Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 5; 05/13/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 5; 05/13/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:01:01 00:41:01 00:32:24 00:00:00
2 2 FIRST RODEO 449 Cal 20 Stephanie Stroub 273 19:01:07 00:41:07 00:32:28 00:00:04
3 3 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 28 David/Kevin Evans/Reilly 201 18:59:19 00:39:19 00:34:02 00:01:38
4 4 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:00:32 00:40:32 00:34:32 00:02:08
5 5 LUELLA 283 Harbor 20 Chris Povio 225 19:16:48 00:56:48 00:47:38 00:15:14
DNC: MOXIE (28217); POLLY (19); RACCOON (8008); DIANA (278); COMFORTABLY NUMB (86); PIP (5168); BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:06:19 00:41:19 00:38:12 00:00:00
2 2 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:06:51 00:41:51 00:40:14 00:02:02
3 3 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:07:32 00:42:32 00:41:16 00:03:04
4 4 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:09:56 00:44:56 00:41:43 00:03:31
5 5 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:10:00 00:45:00 00:41:47 00:03:35
6 6 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:08:45 00:43:45 00:42:04 00:03:52
7 7 LEDA 71 Lapworth 36 David James 150 19:10:44 00:45:44 00:42:28 00:04:16
8 8 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:09:19 00:44:19 00:42:48 00:04:36
9 9 ENDORFIN 5858 Beneteau 331 michael chammout 162 19:12:26 00:47:26 00:43:18 00:05:06
10 10 SEASCAPE 28326 Ericson 32-3 Michael Bender 159 19:19:54 00:54:54 00:50:20 00:12:08
DNC: QE3 (8049); MIMICAT (2707); MAXINE (43); ENCORE (8592); TRILLIAN (32s); H2OSPREY (173); FURTHER (39); ROUSTABOUT (18630); SKIP (358); LIQUID ASSET (27707); ANIARA (8553); ENCORE (1639);
Sportboat (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TIBURON 11 C&C 30 steve stroub 33 19:08:53 00:38:53 00:43:21 00:00:00
2 2 SRIRACHA 127 J80 Kim Le 111 19:21:03 00:51:03 00:50:12 00:06:51
DNF: ACQUA VELOCE (384);
DNC: KUAI (211); BOOMER (676); RAGTIME (50090); KLUSTER BUCK (229); LOOPER (855); ZERO TO 60 (060); FLIGHT RISK (T650);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TYR 52125 J125 Tom Siebel -12 19:06:28 00:31:28 00:38:01 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 45 19:10:11 00:35:11 00:38:26 00:00:25
3 3 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:13:36 00:38:36 00:39:12 00:01:11
4 4 BIG BLAST! 22 J111 Roland Vandermeer 36 19:11:00 00:36:00 00:39:56 00:01:55
5 5 SWIFT NESS 101 J111 Reuben Rocci 36 19:11:33 00:36:33 00:40:33 00:02:32
6 6 GOOD CALL 56709 J124 Richard Garman 39 19:16:15 00:41:15 00:45:31 00:07:30
OCS: ANOTHER GIRL (XX (20));
DNC: ARGO (46933); SECRET SQUIRREL (51507); BRIGHT HOUR (50092);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:14:10 00:39:10 00:40:32 00:00:00
2 2 MASQUERADE 17 J105 Tom Coates 78 19:15:55 00:40:55 00:42:21 00:01:49
3 3 STRANGELOVE 374 J105 Justin Oberbauer 78 19:16:04 00:41:04 00:42:30 00:01:58
4 4 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:17:06 00:42:06 00:43:34 00:03:02
5 5 BLUE RIBBON 120 J105 PJ Campfield & Kurt Jordan 78 19:17:19 00:42:19 00:43:48 00:03:16
6 6 TRIPLE PLAY 105J J105 Simon Payne 78 19:19:56 00:44:56 00:46:30 00:05:58
DNF: BLACKHAWK (40);
DNC: FAST FRIENDS (231); MAMALUC (265); LARIKIN (337); LULU (400);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
TIE 1.5 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:15:02 00:35:02 00:36:47 00:00:00
TIE 1.5 MIN FLICKA 38028 Hanse Scott Winters 105 19:17:04 00:37:04 00:36:47 00:00:00
3 3 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:14:13 00:34:13 00:36:49 00:00:02
4 4 TREX 1007 BENETEAU FIRST 40 TED ELLIOTT 42 19:15:15 00:35:15 00:38:42 00:01:55
5 5 ANDALE 105 J109 Bruce Reeves 72 19:18:13 00:38:13 00:39:56 00:03:09
6 6 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 19:20:45 00:40:45 00:40:04 00:03:17
7 7 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:19:20 00:39:20 00:41:06 00:04:19
8 8 LONESTAR 40 Beneteau 10R Madeline MOrey 81 19:20:15 00:40:15 00:41:28 00:04:41
DNC: FREEDOM (18230); NINA (27); VENTO (40841); BASIC INSTINCT (8123); LEILANI (128); WHITE-JACKET (901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:22:53 00:37:53 00:36:16 00:00:00
2 2 YOUNGSTER 82Y IOD Ron Young 156 19:25:54 00:40:54 00:37:39 00:01:23
3 3 FLASHMAN 116 Moore 24 Ashley Perrin 150 19:26:43 00:41:43 00:38:44 00:02:28
4 4 TEQUILA 18353 Express 27 Matt Krogstad 129 19:25:32 00:40:32 00:38:48 00:02:32
5 5 ORCA 85 Moore 24 Will/Rich Baylis/Bergsund 150 19:26:50 00:41:50 00:38:51 00:02:35
6 6 SALTY HOTEL 60 Express 27 John Kearney 129 19:25:49 00:40:49 00:39:04 00:02:48
7 7 50/50 144 Knarr John Bobincheck 198 19:30:19 00:45:19 00:39:23 00:03:07
8 8 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:30:05 00:45:05 00:43:09 00:06:53
9 9 MISTRESS II 11 Farallone Clipper Jennifer Hinkel 159 19:34:17 00:49:17 00:45:11 00:08:55
10 10 CARITA 38035 C&C 32 Stephan Sonnenschein 162 19:39:59 00:54:59 00:50:12 00:13:56
DNC: MOONLIGHT (28059); JR (76); WINTERSMOON (116); SONATA (33685); BLUE JAY (95);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________