Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 8; 08/12/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 8; 08/12/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 19:23:50 01:03:50 00:50:25 00:00:00
2 2 RACCOON 8008 Cal 20 Jim Snow 273 19:33:36 01:13:36 00:58:08 00:07:43
3 3 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 204 19:27:28 01:07:28 00:58:10 00:07:45
4 4 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:36:39 01:16:39 01:00:32 00:10:07
5 5 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins Mike Stephens 183 19:32:17 01:12:17 01:04:06 00:13:41
6 6 DIANA 278 Cal 20 Johanna Altorfer 273 19:53:25 01:33:25 01:13:47 00:23:22
7 7 COMFORTABLY NUMB 86 Catalina Capri 26 Arne Morkemo 216 19:56:59 01:36:59 01:22:18 00:31:53
DNC: FANTASEA ISLANDER (82F); CMA2 (203); LUELLA (283); BLUE RIBBON (343); FIRST RODEO (449); BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100); PIP (5168); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 129 19:14:31 00:49:31 00:47:24 00:00:00
2 2 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:16:09 00:51:09 00:47:30 00:00:06
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:17:47 00:52:47 00:48:48 00:01:24
4 4 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 129 19:16:41 00:51:41 00:49:29 00:02:05
5 5 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:21:17 00:56:17 00:52:02 00:04:38
6 6 LIQUID ASSET 6 Ranger 33 John & Doug Rook & Keller 150 19:21:19 00:56:19 00:52:18 00:04:54
7 7 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 129 19:20:29 00:55:29 00:53:07 00:05:43
8 8 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:24:41 00:59:41 00:57:54 00:10:30
9 9 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:29:53 01:04:53 01:00:15 00:12:51
10 10 WINDHOVER 47126 Pearson 10M John Dodge 150 19:55:09 01:30:09 01:23:43 00:36:19
DNC: MISTRESS II (11M); SALIENT (30); FURTHER (39); MAXINE (43); LEDA (71); H2OSPREY (173); SKIP (358); ENCORE (1639); ANIARA (8553); ENCORE (8592); ROUSTABOUT (18630); KIRA (28999);
J/105 (PHRF ToT) Start J at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:30:26 01:00:26 01:02:33 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford 78 19:30:39 01:00:39 01:02:46 00:00:13
3 3 MASQUERADE USA 17 J105 Tom Coates 78 19:31:06 01:01:06 01:03:14 00:00:41
4 4 LARIKIN 337 J105 Tom Struttmann 78 19:35:36 01:05:36 01:07:54 00:05:21
5 5 TRIPLE PLAY 105T J105 Simon Payne 78 19:46:19 01:16:19 01:18:59 00:16:26
6 6 BLUE RIBBON 120 J105 PJ Campfield & Kurt Jordan 78 19:51:01 01:21:01 01:23:51 00:21:18
OCS: PERSEVERANCE (216);
DNC: BLACKHAWK (40J); FAST FRIENDS (231); MAMALUC (265); LULU (400); STRANGELOVE (USA374);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TYR 52125 J125 Tom Siebel -12 19:21:32 00:46:32 00:56:13 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 54 19:29:03 00:54:03 00:58:10 00:01:57
3 3 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:37:54 01:02:54 01:03:53 00:07:40
4 4 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:37:10 01:02:10 01:09:40 00:13:27
5 5 TIBURON 11T C&C 30 steve stroub 33 19:44:39 01:09:39 01:17:39 00:21:26
6 6 MULAN 52659 Beneteau 10R Michael Chammout 81 19:52:48 01:17:48 01:20:09 00:23:56
7 7 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:56:04 01:21:04 01:27:14 00:31:01
DNC: BIG BLAST! (22); NINA (27); COURAGEOUS (77); LOOPER (855); RAGTIME (50090); BRIGHT HOUR (50092); SECRET SQUIRREL (51507); GOOD CALL (56709); SWIFT NESS (USA 101); AUDACITY (USA 52002); ANOTHER GIRL (XX (20));
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:45:24 01:05:24 01:10:23 00:00:00
2 2 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:49:59 01:09:59 01:10:25 00:00:02
3 3 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:49:32 01:09:32 01:13:01 00:02:38
4 4 BASIC INSTINCT 8123 Elliott 1050 Memo Gidley 69 20:01:31 01:21:31 01:25:36 00:15:13
5 5 LINDO 195 J109 John Kalucki 69 20:07:40 01:27:40 01:32:03 00:21:40
6 6 LONESTAR 40L Beneteau 10R Madeline Morey 81 20:14:55 01:34:55 01:37:46 00:27:23
DNF: LEILANI (115); GANESHA (28862);
DNC: ANDALE (105A); TREX (1007); JARLEN (28528); MIN FLICKA (38028); VENTO (40841); JUSTICE (NIL); WHITE-JACKET (USA-901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:58:15 01:13:15 01:10:07 00:00:00
2 2 FLIGHT RISK T650 Thompson 650 Blake Davis 102 19:55:50 01:10:50 01:10:37 00:00:30
3 3 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 20:14:27 01:29:27 01:22:21 00:12:14
DNF: JR (76); FLASHMAN (116F); SRIRACHA (127); MOONLIGHT (28059); SEASCAPE (28326); CARITA (38035); SIMBA (87275);
DNC: TRILLIAN (32s); SALTY HOTEL (60); ZERO TO 60 (060); ORCA (85); BLUE JAY (95); WINTERSMOON (116K); 50/50 (144); KLUSTER BUCK (229); ACQUA VELOCE (384); BOTTLE ROCKET (538); RAMPAGE (582); BOOMER (676); MAGIC (960); DREAM TEAM (8180); TEQUILA (18353); SIMPLY IRRESISTIBLE (18409); SONATA (33685); XASXAS (77613);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________