Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Summer Race 11; 6/27/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014 Summer
Race 11; 6/27/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KLUSTER BUCK 229 K6 Darren Buck 114 19:11:49 00:51:49 00:50:43 00:00:00
DNC: BOTTLE ROCKET (538); FLYGFISK (225); KUAI (7676); KUAI-B BOAT (43S); LE RASCATORE (131); PROBLEM CHILD (134);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 19:01:31 00:36:31 00:28:50 00:00:00
2 2 BABY BLUE 506 Cal-20 Craig McDow 273 19:06:13 00:41:13 00:32:33 00:03:43
3 3 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Dean Hocking 219 19:08:30 00:43:30 00:36:46 00:07:56
4 4 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:09:33 00:44:33 00:37:57 00:09:07
DNC: BELAFONTE (5000); BIG SHOT (5100); CROISSANT (42cro); END GAME (?); JIMRIT (1523); OREO (5044); PIP (5168); RACCOON (8008); TICKER TAPE (283);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG BLAST 22 J111 Roland vandermeer 39 19:19:19 00:49:19 00:54:25 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 19:22:09 00:52:09 00:56:58 00:02:33
3 3 YUCCA 8526 8 meter hank easom 90 19:26:42 00:56:42 00:57:35 00:03:10
4 4 TIBURON 38042 santa cruz 37 steve stroub 27 19:21:17 00:51:17 00:57:46 00:03:21
5 5 INSPIRED ENVIRONMENTS 28423 Beneteau first 40.7 Megan Landeck 54 19:33:06 01:03:06 01:07:54 00:13:29
DNF: ALLEGRO (56657); BRIGHT HOUR (50092);
DNC: ANGEL (46730); ANOTHER GIRL (XX (20)); LADY JANE (7913); MIRAMAR (97490); NOTHING VENTURED (248); RAGTIME (50090);
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:27:16 00:57:16 00:59:16 00:00:00
2 2 BLACKHAWK 40 J105 Scooter Simmons 78 19:37:59 01:07:59 01:10:22 00:11:06
3 3 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:39:50 01:09:50 01:12:17 00:13:01
DNC: BREEZE (120); JOSE CUERVO (42J); MASQUERADE (111); PERSERVERANCE (216);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:40:05 01:05:05 01:02:35 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:33:30 00:58:30 01:02:57 00:00:22
3 3 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:38:39 01:03:39 01:03:27 00:00:52
4 4 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:39:36 01:04:36 01:09:31 00:06:56
5 5 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Tom Bauch 111 19:46:30 01:11:30 01:10:19 00:07:44
6 6 CHANCES R 28372 Beneteau first 36.7 Kim von Blohn 81 19:44:25 01:09:25 01:11:30 00:08:55
7 7 CATTITUDE 860 Tartan 10 Deana Maggard 126 19:51:58 01:16:58 01:14:00 00:11:25
8 8 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:50:29 01:15:29 01:19:16 00:16:41
9 9 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:52:02 01:17:02 01:20:30 00:17:55
DNF: ANIARA (8553); FLYING BABY (138); FREEDOM (18230); QE3 (8049);
DNC: ANDALE (105); ANIARA (8553); ARIADNE (28596); EXPRESS LANE (3416); FAST FRIENDS (18696); MIRTHMAKER (18250); SALIENT (30CAL); SWEETSPOT (46921); VENTO (40841);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 20:00:02 01:20:02 01:12:09 00:00:00
2 2 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 20:03:40 01:23:40 01:17:41 00:05:32
3 3 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 20:10:58 01:30:58 01:18:44 00:06:35
4 4 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 20:16:10 01:36:10 01:29:18 00:17:09
5 5 MAXINE 43Y Yankee 30 Stephen Spoja 186 20:25:33 01:45:33 01:33:13 00:21:04
DNF: MOXIE (28217); SEASCAPE (28326); SEAYA (252);
DNC: CARITA (38035); ELEKTRA (30CAT); H2OSPREY (173); KIRA (28999); LION (28047); LONE (77184); MIMICAT (2707); SUMMER SAILSTICE (142); SURPRISE (1691); SWAN (N/A); WINTERSMOON (116K);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ABIGAIL MORGAN 18394 express 27 Ron Kell 129 19:46:56 01:01:56 00:59:17 00:00:00
2 2 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:48:56 01:03:56 00:59:22 00:00:05
3 3 SHENANIGANS 67 EXPRESS 27 BILL MOORE 129 19:48:32 01:03:32 01:00:49 00:01:32
4 4 ELUSIVE 42133 Olson 911S Eben Charlie Marsh Pick 126 19:49:05 01:04:05 01:01:37 00:02:20
5 5 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 Matt & Bethanie Krogstad 129 19:58:00 01:13:00 01:09:53 00:10:36
6 6 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 19:58:44 01:13:44 01:10:35 00:11:18
DNF: CHOCOLATE THUNDER (2853); SIMBA (87275);
DNC: FLASHMAN (116M); MAGIC (960); OUESSANT (8214); SONATA (33685); WHITE-JACKET (901); YOUNGSTER (82Y);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 18:50
DNC: VAMANOS (60045);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________