Corinthian Yacht Club Friday Night Races Race 19; 08/19/2011 Corinthian Yacht Club
Friday Night Races
Race 19; 08/19/2011

J105 (One Design) Start J at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford
19:03:22 00:43:22 00:43:22 00:00:00
2 2 YIKES! 450 J105 Sue Hoeschler
19:05:29 00:45:29 00:45:29 00:02:07
3 3 DANAE 265 J105 Steven Block
19:08:30 00:48:30 00:48:30 00:05:08
DNC: BREEZE (120); SHELOVESIT (183); DONKEY JACK (26); NATCHO LIBRE (42); BLACKHAWK (40); LULU (400); ROXANNE (163);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TIBURON 38042 SC 37 Steve Stroub 27 19:06:37 00:41:37 00:46:53 00:00:00
2 2 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:15:08 00:50:08 00:48:00 00:01:07
3 3 RAGTIME 50090 J90 Trig Liljestrand 51 19:09:30 00:44:30 00:48:08 00:01:15
DNC: NOTHING VENTURED (248); KUAI (114); 134 (no name) (148); SHENANIGANS (67); MOONLIGHT (28059); HANA HO (77007); MIRTHMAKER (18250); OHANA (1181); PARACHUTE WOMAN (43979); HIGH 5 (52219); LOW SPEED CHASE (38009); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); VITESSE (0); YUCCA (8526); BLOOM COUNTY (18151); FLIGHT RISK (T650); PEGASUS-MOTIONX (1262); VIN SANTO (990); JR (76);
NonSpin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 19:14:30 00:44:30 00:47:53 00:00:00
2 na Another Girl XX(20) Alerion Express 38 Cinde Lou and Leonard Leonard 90 19:17:33 00:47:33 00:48:18 00:00:25
3 2 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:18:50 00:48:50 00:48:41 00:00:48
4 3 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 66 19:17:03 00:47:03 00:49:39 00:01:46
5 4 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:21:43 00:51:43 00:49:44 00:01:51
6 5 SWEETSPOT 46921 C&C 121 Jim Forni 60 19:17:26 00:47:26 00:50:33 00:02:40
7 6 ELUSIVE 42133 Olson 911 Jan Schoenecker 126 19:22:41 00:52:41 00:50:39 00:02:46
8 7 HENRY HANNAH 59 Cal 40 David Holscher 114 19:22:06 00:52:06 00:51:00 00:03:07
9 8 ARIADNE 403 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 19:19:58 00:49:58 00:51:28 00:03:35
10 9 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:19:59 00:49:59 00:52:14 00:04:21
11 10 SALIENT 30 Cal 2/39 Mark Pearce 123 19:26:35 00:56:35 00:54:39 00:06:46
DNC: FAST FRIENDS (18696); FREEDOM (18230); GANESHA (28862); CHANCES R (28372); LONGBOARD (18433); PEG LEG (33); BASIC INSTINCT (8123); NINA (27); DONA (447); LIBERTY (57261); TOY BOX (87324); ANIARA (8553); TOPGALLANT (18608);
NonSpin 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FJORDING 449 Cal 20 Tina Lundh 273 19:02:56 00:27:56 00:22:04 00:00:00
2 na BLASING 48 Santana 22 Lee Johnson 234 19:13:32 00:38:32 00:31:57 00:09:53
3 na INSHALLAH 5100 Santana 22 Shirley Bates 237 19:17:35 00:42:35 00:35:10 00:13:06
DNS: TICKER TAPE (283);
DNC: CHICA (1234); BELAFONTE (5000); SWEET REWARD (562); KELLY SHAWN (38000); WINTERSMOON (116); ROADRUNNER (6422); DARWIND (107); ITSAZOO (77419); SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS (226); AQUILA (28465); PIP (5168); RACCOON (8008);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG WOW! 1093 Rhodes 19 Tom Royall 258 19:02:25 00:27:25 00:22:03 00:00:00
2 2 YOUNGSTER 82Y IOD (International One Design) Ron Young 156 19:00:08 00:25:08 00:23:08 00:01:05
3 3 VITAMIN J 533 J24 Raymundoe Lynch 168 19:03:43 00:28:43 00:26:00 00:03:57
4 4 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 19:04:23 00:29:23 00:26:03 00:04:00
DNC: LIL FLIP (2853); RED STRIPE (12853); WUDA SHUDA (20354); DRAGONFLY (702); POCKET ROCKET (1328);
NonSpin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:06:29 00:26:29 00:24:29 00:00:00
2 2 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 147 19:06:50 00:26:50 00:25:01 00:00:32
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 183 19:08:22 00:28:22 00:25:09 00:00:40
4 4 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:09:51 00:29:51 00:25:50 00:01:21
5 5 SPIRIT 275S Alerion 28 Julia Yost 150 19:07:57 00:27:57 00:25:57 00:01:28
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 168 19:09:11 00:29:11 00:26:25 00:01:56
7 7 WINDHOVER 47126 Pearson 10M John Dodge 147 19:08:42 00:28:42 00:26:46 00:02:17
8 8 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:08:47 00:28:47 00:26:51 00:02:22
9 9 WILLIN 38049 Catalina 30 Mark Tishler 180 19:11:16 00:31:16 00:27:50 00:03:21
DNC: SEAYA (252); BLUE RIBBON (658); KIRA (28999); HAUTE ROUTE (23); AMANDLA (796); SURPRISE (1691); SIRIUS (38730); LONE (77184); CARITA (38035); NO AGENDA (6809); TENACIOUS (5553); SIZZLER (28824);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________