Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Race 8; 6/6/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014
Race 8; 6/6/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI 7676 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:28:05 01:08:05 01:06:57 00:00:00
DNC: BOTTLE ROCKET (538); FLYGFISK (225); KLUSTER BUCK (229); KUAI-B BOAT (43S); LE RASCATORE (131); PROBLEM CHILD (134);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:21:53 00:56:53 00:44:56 00:00:00
2 2 BIG SHOT 5100 Santana 22 Cameron McCloskey 234 19:19:31 00:54:31 00:45:12 00:00:16
3 3 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:24:41 00:59:41 00:50:51 00:05:55
DNF: JUST/EM (1234); TICKER TAPE (283);
DNC: BABY BLUE (506); BELAFONTE (5000); END GAME (?); JIMRIT (1523); OREO (5044); PIP (5168);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YUCCA 8526 8 meter hank easom 90 19:24:45 00:54:45 00:55:36 00:00:00
2 2 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 19:21:20 00:51:20 00:56:05 00:00:29
3 3 ANGEL 46730 J 120 John Kerslake 48 19:24:31 00:54:31 00:59:15 00:03:39
DNC: ALLEGRO (56657); ANOTHER GIRL (XX (20)); BRIGHT HOUR (50092); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); LADY JANE (7913); MIRAMAR (97490); NOTHING VENTURED (248); RAGTIME (50090); TIBURON (38042);
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:23:02 00:53:02 00:54:53 00:00:00
2 2 PERSERVERANCE 216 J105 Steve and Paul Kent 78 19:23:51 00:53:51 00:55:44 00:00:51
3 3 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:27:31 00:57:31 00:59:32 00:04:39
4 4 JOSE CUERVO 42J J105 Shawn Bennett
19:24:08 00:54:08 01:03:59 00:09:06
5 5 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:35:04 01:05:04 01:07:21 00:12:28
DNC: BREEZE (120);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:16:56 00:41:56 00:44:02 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:17:00 00:42:00 00:45:12 00:01:10
3 3 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:20:53 00:45:53 00:45:45 00:01:43
4 4 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:19:03 00:44:03 00:46:02 00:02:00
5 5 SALIENT 30CAL Cal 2-39 Mark Pearce 123 19:23:59 00:48:59 00:47:19 00:03:17
6 6 EXPRESS LANE 3416 Express 34 Paul / Lisa Tomita / Brinkmann 102 19:22:39 00:47:39 00:47:30 00:03:28
7 7 MIRTHMAKER 18250 Archambault A35 Kirk Denebeim 63 19:21:30 00:46:30 00:49:18 00:05:16
8 8 QE3 8049 TARTAN 10 Tom Perot 126 19:27:29 00:52:29 00:50:28 00:06:26
9 9 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:23:23 00:48:23 00:52:04 00:08:02
10 10 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 Bill Smith 114 19:29:03 00:54:03 00:52:55 00:08:53
11 11 CATTITUDE 860 Tartan 10 Deana Maggard 126 19:30:27 00:55:27 00:53:19 00:09:17
12 12 SWEETSPOT 46921 C&C121 Jim Forni 60 19:25:32 00:50:32 00:53:51 00:09:49
13 13 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 19:33:56 00:58:56 00:56:40 00:12:38
14 14 VENTO 40841 Swan 391 Michael Malaga 99 19:32:00 00:57:00 00:57:05 00:13:03
15 15 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Tom Bauch 111 19:34:48 00:59:48 00:58:48 00:14:46
DNC: ANDALE (105); ANIARA (8553); ANIARA (8553); ARIADNE (28596); CHANCES R (28372); FLYING BABY (138); FREEDOM (18230);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:20:54 00:40:54 00:37:49 00:00:00
2 2 WINTERSMOON 116K Knarr bryan kemnitzer 186 19:23:56 00:43:56 00:38:48 00:00:59
3 3 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Wickland/Jesberg 150 19:21:56 00:41:56 00:38:56 00:01:07
4 4 MAXINE 43Y Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:27:38 00:47:38 00:42:04 00:04:15
5 5 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 19:27:41 00:47:41 00:42:59 00:05:10
6 6 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 19:28:29 00:48:29 00:43:00 00:05:11
7 7 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 19:38:42 00:58:42 00:54:30 00:16:41
OCS: MIMICAT (2707);
DNS: CROISSANT (42cro);
DNC: CARITA (38035); ELEKTRA (30CAT); FANTASEA ISLANDER (82F); KIRA (28999); LION (28047); LONE (77184); SEASCAPE (28326); SEAYA (252); SPIRIT (275A); SURPRISE (1691); SWAN (N/A);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 Matt & Bethanie Krogstad 129 19:36:19 00:51:19 00:49:07 00:00:00
2 2 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 19:51:50 01:06:50 01:03:59 00:14:52
DNF: MOONLIGHT (28059);
DNS: ELUSIVE (42133);
DNC: ABIGAIL MORGAN (18394); FLASHMAN (116M); JR (76); MAGIC (960); OUESSANT (8214); ROADRUNNER (6422); SHENANIGANS (67); SONATA (33685); WHITE-JACKET (USA - 901); YOUNGSTER (82Y);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________