Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Summer Race 15; 7/25/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014 Summer
Race 15; 7/25/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KLUSTER BUCK 229 K6 Darren Buck 114 19:14:47 00:54:47 00:53:38 00:00:00
2 2 KUAI 7676 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:18:37 00:58:37 00:57:38 00:04:00
DNC: KUAI-B BOAT (43S); LE RASCATORE (131); PROBLEM CHILD (134); FLYGFISK (225); BOTTLE ROCKET (538);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:14:56 00:49:56 00:39:26 00:00:00
2 2 CAN O'WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 19:20:31 00:55:31 00:43:51 00:04:25
3 3 BELAFONTE 5000 Santana 22 Jim or Woody Robinson 237 19:18:13 00:53:13 00:43:57 00:04:31
4 4 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:22:14 00:57:14 00:48:45 00:09:19
DNC: CROISSANT (42cro); TICKER TAPE (283); BABY BLUE (506); JUST/EM (1234); JIMRIT (1523); OREO (5044); BIG SHOT (5100); PIP (5168); ROADRUNNER (6422); END GAME (?);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 meter hank easom 90 19:18:11 00:48:11 00:48:56 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 19:16:50 00:46:50 00:51:10 00:02:14
3 3 RAGTIME 50090 J90 Trig Liljestrand 48 19:17:09 00:47:09 00:51:15 00:02:19
4 4 BRIGHT HOUR 50092 Farr 40 James Bradford 0 19:16:27 00:46:27 00:54:54 00:05:58
5 5 ARGO-A 46933-A Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:27:25 00:57:25 01:01:47 00:12:51
6 6 ALLEGRO 56657 Beneteau Farr First 36.7 Modern Sailing Modern Sailing 81 19:56:14 01:26:14 01:28:50 00:39:54
DNF: INSPIRED ENVIRONMENTS (28423);
DNC: BIG BLAST (22); NOTHING VENTURED (248); LADY JANE (7913); TIBURON (38042); ANGEL (46730); MIRAMAR (97490); ANOTHER GIRL (XX (20));
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:20:14 00:50:14 00:52:00 00:00:00
2 2 PERSERVERANCE 216 J105 Steve and Paul Kent 78 19:20:19 00:50:19 00:52:05 00:00:05
3 3 BREEZE 120 J105 Kurt Jordan 78 19:31:30 01:01:30 01:03:39 00:11:39
4 4 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:36:32 01:06:32 01:08:52 00:16:52
DNC: BLACKHAWK (40); JOSE CUERVO (42J); ALCHEMY (275J);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:34:45 00:59:45 01:02:26 00:00:00
2 2 SALIENT 30CAL Cal 2-39 Mark Pearce 123 19:41:23 01:06:23 01:04:07 00:01:41
3 3 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:42:06 01:07:06 01:04:31 00:02:05
4 4 QE3 8049 TARTAN 10 Tom Perot 126 19:42:28 01:07:28 01:04:52 00:02:26
5 5 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:39:59 01:04:59 01:05:23 00:02:57
6 6 CATTITUDE 860 Tartan 10 Deana Maggard 126 19:46:53 01:11:53 01:09:07 00:06:41
7 7 EXPRESS LANE 3416 Express 34 Paul / Lisa Tomita / Brinkmann 102 19:44:22 01:09:22 01:09:09 00:06:43
8 8 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Tom Bauch 111 19:48:54 01:13:54 01:12:40 00:10:14
DNF: ANDALE (105); ARIADNE (28596);
DNC: FLYING BABY (138); ANIARA (8553); ANIARA (8553); MIRTHMAKER (18250); FAST FRIENDS (18696); CHANCES R (28372); Q (28901); MIN FLICKA (38028); WILLOW (38300); VENTO (40841); SWEETSPOT (46921); ARGO (46933);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 LEDA 71 Lapworth 36 David James 168 19:45:02 01:05:02 00:58:52 00:00:00
2 2 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Wickland/Jesberg 150 19:47:03 01:07:03 01:02:16 00:03:24
3 3 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:48:24 01:08:24 01:06:21 00:07:29
4 4 MAXINE 43Y Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:59:05 01:19:05 01:09:51 00:10:59
5 5 WINTERSMOON 116K Knarr bryan kemnitzer 186 20:00:41 01:20:41 01:11:15 00:12:23
6 6 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 19:57:42 01:17:42 01:12:09 00:13:17
7 7 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:59:03 01:19:03 01:13:05 00:14:13
8 8 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 20:11:58 01:31:58 01:19:36 00:20:44
9 9 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 20:15:24 01:35:24 01:28:35 00:29:43
DNC: ELEKTRA (30CAT); SUMMER SAILSTICE (142); SURPRISE (1691); LION (28047); MOXIE (28217); SEASCAPE (28326); SANS SOUCI (28591); KIRA (28999); CARITA (38035); LONE (77184); SWAN (N/A);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 EXPRESS 27 BILL MOORE 129 19:26:11 00:41:11 00:39:25 00:00:00
2 2 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 19:26:37 00:41:37 00:39:50 00:00:25
3 3 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:28:40 00:43:40 00:40:33 00:01:08
4 4 ACQUA VELOCE 384 J 80 Peter Bouland 117 19:29:25 00:44:25 00:43:17 00:03:52
5 5 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:32:42 00:47:42 00:45:40 00:06:15
DNC: YOUNGSTER (82Y); FLASHMAN (116M); WHITE-JACKET (901); MAGIC (960); CHOCOLATE THUNDER (2853); OUESSANT (8214); TEQUILA MOCKINGBIRD (18353); ABIGIL MORGAN (18394); SONATA (33685); ELUSIVE (42133);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 18:50
DNC: SHADOW (49); VAMANOS (60045);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________