Corinthian Yacht Club Xbay/Friendship Regatta Race XBF; 6/14/2014 Corinthian Yacht Club
Xbay/Friendship Regatta
Race XBF; 6/14/2014

NonSpinn 2 (PHRF ToT) Start E at 13:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MERITIME 276 C&C 30 TYC Gary Proctor 180 14:49:22 01:49:22 01:37:23 00:00:00
2 2 MAXINE 43 Yankee 30 CYC Stephen Spoja 186 14:52:41 01:52:41 01:39:31 00:02:08
3 3 LION 28047 Olson 25 TYC Lon Woodrum 159 14:49:53 01:49:53 01:40:44 00:03:21
4 4 SIENTO EL VIENTO 38311 C&C 29-1 TYC Ian Matthew 174 14:55:40 01:55:40 01:43:51 00:06:28
5 5 RACCOON 8008 Cal-20 CYC Jim Snow 273 15:15:18 02:15:18 01:46:52 00:09:29
6 6 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 CYC Kevin Moore 213 15:54:29 02:54:29 02:28:39 00:51:16
DNC: JUST/EM (1234);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 13:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MOORETICIAN 89 Moore24 TYC Peter Schoen 150 15:08:44 02:03:44 01:54:54 00:00:00
2 2 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 CYC Ron Kell 129 15:08:06 02:03:06 01:57:51 00:02:57
3 3 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 CYC Matthew Krogstad 129 15:09:14 02:04:14 01:58:56 00:04:02
4 4 MOONLIGHT 28059 Express 27 CYC James Gibbs 129 15:10:12 02:05:12 01:59:51 00:04:57
5 5 DON WAN 8191 Santana 28 TYC Don Kunstler 186 15:28:34 02:23:34 02:06:47 00:11:53
6 6 HUGE 6375 Catalina 30 SBYC William Woodruff 180 15:29:48 02:24:48 02:08:56 00:14:02
7 7 ADVENTURE 5241 Catalina 30 SBYC Jessica Chase 180 15:31:52 02:26:52 02:10:46 00:15:52
8 8 AMICI 6520 Catalina 30 Greg OToole 186 15:51:10 02:46:10 02:26:45 00:31:51
9 9 LUNA SEA 420 Islander 36 SBYC Daniel Knox 144 15:44:16 02:39:16 02:29:10 00:34:16
10 10 KLUSTER BUCK 229 K6 CYC Darren Buck 114 15:48:01 02:43:01 02:39:35 00:44:41
DNF: HEART OF GOLD (41327);
DNC: ZANZIBAR (0);
NonSpinn 1 (PHRF ToT) Start A at 13:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIN FLICKA 38028 Hanse 37 CYC Julle LeVicki 102 14:45:39 01:35:39 01:35:21 00:00:00
2 2 SURPRISE 1691 CataLINA 34 CYC Peter Birnbaum 147 14:59:14 01:49:14 01:41:52 00:06:31
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 CYC John Arndt 153 15:04:51 01:54:51 01:46:11 00:10:50
4 4 KATESTER S Sabre Spirit CYC Byron Reeves 99 14:57:02 01:47:02 01:47:12 00:11:51
5 5 ZINGARA 484 Islander 36 SBYC Jocelyn Swanson 150 15:17:51 02:07:51 01:58:43 00:23:22
6 6 INCONCEIVABLE 9 J/88 Steven Gordon 69 15:09:04 01:59:04 02:05:02 00:29:41
7 7 SHEARWATER 22446 C&C 36 CYC Jeanne Lacy 144 15:51:48 02:41:48 02:31:33 00:56:12
8 8 KA-NINA 357 Catalina 34 TYC Gary Stypulkoski 147 15:58:36 02:48:36 02:37:14 01:01:53
9 9 BLUE MOON V none Beneteau 40CC SBYC stephen lopes 126 16:12:18 03:02:18 02:55:17 01:19:56
DNC: SAVIOR FAIRE (28735);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 13:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TUPELO HONEY 28908 Elan 40 SBYC Gerard Sheridan 69 14:58:30 01:43:30 01:48:41 00:00:00
2 2 AEOLUS 7 J111 SBYC Robert Theis 36 14:57:32 01:42:32 01:53:44 00:05:03
3 3 INSOLENT MINX 725 Melges 24 Zhenya Kirueshkin-Stepanoff 84 15:07:23 01:52:23 01:55:13 00:06:32
4 4 MIRAMAR 97490 Frers 41 TYC Jeff Brucia 72 15:06:26 01:51:26 01:56:27 00:07:46
5 5 JOYRIDE 31 J/105 TYC William Hoehler 78 15:09:11 01:54:11 01:58:11 00:09:30
6 6 SHELOVES IT 183 J105 CYC David Johnson 78 15:13:51 01:58:51 02:03:01 00:14:20
7 7 TOPSY TORVY 111039 j111 SBYC warren konkel 36 15:08:27 01:53:27 02:05:50 00:17:09
DNC: INSPIRED ENVIRONMENTS (28423);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________