Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Summer Race 18; 8/15/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014 Summer
Race 18; 8/15/2014

SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BOTTLE ROCKET 538 J70 David Schumann 114 19:12:12 00:52:12 00:51:06 00:00:00
2 2 KUAI 7676 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:12:01 00:52:01 00:51:09 00:00:03
3 3 LOOSE LUCY 539 J/70 Justin Kromelow 120 19:17:06 00:57:06 00:55:24 00:04:18
4 4 NO NAME 584 J70 Kermit Shickel 120 19:19:35 00:59:35 00:57:48 00:06:42
5 5 KUAI-B BOAT 43S Melges 20 Daniel Thielman 111 19:33:50 01:13:50 01:12:36 00:21:30
DNS: FLYGFISK (225);
DNC: KLUSTER BUCK (229); LE RASCATORE (131); PROBLEM CHILD (134);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 19:10:41 00:45:41 00:36:05 00:00:00
2 2 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:11:25 00:46:25 00:36:40 00:00:35
3 3 BABY BLUE 506 Cal-20 Craig McDow 273 19:11:38 00:46:38 00:36:50 00:00:45
4 4 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:09:35 00:44:35 00:37:59 00:01:54
5 5 DIANAH 278 Cal 20 Steve Spoja 273 19:19:57 00:54:57 00:43:24 00:07:19
DNF: CAN O'WHOOPASS (624);
DNC: BELAFONTE (5000); BIG SHOT (5100); CROISSANT (42cro); END GAME (?); JIMRIT (1523); OREO (5044); PIP (5168); ROADRUNNER (6422); TICKER TAPE (283);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 DOUBLE TROUBLE 93204 J125 Charlie Ogletree -12 19:08:21 00:38:21 00:46:20 00:00:00
2 2 YUCCA 8526 8 meter hank easom 90 19:15:45 00:45:45 00:46:28 00:00:08
3 3 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 19:14:26 00:44:26 00:48:32 00:02:12
4 4 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 Duane Yoslov 84 19:18:48 00:48:48 00:50:02 00:03:42
5 5 ARGO-A 46933-A Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:26:47 00:56:47 01:01:06 00:14:46
DNC: ALLEGRO (56657); ANGEL (46730); ANOTHER GIRL (XX (20)); BIG BLAST (22); BRIGHT HOUR (50092); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); LADY JANE (7913); MIRAMAR (97490); RAGTIME (50090); TAI KUAI (7676 TP); TIBURON (38042);
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:19:42 00:49:42 00:51:26 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:21:15 00:51:15 00:53:03 00:01:37
3 3 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:21:39 00:51:39 00:53:28 00:02:02
DNC: BLACKHAWK (40); BREEZE (120); JOSE CUERVO (42J); PERSERVERANCE (216);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:20:33 00:45:33 00:49:01 00:00:00
2 2 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:28:57 00:53:57 00:51:53 00:02:52
3 3 QE3 8049 TARTAN 10 Tom Perot 126 19:30:41 00:55:41 00:53:33 00:04:32
4 4 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:26:21 00:51:21 00:53:40 00:04:39
5 5 SALIENT 30CAL Cal 2-39 Mark Pearce 123 19:31:25 00:56:25 00:54:29 00:05:28
6 6 CATTITUDE 860 Tartan 10 Deana Maggard 126 19:31:46 00:56:46 00:54:35 00:05:34
7 7 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Tom Bauch 111 19:33:41 00:58:41 00:57:42 00:08:41
8 8 EXPRESS LANE 3416 Express 34 Paul / Lisa Tomita / Brinkmann 102 19:33:34 00:58:34 00:58:23 00:09:22
DNC: ANDALE (105); ANIARA (8553); ANIARA (8553); ARGO (46933); ARIADNE (28596); CHANCES R (28372); FAST FRIENDS (18696); FLYING BABY (138); FREEDOM (18230); MIN FLICKA (38028); MIRTHMAKER (18250); SWEETSPOT (46921); VENTO (40841); WILLOW (38300);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:36:59 00:56:59 00:52:41 00:00:00
2 2 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:41:15 01:01:15 00:53:01 00:00:20
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:37:38 00:57:38 00:53:17 00:00:36
4 4 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 19:43:19 01:03:19 00:57:05 00:04:24
5 5 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 19:42:21 01:02:21 00:57:54 00:05:13
6 6 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Wickland/Jesberg 150 19:43:17 01:03:17 00:58:46 00:06:05
7 7 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 19:46:02 01:06:02 01:01:19 00:08:38
8 8 ENCORE 370 Alerion 28 Dean Dierich 150 19:46:18 01:06:18 01:01:34 00:08:53
DNC: CARITA (38035); ELEKTRA (30CAT); KIRA (28999); LEDA (71); LION (28047); LONE (77184); MAXINE (43Y); MOXIE (28217); SEASCAPE (28326); SEAYA (252); SKIP (358); SOBRANTE (386); SURPRISE (1691); SWAN (N/A); WINTERSMOON (116K);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 EXPRESS 27 BILL MOORE 129 19:39:11 00:54:11 00:51:52 00:00:00
2 2 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 Matt & Bethanie Krogstad 129 19:40:58 00:55:58 00:53:35 00:01:43
3 3 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:43:31 00:58:31 00:54:20 00:02:28
4 4 ABIGIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:42:50 00:57:50 00:55:22 00:03:30
DNF: SIMBA (87275);
DNS: ELUSIVE (42133);
DNC: ACQUA VELOCE (384); CHOCOLATE THUNDER (2853); FLASHMAN (116M); MAGIC (960); MOONLIGHT (28059); OUESSANT (8214); SONATA (33685); WHITE-JACKET (901); YOUNGSTER (82Y);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 18:50
DNC: SHADOW (49); VAMANOS (60045);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________