOVE (USA374);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SWIFT NESS USA 101 J111 Reuben Rocci 36 19:16:22 00:41:22 00:45:53 00:00:00
2 2 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:17:20 00:42:20 00:47:27 00:01:34
3 3 MULAN 52659 Beneteau 10R Michael Chammout 81 19:25:54 00:50:54 00:52:26 00:06:33
DNC: TIBURON (11T); BIG BLAST! (22); NINA (27); COURAGEOUS (77); LOOPER (855); YUCCA (8526); PEREGRINE (25487); ARGO (46933); RAGTIME (50090); BRIGHT HOUR (50092); SECRET SQUIRREL (51507); TYR (52125); GOOD CALL (56709); AUDACITY (USA 52002); ANOTHER GIRL (XX (20));
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:18:09 00:38:09 00:41:03 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:19:30 00:39:30 00:41:29 00:00:26
3 3 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:19:47 00:39:47 00:41:34 00:00:31
4 4 BASIC INSTINCT 8123 Elliott 1050 Memo Gidley 69 19:22:09 00:42:09 00:44:16 00:03:13
5 5 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:25:54 00:45:54 00:45:08 00:04:05
6 6 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 20:25:51 01:45:51 01:46:30 01:05:27
DNC: LONESTAR (40L); ANDALE (105A); LEILANI (115); LINDO (195); TREX (1007); MIN FLICKA (38028); VENTO (40841); JUSTICE (NIL); WHITE-JACKET (USA-901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:25:47 00:40:47 00:39:02 00:00:00
2 2 TEQUILA 18353 Express 27 Matt Krogstad 129 19:25:50 00:40:50 00:39:05 00:00:03
3 3 XASXAS 77613 Express 27 Mark Murray 129 19:27:15 00:42:15 00:40:27 00:01:25
4 4 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:29:35 00:44:35 00:41:24 00:02:22
5 5 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:30:08 00:45:08 00:41:33 00:02:31
6 6 ACQUA VELOCE 384 J80 Peter Boland 111 19:27:49 00:42:49 00:42:06 00:03:04
7 7 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:30:57 00:45:57 00:43:59 00:04:57
8 8 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:33:10 00:48:10 00:46:07 00:07:05
9 9 CARITA 38035 C&C 32 Stephan Sonnenschein 162 19:41:59 00:56:59 00:52:01 00:12:59
DNC: TRILLIAN (32s); SALTY HOTEL (60); ZERO TO 60 (060); ORCA (85); BLUE JAY (95); FLASHMAN (116F); WINTERSMOON (116K); SRIRACHA (127); 50/50 (144); KLUSTER BUCK (229); BOTTLE ROCKET (538); RAMPAGE (582); BOOMER (676); MAGIC (960); DREAM TEAM (8180); SIMPLY IRRESISTIBLE (18409); SEASCAPE (28326); SONATA (33685); FLIGHT RISK (T650);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________