Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 3; 07/08/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 3; 07/08/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 204 19:28:20 01:08:20 00:58:54 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:37:26 01:17:26 01:01:09 00:02:15
3 3 RACCOON 8008 Cal 20 Jim Snow 273 19:41:44 01:21:44 01:04:33 00:05:39
4 4 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins Mike Stephens 183 19:40:07 01:20:07 01:11:03 00:12:09
5 5 COMFORTABLY NUMB 86 Catalina Capri 26 Arne Morkemo 216 19:46:31 01:26:31 01:13:25 00:14:31
6 6 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 David/Kevin Evans/Reilly 201 20:45:53 02:25:53 02:06:16 01:07:22
OCS: FIRST RODEO (449); CAN O WHOOPASS (624);
DNC: BIG SHOT (5100); BLUE RIBBON (343); DIANA (278); LUELLA (283); BABY BLUE (506); PIP (5168); SIZZLER (28824); CMA2 (203);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:39:57 01:14:57 01:09:36 00:00:00
2 2 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:40:30 01:15:30 01:12:36 00:03:00
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:44:17 01:19:17 01:13:18 00:03:42
4 4 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:44:49 01:19:49 01:14:07 00:04:31
5 5 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:57:21 01:32:21 01:21:34 00:11:58
6 6 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:50:58 01:25:58 01:22:40 00:13:04
DNF: SEAYA (252); FURTHER (39); SALIENT (30);
OCS: SKIP (358);
DNC: KIRA (28999); LEDA (71); H2OSPREY (173); QE3 (8049); ROUSTABOUT (18630); MIMICAT (2707); MISTRESS II (11M); ANIARA (8553); ENCORE (8592); LIQUID ASSET (6); ENCORE (1639);
J/105 (PHRF ToT) Start J at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE USA 17 J105 Tom Coates 78 19:31:17 01:01:17 01:03:26 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford 78 19:36:04 01:06:04 01:08:23 00:04:57
3 3 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:37:32 01:07:32 01:09:54 00:06:28
4 4 LARIKIN 337 J105 Tom Struttmann 78 19:37:48 01:07:48 01:10:11 00:06:45
5 5 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:46:47 01:16:47 01:19:28 00:16:02
OCS: BLUE RIBBON (120);
DNC: LULU (400); MAMALUC (265); TRIPLE PLAY (105T); BLACKHAWK (40J); STRANGELOVE (USA374);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:36:14 01:01:14 01:02:11 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 54 19:36:26 01:01:26 01:06:07 00:03:56
3 3 COURAGEOUS 77 J88 Gary Panariello 81 19:39:26 01:04:26 01:06:22 00:04:11
4 4 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:36:18 01:01:18 01:08:42 00:06:31
5 5 TIBURON 11T C&C 30 steve stroub 33 19:37:05 01:02:05 01:09:13 00:07:02
6 6 GOOD CALL 56709 J124 Richard Garman 39 19:50:54 01:15:54 01:23:46 00:21:35
7 7 MULAN 52659 Beneteau 10R Michael Chammout 81 19:58:43 01:23:43 01:26:14 00:24:03
DNF: BRIGHT HOUR (50092);
DNC: ANOTHER GIRL (XX (20)); SWIFT NESS (USA 101); ARGO (46933); BIG BLAST! (22); RAGTIME (50090); NINA (27); TREX (1007); SECRET SQUIRREL (51507); LOOPER (855); AUDACITY (USA 52002);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:50:13 01:10:13 01:15:34 00:00:00
2 2 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:53:04 01:13:04 01:16:21 00:00:47
3 3 LONESTAR 40L Beneteau 10R Madeline Morey 81 19:55:10 01:15:10 01:17:26 00:01:52
4 4 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 20:04:40 01:24:40 01:25:11 00:09:37
5 5 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 20:02:48 01:22:48 01:26:57 00:11:23
DNF: VENTO (40841);
DNC: GANESHA (28862); WHITE-JACKET (USA-901); ANDALE (105A); MIN FLICKA (38028); LEILANI (128); BASIC INSTINCT (8123); JUSTICE (NIL);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ORCA 85 Moore 24 Will/Rich Baylis/Bergsund 150 19:40:58 00:55:58 00:51:58 00:00:00
2 2 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:44:46 00:59:46 00:57:13 00:05:15
3 3 BLUE JAY 95 J22 SFYC Youth 183 19:52:24 01:07:24 00:59:46 00:07:48
4 4 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:52:44 01:07:44 01:02:54 00:10:56
5 5 XASXAS 77613 Express 27 Mark Murray 129 19:51:14 01:06:14 01:03:24 00:11:26
6 6 SALTY HOTEL 60 Express 27 John Kearney 129 19:53:20 01:08:20 01:05:25 00:13:27
7 7 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 20:01:44 01:16:44 01:10:39 00:18:41
8 8 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:59:16 01:14:16 01:11:06 00:19:08
9 9 SRIRACHA 127 J80 Kim Le 111 20:16:52 01:31:52 01:30:20 00:38:22
DNF: CARITA (38035); SEASCAPE (28326); WINTERSMOON (116K);
DNC: BOOMER (676); SIMBA (87275); KLUSTER BUCK (229); FLIGHT RISK (T650); TEQUILA (18353); TRILLIAN (32s); 50/50 (144); FLASHMAN (116F); ACQUA VELOCE (384); SONATA (33685); ZERO TO 60 (060); RAMPAGE (582); BOTTLE ROCKET (538); DREAM TEAM (8180); MAGIC (960); SIMPLY IRRESISTIBLE (18409);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________