Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Race 6; 5/23/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014
Race 6; 5/23/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI-B BOAT 43S Melges 20 Daniel Thielman 111 19:25:26 01:05:26 01:04:21 00:00:00
2 2 KUAI 7676 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:25:34 01:05:34 01:04:29 00:00:08
DNC: BOTTLE ROCKET (538); FLYGFISK (225); KLUSTER BUCK (229); LE RASCATORE (131); PROBLEM CHILD (134);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:40:29 01:15:29 00:59:37 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 19:43:43 01:18:43 01:02:10 00:02:33
3 3 PIP 5168 Santana 22 James Dilworth 237 19:46:07 01:21:07 01:07:00 00:07:23
4 4 BABY BLUE 506 Cal-20 Craig McDow 273 19:59:47 01:34:47 01:14:52 00:15:15
5 5 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 19:53:19 01:28:19 01:15:14 00:15:37
6 6 BIG SHOT 5100 Santana 22 Cameron McCloskey 234 20:03:49 01:38:49 01:21:56 00:22:19
DNF: TICKER TAPE (283);
DNC: BELAFONTE (5000); END GAME (?); JIMRIT (1523); OREO (5044);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 19:16:56 00:46:56 00:51:16 00:00:00
2 2 ANGEL 46730 J 120 John Kerslake 48 19:22:51 00:52:51 00:57:27 00:06:11
3 3 ANOTHER GIRL XX (20) Alerion Express 38 Cinde Lou Delmas 90 19:26:41 00:56:41 00:57:34 00:06:18
4 4 LADY JANE 7913 Jeanneau 39i Gregory Dorn 93 19:42:34 01:12:34 01:13:21 00:22:05
5 5 ALLEGRO 56657 Beneteau Farr First 36.7 Modern Sailing Modern Sailing 81 20:17:13 01:47:13 01:50:27 00:59:11
DNC: INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); MIRAMAR (97490); NOTHING VENTURED (248); RAGTIME (50090); TIBURON (38042); YUCCA (8526);
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:21:36 00:51:36 00:53:24 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 19:24:17 00:54:17 00:56:11 00:02:47
3 3 PERSERVERANCE 216 J105 Steve and Paul Kent 78 19:25:03 00:55:03 00:56:59 00:03:35
4 4 BREEZE 120 J105 Kurt Jordan 78 19:26:49 00:56:49 00:58:48 00:05:24
5 5 SHELOVESIT 183 J105 Johnson stucky 78 19:45:14 01:15:14 01:17:52 00:24:28
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 19:27:42 00:52:42 00:56:43 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 19:33:55 00:58:55 01:01:52 00:05:09
3 3 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:36:04 01:01:04 01:03:49 00:07:06
4 4 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:38:52 01:03:52 01:04:16 00:07:33
5 5 CATTITUDE 860 Tartan 10 Deana Maggard 126 19:42:17 01:07:17 01:04:42 00:07:59
6 6 ANDALE 105 J109 Bruce Reeves 72 19:39:35 01:04:35 01:07:29 00:10:46
7 7 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 Bill Smith 114 19:44:34 01:09:34 01:08:06 00:11:23
8 8 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:43:46 01:08:46 01:08:33 00:11:50
9 9 SALIENT 30CAL Cal 2-39 Mark Pearce 123 19:47:05 01:12:05 01:09:37 00:12:54
10 10 QE3 8049 TARTAN 10 Tom Perot 126 19:50:50 01:15:50 01:12:55 00:16:12
11 11 CHANCES R 28372 Beneteau first 36.7 Kim von Blohn 81 19:49:57 01:14:57 01:17:12 00:20:29
12 12 ARGO 46933 Beneteau 40.7 Gregory Demetrulias 54 19:48:03 01:13:03 01:18:37 00:21:54
13 13 EXPRESS LANE 3416 Express 34 Paul / Lisa Tomita / Brinkmann 102 20:00:38 01:25:38 01:25:22 00:28:39
DNC: ANIARA (8553); ANIARA (8553); ARIADNE (28596); GANESHA (28862); MIRTHMAKER (18250); TOPGALLANT (18608); VENTO (40841);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MAXINE 43Y Yankee 30 Stephen Spoja 186 19:37:26 00:57:26 00:50:43 00:00:00
2 2 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 19:37:06 00:57:06 00:53:01 00:02:18
3 3 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:38:13 00:58:13 00:53:50 00:03:07
4 4 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:35:46 00:55:46 00:54:06 00:03:23
5 5 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 19:38:49 00:58:49 00:54:37 00:03:54
6 6 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:39:25 00:59:25 00:54:56 00:04:13
7 7 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:55:18 01:15:18 01:05:10 00:14:27
8 8 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 20:00:36 01:20:36 01:12:40 00:21:57
DNF: ELEKTRA (30CAT);
DNC: CARITA (38035); H2OSPREY (173); KIRA (28999); LION (28047); LONE (77184); MOXIE (28217); SURPRISE (1691); SWAN (N/A); WINTERSMOON (116K);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ELUSIVE 42133 Olson 911S Eben Charlie Marsh Pick 126 19:50:24 01:05:24 01:02:53 00:00:00
2 2 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 20:00:56 01:15:56 01:12:41 00:09:48
3 3 SONATA 33685 Laser 28 Jonathan Shinn 135 20:03:12 01:18:12 01:14:12 00:11:19
4 4 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 20:06:20 01:21:20 01:17:52 00:14:59
DNC: ABIGAIL MORGAN (18394); FLASHMAN (116M); JR (76); MAGIC (960); OUESSANT (8214); ROADRUNNER (6422); SHENANIGANS (67); TEQUILA MOCKINGBIRD (18353); WHITE-JACKET (USA - 901); YOUNGSTER (82Y);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________