Corinthian Yacht Club CYC FNR 2014 Race 3; 5/2/2014 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2014
Race 3; 5/2/2014
SportBoats (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PROBLEM CHILD 134 Melges 20 Eliott James 111 19:49:08 01:29:08 01:27:39 00:00:00
2 2 KUAI-B BOAT 226 Melges 20 Daniel Thielman 111 19:56:35 01:36:35 01:34:59 00:07:20
DNF: KUAI (7676);
DNC: KLUSTER BUCK (229); BOTTLE ROCKET (538); LE RASCATORE (131); FLYGFISK (225);
Non Spinn 3 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:51:27 01:26:27 01:08:17 00:00:00
2 2 BELAFONTE 5000 Santana 22 Jim or Woody Robinson 237 19:52:14 01:27:14 01:12:03 00:03:46
3 3 JUST/EM 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 19:57:42 01:32:42 01:13:13 00:04:56
4 4 BABY BLUE 506 Cal-20 Craig McDow 273 20:03:31 01:38:31 01:17:48 00:09:31
5 5 BLUE RIBBON 343 Catalina 27 Kevin Moore 213 20:00:59 01:35:59 01:21:46 00:13:29
DNF: TICKER TAPE (283);
DNC: PIP (5168); BIG SHOT (5100); JIMRIT (1523); OREO (5044); END GAME (?);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RAGTIME 50090 J90 Trig Liljestrand 48 19:53:57 01:23:57 01:31:15 00:00:00
2 2 ANGEL 46730 J 120 John Kerslake 48 19:56:36 01:26:36 01:34:08 00:02:53
3 3 ANOTHER GIRL XX (20) Alerion Express 38 Cinde Lou Delmas 90 20:06:03 01:36:03 01:37:33 00:06:18
DNF: ALLEGRO (56657);
DNC: PEREGRINE (25487); LADY JANE (7913); NOTHING VENTURED (248); YUCCA (8526); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); TIBURON (38042); MIRAMAR (97490);
J105 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MASQUERADE 111 J105 Tom Coates 78 19:58:56 01:28:56 01:32:03 00:00:00
2 2 PERSERVERANCE 216 J105 Steve and Paul Kent 78 20:00:41 01:30:41 01:33:52 00:01:49
3 3 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford 78 20:01:47 01:31:47 01:35:00 00:02:57
DNF: SHELOVESIT (183);
DNC: BREEZE (120);
Non Spinn 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 20:01:54 01:26:54 01:33:31 00:00:00
2 2 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 20:05:18 01:30:18 01:34:22 00:00:51
3 3 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten Carl Flemming 126 20:13:50 01:38:50 01:35:02 00:01:31
4 4 ANDALE 105 J109 Bruce Reeves 72 20:11:48 01:36:48 01:41:09 00:07:38
5 5 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 20:13:08 01:38:08 01:43:03 00:09:32
DNF: MIN FLICKA (38028); QE3 (8049); CHANCES R (28372); EXPRESS LANE (3416); MIRTHMAKER (18250); GANESHA (28862); CATTITUDE (860);
DNC: FREEDOM (18230); FAST FRIENDS (18696); SALIENT (30CAL); ARGO (46933); ANIARA (8553); VENTO (40841); ANIARA (8553); ARIADNE (28596);
Non Spinn 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 153 19:58:13 01:18:13 01:12:19 00:00:00
2 2 H2OSPREY 173 Alerion 28 Team Wickland/Jesberg 150 19:58:33 01:18:33 01:12:56 00:00:37
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 20:06:16 01:26:16 01:16:11 00:03:52
4 4 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 20:03:24 01:23:24 01:17:07 00:04:48
5 5 SURPRISE 1691 CATALINA 34 Peter Birnbaum 147 20:04:16 01:24:16 01:18:35 00:06:16
6 6 SPIRIT 275A Alerion28 Steve Rogers 150 20:04:59 01:24:59 01:18:55 00:06:36
7 7 MINNA 254 Alerion Express 28 Tom Royal 150 20:06:24 01:26:24 01:20:14 00:07:55
8 8 SWAN N/A Freedom 36 Brian Riley 141 20:06:32 01:26:32 01:21:24 00:09:05
9 9 SANS SOUCI 28591 Beneteau 32 Madeline Morey 171 20:13:24 01:33:24 01:24:12 00:11:53
DNF: MOXIE (28217);
DNS: FANTASEA ISLANDER (82F);
DNC: SEAYA (252); ELEKTRA (30CAT); WINTERSMOON (116K); KIRA (28999); CARITA (38035); LONE (77184); LION (28047);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 EXPRESS 27 BILL MOORE 129 19:58:45 01:13:45 01:10:36 00:00:00
2 2 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 Matt & Bethanie Krogstad 129 19:58:58 01:13:58 01:10:48 00:00:12
3 3 SONATA 33685 Laser 28 Jonathan Shinn 135 20:00:17 01:15:17 01:11:26 00:00:50
4 4 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 20:00:39 01:15:39 01:12:25 00:01:49
5 5 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 20:00:50 01:15:50 01:12:36 00:02:00
OCS: OUESSANT (8214);
DNS: ELUSIVE (42133);
DNC: JR (76); YOUNGSTER (82Y); FLASHMAN (116M); MAGIC (960); ROADRUNNER (6422); ABIGAIL MORGAN (18394); WHITE-JACKET (USA - 901);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________