Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 10; 06/17/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 10; 06/17/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 POLLY 19 Bird Boat Johnson Stucky 205 19:01:52 00:41:52 00:36:03 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:08:13 00:48:13 00:38:05 00:02:02
3 3 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:04:47 00:44:47 00:38:09 00:02:06
4 4 BIG SHOT 5100 Santana 22 Emily Bowersox 237 19:07:27 00:47:27 00:39:11 00:03:08
5 5 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 28 David/Kevin Evans/Reilly 201 19:06:55 00:46:55 00:40:36 00:04:33
6 6 PIP 5168 Santana 22 James Dilworth 237 19:46:50 01:26:50 01:11:43 00:35:40
7 7 COMFORTABLY NUMB 86 Catalina Capri 26 Arne Morkemo 216 20:04:27 01:44:27 01:28:38 00:52:35
DNS: DIANA (278);
DNC: BABY BLUE (506); MOXIE (28217); LUELLA (283); RACCOON (8008); FIRST RODEO (449); SIZZLER (28824);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:02:24 00:37:24 00:36:07 00:00:00
2 2 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:02:46 00:37:46 00:36:19 00:00:12
3 3 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 126 19:03:38 00:38:38 00:37:09 00:01:02
4 4 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:04:00 00:39:00 00:37:50 00:01:43
5 5 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:04:43 00:39:43 00:38:11 00:02:04
6 6 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:08:16 00:43:16 00:40:11 00:04:04
7 7 LIQUID ASSET 27707 Ranger 33 John & Doug Rook & Keller 150 19:08:19 00:43:19 00:40:13 00:04:06
8 8 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:09:39 00:44:39 00:41:17 00:05:10
9 9 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:11:59 00:46:59 00:41:30 00:05:23
10 10 FURTHER 39 Moore 24 Jim Robinson 150 19:13:07 00:48:07 00:44:41 00:08:34
11 11 SEASCAPE 28326 Ericson 32-3 Michael Bender 159 19:27:24 01:02:24 00:57:12 00:21:05
DNC: SUMMER SAILSTICE (142); LEDA (71); ROUSTABOUT (18630); ANIARA (8553); ENCORE (8592); MINNA (254); SKIP (358); ENDORFIN (5858); H2OSPREY (173); TRILLIAN (32s); ENCORE (1639);
Sportboat (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI 211 Melges 32 Daniel Thielman 30 19:13:57 00:43:57 00:49:15 00:00:00
2 2 TIBURON 11 C&C 30 steve stroub 33 19:15:05 00:45:05 00:50:16 00:01:01
3 3 RAGTIME 50090 J90 TRYGVE (TRIG) LILJESTRAND 48 19:27:45 00:57:45 01:02:46 00:13:31
4 4 SRIRACHA 127 J80 Kim Le 111 19:43:06 01:13:06 01:11:53 00:22:38
DNC: BOTTLE ROCKET (538); BOOMER (676); LOOPER (855); ZERO TO 60 (060); KLUSTER BUCK (229); FLIGHT RISK (T650); ACQUA VELOCE (384); RAMPAGE (582);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 45 19:19:14 00:44:14 00:48:19 00:00:00
2 2 TYR 52125 J125 Tom Siebel -12 19:15:33 00:40:33 00:48:59 00:00:40
3 3 SWIFT NESS 101 J111 Reuben Rocci 36 19:19:11 00:44:11 00:49:01 00:00:42
4 4 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:25:43 00:50:43 00:51:31 00:03:12
5 5 ANOTHER GIRL XX (20) Alerion Express 38 Cinde Lou Delmas 90 19:28:06 00:53:06 00:53:56 00:05:37
6 6 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:30:09 00:55:09 00:59:21 00:11:02
DNC: BRIGHT HOUR (50092); SECRET SQUIRREL (51507); GOOD CALL (56709); BIG BLAST! (22); SECRET SQUIRREL (51507);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TRIPLE PLAY 105J J105 Simon Payne 78 19:24:31 00:49:31 00:51:15 00:00:00
2 2 MASQUERADE 17 J105 Tom Coates 78 19:25:33 00:50:33 00:52:19 00:01:04
3 3 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:27:12 00:52:12 00:54:02 00:02:47
4 4 FAST FRIENDS 231 J105 Bill Smith 78 19:28:45 00:53:45 00:55:38 00:04:23
5 5 BLUE RIBBON 120 J105 PJ Campfield & Kurt Jordan 78 19:28:57 00:53:57 00:55:50 00:04:35
DNC: STRANGELOVE (374); ALCHEMY (275J); LARIKIN (337); LULU (400); MAMALUC (265); BLACKHAWK (40);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:13:56 00:33:56 00:36:31 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:16:55 00:36:55 00:38:46 00:02:15
3 3 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:17:21 00:37:21 00:39:02 00:02:31
4 4 LONESTAR 40 Beneteau 10R Madeline MOrey 81 19:21:05 00:41:05 00:42:19 00:05:48
5 5 MIN FLICKA 38028 Hanse Scott Winters 105 19:25:25 00:45:25 00:45:04 00:08:33
6 6 VENTO 40841 Swan 391 Michael Malaga 99 19:28:13 00:48:13 00:48:17 00:11:46
7 7 NINA 27 Olson 29 Robert MacDonald 99 19:28:25 00:48:25 00:48:29 00:11:58
DNC: FREEDOM (18230); BASIC INSTINCT (8123); GANESHA (28862); LEILANI (115); ANDALE (105); TREX (1007); WHITE-JACKET (901); JUSTICE (NIL);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 50/50 144 Knarr John Bobincheck 198 19:40:01 00:55:01 00:47:49 00:00:00
2 2 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:39:52 00:54:52 00:50:31 00:02:42
3 3 ORCA 85 Moore 24 Will/Rich Baylis/Bergsund 150 19:40:14 00:55:14 00:51:17 00:03:28
4 4 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:40:33 00:55:33 00:53:11 00:05:22
5 5 BLUE JAY 95 J22 Chloe Holder 183 19:45:58 01:00:58 00:54:04 00:06:15
6 6 FLASHMAN 116 Moore 24 Ashley Perrin 150 19:45:10 01:00:10 00:55:52 00:08:03
7 7 SALTY HOTEL 60 Express 27 John Kearney 129 19:43:44 00:58:44 00:56:13 00:08:24
8 8 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:45:02 01:00:02 00:57:28 00:09:39
9 9 SONATA 33685 Laser 28 Jonathan Shinn 135 19:48:49 01:03:49 01:00:33 00:12:44
10 10 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:51:51 01:06:51 01:02:05 00:14:16
11 11 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:58:15 01:13:15 01:10:07 00:22:18
12 12 CARITA 38035 C&C 32 Stephan Sonnenschein 162 20:03:24 01:18:24 01:11:34 00:23:45
DNC: MISTRESS II (11); WINTERSMOON (116); TEQUILA (18353);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________