Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 9; 08/19/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 9; 08/19/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal 20 Jim Snow 273 18:47:12 00:27:12 00:21:29 00:00:00
2 2 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 18:47:33 00:27:33 00:21:46 00:00:17
3 3 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 18:48:05 00:28:05 00:22:11 00:00:42
4 4 DIANA 278 Cal 20 Johanna Altorfer 273 18:48:22 00:28:22 00:22:24 00:00:55
5 5 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 204 18:46:35 00:26:35 00:22:55 00:01:26
6 6 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins Mike Stephens 183 184627 00:26:27 00:23:27 00:01:58
7 7 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 18:47:37 00:27:37 00:23:32 00:02:03
8 8 COMFORTABLY NUMB 86 Catalina Capri 26 Arne Morkemo 216 18:52:57 00:32:57 00:27:58 00:06:29
DNC: FANTASEA ISLANDER (82F); CMA2 (203); LUELLA (283); FIRST RODEO (449); BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100); PIP (5168); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 129 19:02:07 00:37:07 00:35:32 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 129 19:03:06 00:38:06 00:36:28 00:00:56
3 3 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:05:00 00:40:00 00:36:59 00:01:27
4 4 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 129 19:04:04 00:39:04 00:37:24 00:01:52
5 5 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:05:21 00:40:21 00:37:28 00:01:56
6 6 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:04:38 00:39:38 00:38:27 00:02:55
7 7 LIQUID ASSET 6 Ranger 33 John & Doug Rook & Keller 150 19:06:49 00:41:49 00:38:50 00:03:18
8 8 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:06:02 00:41:02 00:39:38 00:04:06
9 9 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:08:13 00:43:13 00:40:08 00:04:36
OCS: MAXINE (43);
DNC: MISTRESS II (11M); FURTHER (39); LEDA (71); SUMMER SAILSTICE (142); H2OSPREY (173); SKIP (358); ENCORE (1639); ANIARA (8553); ENCORE (8592); ROUSTABOUT (18630); KIRA (28999); WINDHOVER (47126);
J/105 (PHRF ToT) Start J at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE USA 17 J105 Tom Coates 78 19:17:07 00:47:07 00:48:46 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford 78 19:18:52 00:48:52 00:50:35 00:01:49
3 3 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:18:55 00:48:55 00:50:38 00:01:52
4 4 BLUE RIBBON 120 J105 PJ Campfield & Kurt Jordan 78 19:21:06 00:51:06 00:52:53 00:04:07
5 5 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:22:22 00:52:22 00:54:12 00:05:26
6 6 TRIPLE PLAY 105T J105 Simon Payne 78 19:27:59 00:57:59 01:00:01 00:11:15
DNC: BLACKHAWK (40J); PERSEVERANCE (216); MAMALUC (265); LARIKIN (337); LULU (400); STRANGELOVE (USA374);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 54 19:20:07 00:45:07 00:48:33 00:00:00
2 2 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:26:22 00:51:22 00:52:10 00:03:37
3 3 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:30:47 00:55:47 01:00:02 00:11:29
DNC: TIBURON (11T); BIG BLAST! (22); NINA (27); COURAGEOUS (77); KUAI (211); LOOPER (855); RAGTIME (50090); BRIGHT HOUR (50092); SECRET SQUIRREL (51507); TYR (52125); MULAN (52659); GOOD CALL (56709); SWIFT NESS (USA 101); AUDACITY (USA 52002); ANOTHER GIRL (XX (20));
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:13:49 00:33:49 00:36:24 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:17:28 00:37:28 00:39:21 00:02:57
3 3 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:24:51 00:44:51 00:44:06 00:07:42
4 4 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:22:52 00:42:52 00:44:48 00:08:24
5 5 LONESTAR 40L Beneteau 10R Madeline Morey 81 19:24:09 00:44:09 00:45:29 00:09:05
DNC: ANDALE (105A); LEILANI (115); LINDO (195); TREX (1007); BASIC INSTINCT (8123); FREEDOM (18230); MIN FLICKA (38028); VENTO (40841); JUSTICE (NIL); WHITE-JACKET (USA-901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MAGIC 960 Etchells Laurence Pulgram 120 19:22:50 00:37:50 00:36:42 00:00:00
2 2 TEQUILA 18353 Express 27 Matt Krogstad 129 19:23:22 00:38:22 00:36:44 00:00:02
3 3 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:23:45 00:38:45 00:37:06 00:00:24
4 4 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:25:41 00:40:41 00:37:47 00:01:05
5 5 FLASHMAN 116F Moore 24 Ashley Perrin 150 19:26:14 00:41:14 00:38:17 00:01:35
6 6 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:26:09 00:41:09 00:39:24 00:02:42
7 7 XASXAS 77613 Express 27 Mark Murray 129 19:26:38 00:41:38 00:39:51 00:03:09
8 8 BLUE JAY 95 J22 SFYC Youth 183 19:30:38 00:45:38 00:40:28 00:03:46
9 9 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:29:41 00:44:41 00:41:08 00:04:26
10 10 50/50 144 Knarr John Bobincheck 198 19:32:25 00:47:25 00:41:12 00:04:30
11 11 SEASCAPE 28326 Ericson 32-3 Michael Bender 159 19:41:53 00:56:53 00:52:09 00:15:27
DNC: TRILLIAN (32s); SALTY HOTEL (60); ZERO TO 60 (060); ORCA (85); WINTERSMOON (116K); SRIRACHA (127); KLUSTER BUCK (229); ACQUA VELOCE (384); BOTTLE ROCKET (538); RAMPAGE (582); BOOMER (676); DREAM TEAM (8180); SIMPLY IRRESISTIBLE (18409); SONATA (33685); CARITA (38035); SIMBA (87275); FLIGHT RISK (T650);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________