Corinthian Yacht Club CYC FNR 2016 Race 1; 4/15/2016 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2016
Race 1; 4/15/2016
NonSpinn 3 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:13:26 00:53:26 00:42:12 00:00:00
2 2 FIRST RODEO 449 Cal 20 Stephanie Stroub 273 19:16:38 00:56:38 00:44:44 00:02:32
3 3 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 28 David/Kevin Evans/Reilly 201 19:16:18 00:56:18 00:48:44 00:06:32
DNF: BLUE RIBBON (343);
DNS: POLLY (19); DIANA (278);
DNC: MOXIE (28217); COMFORTABLY NUMB (86); LUELLA (283); PIP (5168); RACCOON (8008); BABY BLUE (506); BIG SHOT (5100);
NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan 10 Carl Flemming 126 19:08:02 00:43:02 00:41:23 00:00:00
2 2 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Osprey 150 19:10:36 00:45:36 00:42:21 00:00:58
3 3 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 Greg Arkus 126 19:09:08 00:44:08 00:42:26 00:01:03
4 4 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:13:06 00:48:06 00:42:29 00:01:06
5 5 SPIRIT 275 Alerion 28 Steve Rogers 150 19:11:44 00:46:44 00:43:24 00:02:01
6 6 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:12:48 00:47:48 00:44:12 00:02:49
7 7 SALIENT 30 Cal 2-39 Mark / Richard Pearce 123 19:11:01 00:46:01 00:44:27 00:03:04
8 8 QE3 8049 Tartan 10 George Tom Janson Perot 126 19:11:28 00:46:28 00:44:41 00:03:18
9 9 FURTHER 39 Moore 24 Jim Robinson 150 19:14:53 00:49:53 00:46:19 00:04:56
10 10 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:13:42 00:48:42 00:47:15 00:05:52
11 11 LEDA 71 Lapworth 36 David James 150 19:17:23 00:52:23 00:48:39 00:07:16
12 12 ROUSTABOUT 18630 Peterson 34 Rob Schmidt 123 19:16:07 00:51:07 00:49:22 00:07:59
13 13 SEASCAPE 28326 Ericson 32-3 Michael Bender 159 19:19:15 00:54:15 00:49:44 00:08:21
14 14 MINNA 254 Alerion 28 Bill Royall 150 19:18:39 00:53:39 00:49:49 00:08:26
15 15 ENDORFIN 5858 Beneteau 331 michael chammout 162 19:22:29 00:57:29 00:52:29 00:11:06
DNC: SKIP (358); LIQUID ASSET (27707); MIMICAT (2707); ENCORE (8592); TRILLIAN (32s); ANIARA (8553); ENCORE (1639);
Sportboat (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TIBURON 11 C&C 30 steve stroub 33 19:05:44 00:35:44 00:39:50 00:00:00
2 2 BOOMER 676 Melges 20 Marcus Canestra 111 19:10:44 00:40:44 00:40:03 00:00:13
3 3 KLUSTER BUCK 229 Rondar K6 Darren Buck 114 19:21:39 00:51:39 00:50:34 00:10:44
DNF: SRIRACHA (127);
DNC: KUAI (211); RAGTIME (50090); LOOPER (855); ZERO TO 60 (060); ACQUA VELOCE (384); FLIGHT RISK (T650);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TYR 52125 J125 Tom Siebel -12 19:22:43 00:47:43 00:57:39 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J120 David Halliwill 45 19:33:17 00:58:17 01:03:40 00:06:01
3 3 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:40:38 01:05:38 01:06:40 00:09:01
4 4 SWIFT NESS 101 J111 Reuben Rocci 36 19:48:06 01:13:06 01:21:05 00:23:26
DNF: ARGO (46933); BIG BLAST! (22) [RAF];
DNC: ANOTHER GIRL (XX (20)); BRIGHT HOUR (50092); SECRET SQUIRREL (51507); GOOD CALL (56709);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 17 J105 Tom Coates 78 19:45:58 01:10:58 01:13:27 00:00:00
2 2 ROXANNE 163 J105 Elliott Charles Chewie 78 19:51:55 01:16:55 01:19:37 00:06:10
3 3 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:55:57 01:20:57 01:23:47 00:10:20
4 4 LARIKIN 337 J105 Tom Struttmann 78 19:56:08 01:21:08 01:23:59 00:10:32
DNF: MAMALUC (265); FAST FRIENDS (231);
OCS: TRIPLE PLAY (105J);
DNC: BLUE RIBBON (120); STRANGELOVE (374); BLACKHAWK (40); LULU (400);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer Glenn Isaacson 54 19:22:41 00:42:41 00:45:56 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:25:42 00:45:42 00:47:59 00:02:03
3 3 LONESTAR 40 Beneteau 10R Madeline MOrey 81 19:49:50 01:09:50 01:11:56 00:26:00
4 4 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:54:38 01:14:38 01:18:00 00:32:04
5 5 ANDALE 105 J109 Bruce Reeves 72 19:55:10 01:15:10 01:18:33 00:32:37
DNF: MIN FLICKA (38028); GANESHA (28862); VENTO (40841);
DNS: FREEDOM (18230);
DNC: TREX (1007); NINA (27); BASIC INSTINCT (8123); LEILANI (128); WHITE-JACKET (901);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:50:25 01:05:25 01:02:37 00:00:00
2 2 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim/Matt/Jonathan Gibbs 129 19:56:56 01:11:56 01:08:52 00:06:15
DNF: YOUNGSTER (82Y); TEQUILA (18353); SIMBA (87275); CARITA (38035);
DNC: ORCA (85); FLASHMAN (116); JR (76); SONATA (33685); BLUE JAY (95); SALTY HOTEL (60); MISTRESS II (11); 50/50 (144); WINTERSMOON (116);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________