Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Summer Race 14; 7/18/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014 Summer
Race 14; 7/18/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI 7676 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:13:36 00:53:36 00:52:42 00:00:00
2 2 BOTTLE ROCKET 538 J70 David Schumann 114 19:13:58 00:53:58 00:52:50 00:00:08
DNF: KLUSTER BUCK (229);
DNC: KUAI-B BOAT (43S); LE RASCATORE (131); PROBLEM CHILD (134); FLYGFISK (225);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 18:57:22 00:32:22 00:25:34 00:00:00
2 2 OREO 5044 Santana 22 Garth Copenhaver 237 18:56:38 00:31:38 00:26:08 00:00:34
3 3 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 18:58:08 00:33:08 00:26:10 00:00:36
4 4 BABY BLUE 506 Cal-20 Craig McDow 273 18:59:00 00:34:00 00:26:51 00:01:17
5 5 PIP 5168 Santana 22 James Dilworth 237 18:57:54 00:32:54 00:27:10 00:01:36
6 6 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 18:58:27 00:33:27 00:28:30 00:02:56
7 7 TICKER TAPE 283 Harbor 20 Chris Povio 210 19:02:19 00:37:19 00:31:55 00:06:21
8 8 CROISSANT 42cro Bahama 25 Jennifer Hinkel 252 19:06:05 00:41:05 00:33:18 00:07:44
DNC: CAN O'WHOOPASS (624); JIMRIT (1523); BELAFONTE (5000); BIG SHOT (5100); ROADRUNNER (6422); END GAME (?);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 meter hank easom 90 19:16:43 00:46:43 00:47:27 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 19:14:07 00:44:07 00:48:12 00:00:45
DNC: BIG BLAST (22); NOTHING VENTURED (248); LADY JANE (7913); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); TIBURON (38042); ANGEL (46730); RAGTIME (50090); BRIGHT HOUR (50092); ALLEGRO (56657); MIRAMAR (97490); ANOTHER GIRL (XX (20));
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:17:08 00:47:08 00:48:47 00:00:00
2 2 PERSERVERANCE 216 J105 Steve and Paul Kent 78 19:20:14 00:50:14 00:52:00 00:03:13
3 3 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:21:19 00:51:19 00:53:07 00:04:20
4 4 BREEZE 120 J105 Kurt Jordan 78 19:22:07 00:52:07 00:53:57 00:05:10
5 5 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:23:48 00:53:48 00:55:41 00:06:54
6 6 JOSE CUERVO 42J J105 Shawn Bennett
19:18:21 00:48:21 00:57:08 00:08:21
DNC: BLACKHAWK (40);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:18:56 00:43:56 00:47:17 00:00:00
2 2 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:21:08 00:46:08 00:48:13 00:00:56
3 3 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:25:21 00:50:21 00:48:25 00:01:08
4 4 SALIENT 30CAL Cal 2-39 Mark Pearce 123 19:26:17 00:51:17 00:49:32 00:02:15
5 5 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:22:31 00:47:31 00:49:54 00:02:37
6 6 QE3 8049 TARTAN 10 Tom Perot 126 19:27:26 00:52:26 00:50:25 00:03:08
7 7 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Tom Bauch 111 19:26:35 00:51:35 00:50:43 00:03:26
8 8 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:23:27 00:48:27 00:52:08 00:04:51
9 9 EXPRESS LANE 3416 Express 34 Paul / Lisa Tomita / Brinkmann 102 19:42:31 01:07:31 01:07:19 00:20:02
DNC: ANDALE (105); FLYING BABY (138); CATTITUDE (860); ANIARA (8553); ANIARA (8553); FREEDOM (18230); MIRTHMAKER (18250); FAST FRIENDS (18696); CHANCES R (28372); ARIADNE (28596); MIN FLICKA (38028); VENTO (40841); SWEETSPOT (46921);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MAXINE 43Y Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:19:13 00:39:13 00:34:38 00:00:00
2 2 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:18:07 00:38:07 00:35:15 00:00:37
3 3 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:21:21 00:41:21 00:35:47 00:01:09
4 4 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 19:18:34 00:38:34 00:35:49 00:01:11
5 5 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:20:02 00:40:02 00:37:01 00:02:23
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 19:21:47 00:41:47 00:37:40 00:03:02
7 7 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 19:27:14 00:47:14 00:43:52 00:09:14
8 8 LEDA 71 Lapworth 36 David James 168 19:29:10 00:49:10 00:44:31 00:09:53
DNC: ELEKTRA (30CAT); WINTERSMOON (116K); H2OSPREY (173); SEAYA (252); SURPRISE (1691); LION (28047); MOXIE (28217); SEASCAPE (28326); KIRA (28999); CARITA (38035); LONE (77184); SWAN (N/A);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:37:30 00:52:30 00:48:45 00:00:00
2 2 SHENANIGANS 67 EXPRESS 27 BILL MOORE 129 19:36:55 00:51:55 00:49:42 00:00:57
3 3 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 19:37:15 00:52:15 00:50:01 00:01:16
4 4 ABIGIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:40:11 00:55:11 00:52:50 00:04:05
DNC: YOUNGSTER (82Y); FLASHMAN (116M); ACQUA VELOCE (384); WHITE-JACKET (901); MAGIC (960); CHOCOLATE THUNDER (2853); OUESSANT (8214); TEQUILA MOCKINGBIRD (18353); SONATA (33685); ELUSIVE (42133); SIMBA (87275);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 18:50
DNC: SHADOW (49); VAMANOS (60045);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________