Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Race 10; 6/20/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014
Race 10; 6/20/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI-B BOAT 43S Melges 20 Daniel Thielman 111 19:22:25 01:02:25 01:01:23 00:00:00
2 2 KUAI 7676 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:22:35 01:02:35 01:01:33 00:00:10
DNC: KLUSTER BUCK (229); PROBLEM CHILD (134); BOTTLE ROCKET (538); FLYGFISK (225); LE RASCATORE (131);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 18:56:11 00:31:11 00:24:38 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 18:57:33 00:32:33 00:25:42 00:01:04
3 3 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 18:58:48 00:33:48 00:28:48 00:04:10
4 4 BABY BLUE 506 Cal-20 Craig McDow 273 19:04:56 00:39:56 00:31:32 00:06:54
5 5 CROISSANT 42cro Bahama 25 Jennifer Hinkel 252 19:29:07 01:04:07 00:51:58 00:27:20
DNS: TICKER TAPE (283);
DNC: PIP (5168); BELAFONTE (5000); BIG SHOT (5100); JIMRIT (1523); OREO (5044); END GAME (?);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 18:59:55 00:29:55 00:32:41 00:00:00
2 2 INSPIRED ENVIRONMENTS 28423 Beneteau first 40.7 Megan Landeck 54 19:06:23 00:36:23 00:39:09 00:06:28
3 3 ALLEGRO 56657 Beneteau Farr First 36.7 Modern Sailing Modern Sailing 81 19:16:32 00:46:32 00:47:56 00:15:15
DNC: ANGEL (46730); YUCCA (8526); RAGTIME (50090); NOTHING VENTURED (248); ANOTHER GIRL (XX (20)); TIBURON (38042); LADY JANE (7913); MIRAMAR (97490); BRIGHT HOUR (50092); BIG BLAST (22);
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:01:18 00:31:18 00:32:24 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:05:36 00:35:36 00:36:51 00:04:27
3 3 BREEZE 120 J105 Kurt Jordan 78 19:06:12 00:36:12 00:37:28 00:05:04
4 4 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:08:37 00:38:37 00:39:58 00:07:34
DNC: PERSERVERANCE (216); JOSE CUERVO (42J);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:10:04 00:35:04 00:34:58 00:00:00
2 2 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:11:33 00:36:33 00:38:12 00:03:14
3 3 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:13:24 00:38:24 00:40:19 00:05:21
4 4 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:12:44 00:37:44 00:40:36 00:05:38
5 5 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:18:21 00:43:21 00:41:41 00:06:43
6 6 QE3 8049 TARTAN 10 Tom Perot 126 19:20:32 00:45:32 00:43:47 00:08:49
7 7 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:16:29 00:41:29 00:44:39 00:09:41
8 8 FLYING BABY 138 J/100 Michael Rosauer 81 19:20:07 00:45:07 00:46:29 00:11:31
9 9 CATTITUDE 860 Tartan 10 Deana Maggard 126 19:23:24 00:48:24 00:46:32 00:11:34
10 10 VENTO 40841 Swan 391 Michael Malaga 99 19:23:18 00:48:18 00:48:22 00:13:24
DNC: MIRTHMAKER (18250); SALIENT (30CAL); ANDALE (105); GANESHA (28862); CHANCES R (28372); FREEDOM (18230); EXPRESS LANE (3416); FAST FRIENDS (18696); SWEETSPOT (46921); ARIADNE (28596); ANIARA (8553); ANIARA (8553);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:21:03 00:41:03 00:39:49 00:00:00
2 2 MAXINE 43Y Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:25:06 00:45:06 00:39:50 00:00:01
3 3 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:23:38 00:43:38 00:40:21 00:00:32
4 4 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 19:23:50 00:43:50 00:40:42 00:00:53
5 5 WINTERSMOON 116K Knarr bryan kemnitzer 186 19:26:09 00:46:09 00:40:45 00:00:56
6 6 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:24:29 00:44:29 00:41:08 00:01:19
7 7 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Wickland/Jesberg 150 19:27:30 00:47:30 00:44:06 00:04:17
8 8 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:31:15 00:51:15 00:44:21 00:04:32
9 9 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 19:34:18 00:54:18 00:48:57 00:09:08
DNC: MOXIE (28217); MINNA (254); SURPRISE (1691); CARITA (38035); SWAN (N/A); SEASCAPE (28326); ELEKTRA (30CAT); LION (28047); KIRA (28999); LONE (77184);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 EXPRESS 27 BILL MOORE 129 19:23:56 00:38:56 00:37:16 00:00:00
2 2 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 Matt & Bethanie Krogstad 129 19:26:24 00:41:24 00:39:38 00:02:22
3 3 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 19:26:30 00:41:30 00:39:44 00:02:28
4 4 ABIGAIL MORGAN 18394 express 27 Ron Kell 129 19:26:52 00:41:52 00:40:05 00:02:49
5 5 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Dean Hocking 219 19:40:20 00:55:20 00:46:46 00:09:30
DNC: SONATA (33685); SIMBA (87275); ELUSIVE (42133); FLASHMAN (116M); YOUNGSTER (82Y); JR (76); MAGIC (960); OUESSANT (8214); CHOCOLATE THUNDER (2853); WHITE-JACKET (USA - 901);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________