Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 7; 08/05/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 7; 08/05/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 19:02:57 00:42:57 00:33:55 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:03:19 00:43:19 00:34:13 00:00:18
3 3 FIRST RODEO 449 Cal 20 Stephanie Stroub 273 19:03:40 00:43:40 00:34:29 00:00:34
4 4 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 204 19:00:13 00:40:13 00:34:40 00:00:45
5 5 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:04:24 00:44:24 00:37:49 00:03:54
6 6 DIANA 278 Cal 20 Johanna Altorfer 273 19:08:54 00:48:54 00:38:37 00:04:42
DNF: COMFORTABLY NUMB (86); BABY BLUE (506); RACCOON (8008);
DNS: MOXIE (28217);
DNC: FANTASEA ISLANDER (82F); CMA2 (203); LUELLA (283); BIG SHOT (5100); PIP (5168); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 129 19:01:45 00:36:45 00:35:11 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 129 19:02:02 00:37:02 00:35:27 00:00:16
3 3 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:04:07 00:39:07 00:36:10 00:00:59
4 4 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:07:25 00:42:25 00:37:28 00:02:17
5 5 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 129 19:04:29 00:39:29 00:37:48 00:02:37
6 6 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:05:20 00:40:20 00:38:57 00:03:46
7 7 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:08:28 00:43:28 00:40:22 00:05:11
8 8 ROUSTABOUT 18630 Peterson 34 Rob Schmidt 123 19:07:50 00:42:50 00:41:22 00:06:11
9 9 LIQUID ASSET 6 Ranger 33 John & Doug Rook & Keller 150 19:09:50 00:44:50 00:41:38 00:06:27
DNC: MISTRESS II (11M); FURTHER (39); LEDA (71); SUMMER SAILSTICE (142); H2OSPREY (173); SEAYA (252); MINNA (254); SKIP (358); ENCORE (1639); ANIARA (8553); ENCORE (8592); KIRA (28999);
J/105 (PHRF ToT) Start J at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:14:03 00:44:03 00:45:36 00:00:00
2 2 MASQUERADE USA 17 J105 Tom Coates 78 19:15:57 00:45:57 00:47:34 00:01:58
3 3 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:17:37 00:47:37 00:49:17 00:03:41
DNF: TRIPLE PLAY (105T);
DNC: BLACKHAWK (40J); BLUE RIBBON (120); MAMALUC (265); ALCHEMY (275); LARIKIN (337); LULU (400); STRANGELOVE (USA374);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:16:51 00:41:51 00:42:30 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 54 19:15:20 00:40:20 00:43:24 00:00:54
3 3 BRIGHT HOUR 50092 Farr 40 James Bradford 0 19:12:33 00:37:33 00:44:23 00:01:53
4 4 SECRET SQUIRREL 51507 Schock 40 Zachery Anderson -12 19:12:36 00:37:36 00:45:26 00:02:56
5 5 MULAN 52659 Beneteau 10R Michael Chammout 81 19:33:03 00:58:03 00:59:48 00:17:18
DNC: TIBURON (11T); BIG BLAST! (22); NINA (27); COURAGEOUS (77); KUAI (211); LOOPER (855); ARGO (46933); RAGTIME (50090); TYR (52125); GOOD CALL (56709); SWIFT NESS (USA 101); AUDACITY (USA 52002); ANOTHER GIRL (XX (20));
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:16:16 00:36:16 00:39:02 00:00:00
2 2 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:19:26 00:39:26 00:41:13 00:02:11
3 3 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:24:18 00:44:18 00:44:34 00:05:32
4 4 LONESTAR 40L Beneteau 10R Madeline Morey 81 19:24:39 00:44:39 00:46:00 00:06:58
5 5 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:34:57 00:54:57 00:54:02 00:15:00
DNF: LEILANI (115);
DNC: ANDALE (105A); TREX (1007); BASIC INSTINCT (8123); MIN FLICKA (38028); WILLOW (38300); VENTO (40841); JUSTICE (NIL); WHITE-JACKET (USA-901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ORCA 85 Moore 24 Will/Rich Baylis/Bergsund 150 19:28:31 00:43:31 00:40:25 00:00:00
2 2 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:29:44 00:44:44 00:41:32 00:01:07
3 3 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:31:14 00:46:14 00:42:34 00:02:09
4 4 TEQUILA 18353 Express 27 Matt Krogstad 129 19:30:37 00:45:37 00:43:40 00:03:15
5 5 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:31:31 00:46:31 00:44:32 00:04:07
6 6 FLASHMAN 116F Moore 24 Ashley Perrin 150 19:33:17 00:48:17 00:44:50 00:04:25
7 7 XASXAS 77613 Express 27 Mark Murray 129 19:32:44 00:47:44 00:45:42 00:05:17
8 8 SONATA 33685 Laser 28 Jonathan Shinn 135 19:34:03 00:49:03 00:46:33 00:06:08
9 9 WINTERSMOON 116K Knarr bryan kemnitzer 198 19:39:00 00:54:00 00:46:56 00:06:31
10 10 ACQUA VELOCE 384 J80 Peter Boland 111 19:32:55 00:47:55 00:47:07 00:06:42
11 11 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:34:47 00:49:47 00:47:39 00:07:14
12 12 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:37:43 00:52:43 00:50:28 00:10:03
DNC: TRILLIAN (32s); SALTY HOTEL (60); ZERO TO 60 (060); BLUE JAY (95); SRIRACHA (127); 50/50 (144); KLUSTER BUCK (229); BOTTLE ROCKET (538); RAMPAGE (582); BOOMER (676); MAGIC (960); DREAM TEAM (8180); SIMPLY IRRESISTIBLE (18409); SEASCAPE (28326); CARITA (38035); FLIGHT RISK (T650);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________