Corinthian Yacht Club Friday Night Races Race 13; 7/8/2011 Corinthian Yacht Club
Friday Night Races
Race 13; 7/8/2011

J105 (One Design) Start J at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ALCHEMY 275J J105 Walter Sanford
19:32:58 01:12:58 01:12:58 00:00:00
DNC: BLACKHAWK (40); BREEZE (120); DANAE (265); DONKEY JACK (26); LULU (400); NATCHO LIBRE (42); ROXANNE (163); SHELOVESIT (183); YIKES! (450);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PARACHUTE WOMAN 43979 J/92 Carter Ott 105 19:28:51 01:03:51 01:03:22 00:00:00
2 2 TIBURON 38042 SC 37 Steve Stroub 27 19:26:16 01:01:16 01:09:01 00:05:39
3 3 HANA HO 77007 SC 50 Mark Dowdy -3 19:25:20 01:00:20 01:11:42 00:08:20
4 4 RAGTIME 50090 J90 Trig Liljestrand 51 19:33:59 01:08:59 01:14:36 00:11:14
5 5 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:44:08 01:19:08 01:15:45 00:12:23
6 6 VIN SANTO 990 Moorings 38 SD Mollie Modern Sailing Academy 129 19:53:37 01:28:37 01:24:50 00:21:28
DNF: JR (76);
DNC: INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); YUCCA (8526); MIRTHMAKER (18250); VITESSE (0); PEGASUS-MOTIONX (1262); ABIGAIL MORGAN (18394); LONGBOARD (18433); MOONLIGHT (28059); BLOOM COUNTY (18151); KUAI (114); NOTHING VENTURED (248); LOW SPEED CHASE (38009); FLIGHT RISK (T650);
NonSpin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 19:19:34 00:49:34 00:53:20 00:00:00
2 2 ARIADNE 403 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 19:23:50 00:53:50 00:55:27 00:02:07
3 3 BASIC INSTINCT 8123 Elloitt 1050 Jan Borjeson 69 19:23:08 00:53:08 00:55:48 00:02:28
4 4 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:28:55 00:58:55 00:56:39 00:03:19
5 5 SALIENT 30 Cal 2/39 Mark Pearce 123 19:29:32 00:59:32 00:57:30 00:04:10
6 6 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Thomas Bauch 111 19:28:35 00:58:35 00:57:37 00:04:17
7 7 ELUSIVE 42133 Olson 911 Jan Schoenecker 126 19:30:36 01:00:36 00:58:16 00:04:56
8 8 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 Bill Smith 120 19:30:16 01:00:16 00:58:28 00:05:08
9 9 HENRY HANNAH 59 Cal 40 David Holscher 114 19:30:21 01:00:21 00:59:05 00:05:45
10 10 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:29:59 00:59:59 01:02:41 00:09:21
11 11 CHANCES R 28372 Beneteau 36.7 Kim von Blohn 81 19:32:22 01:02:22 01:04:15 00:10:55
12 12 TOY BOX 87324 Capo 30 Pete Campfield 120 19:43:59 01:13:59 01:11:46 00:18:26
DNC: SWEETSPOT (46921); DONA (447); WILLOW (38300); LIBERTY (57261); MIN FLICKA (38028); NINA (27); PEG LEG (33); ANIARA (8553); TOPGALLANT (18608); FREEDOM (18230);
NonSpin 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 WINTERSMOON 116 Knarr Bryan Kemnitzer 194 19:17:48 00:42:48 00:37:24 00:00:00
2 2 BELAFONTE 5000 Santana 22 Woody or Jim Robinson 237 19:21:46 00:46:46 00:38:38 00:01:14
3 3 AQUILA 28465 Santana 22 Derek Meyer 237 19:25:15 00:50:15 00:41:30 00:04:06
4 4 CHICA 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 19:30:20 00:55:20 00:43:42 00:06:18
5 5 ITSAZOO 77419 Sprinta Sport Al Widenhofer 198 19:43:45 01:08:45 00:59:45 00:22:21
DNC: FJORDING (449); RACCOON (8008); SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS (226); TICKER TAPE (283); ROADRUNNER (6422); INSHALLAH (5100); KELLY SHAWN (38000); PIP (5168); SWEET REWARD (562);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YOUNGSTER 82Y IOD (International One Design) Ron Young 156 19:15:44 00:40:44 00:37:30 00:00:00
2 2 VITAMIN J 533 J24 Raymundoe Lynch 168 19:16:53 00:41:53 00:37:55 00:00:25
3 3 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 19:20:02 00:45:02 00:39:56 00:02:26
DNC: WUDA SHUDA (20354); LIL FLIP (2853); RED STRIPE (12853); DARWIND (107); BIG WOW! (1093); DRAGONFLY (702); POCKET ROCKET (1328);
NonSpin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:20:51 00:40:51 00:37:46 00:00:00
2 2 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:21:00 00:41:00 00:38:14 00:00:28
3 3 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:19:53 00:39:53 00:38:42 00:00:56
4 4 WINDHOVER 47126 Pearson 10M John Dodge 147 19:24:33 00:44:33 00:41:33 00:03:47
5 5 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 183 19:27:17 00:47:17 00:41:56 00:04:10
6 6 SPIRIT 275S Alerion 28 Julia Yost 150 19:25:45 00:45:45 00:42:29 00:04:43
7 7 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 147 19:26:52 00:46:52 00:43:42 00:05:56
8 8 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 Kevin Reilly 201 19:31:35 00:51:35 00:44:39 00:06:53
9 9 BLUE RIBBON 658 E22 Kevin Burrell 126 19:31:13 00:51:13 00:49:15 00:11:29
10 na WILLIN 38049 Catalina 30 Mark Tishler 180 19:37:37 00:57:37 00:51:18 00:13:32
11 na CARITA 38035 CC32 Modern Sailing Academy 162 19:37:50 00:57:50 00:52:48 00:15:02
DNC: SANS SOUCI (28591); KIRA (28999); TENACIOUS (5553); AMANDLA (796); SIRIUS (38730); SURPRISE (1691); HAUTE ROUTE (23); NO AGENDA (6809); SIZZLER (28824); LONE (77184);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________