Corinthian Yacht Club Friday Night Races Race 8; 6/3/2011 Corinthian Yacht Club
Friday Night Races
Race 8; 6/3/2011

J105 (One Design) Start J at 18:20
DNC: SHELOVESIT (183); YIKES! (450); ALCHEMY (275J); ROXANNE (163); LULU (400); BREEZE (120); DONKEY JACK (26); BLACKHAWK (40); NATCHO LIBRE (42); DANAE (265);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 Duane Yoslov 84 20:02:50 01:37:50 01:40:18 00:00:00
DNF: INSPIRED ENVIRONMENTS (28423);
DNC: FLIGHT RISK (T650); SHENANIGANS (67); PARACHUTE WOMAN (43979); KUAI (114); MIRTHMAKER (18250); BLOOM COUNTY (18151); YUCCA (8526); MOONLIGHT (28059); HANA HO (77007); LONGBOARD (18433); PEGASUS-MOTIONX (1262); JR (76); ABIGAIL MORGAN (18394); TIBURON (38042); RAGTIME (50090);
NonSpin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CHANCES R 28372 Beneteau 36.7 Kim von Blohn 81 20:05:36 01:35:36 01:38:29 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 66 20:03:40 01:33:40 01:38:50 00:00:21
3 3 BASIC INSTINCT 8123 Elloitt 1050 Jan Borjeson 69 20:04:26 01:34:26 01:39:10 00:00:41
4 4 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 20:03:44 01:33:44 01:40:52 00:02:23
5 5 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 20:27:07 01:57:07 01:57:51 00:19:22
6 6 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 20:28:30 01:58:30 01:58:08 00:19:39
DNF: GANESHA (28862); ARIADNE (403);
DNC: FAST FRIENDS (18696); TOPGALLANT (18608); HENRY HANNAH (59); ANIARA (8553); DONA (447); ELUSIVE (42133); NINA (27); SWEETSPOT (46921); SALIENT (30); TOY BOX (87324); JARLEN (28528); QE3 (8049);
NonSpin 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BELAFONTE 5000 Santana 22 Woody or Jim Robinson 237 20:06:25 01:31:25 01:15:30 00:00:00
2 2 FJORDING 449 Cal 20 Tina Lundh 273 20:19:31 01:44:31 01:22:33 00:07:03
3 3 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 20:15:29 01:40:29 01:22:59 00:07:29
DNF: TICKER TAPE (283); CHICA (1234);
DNC: ITSAZOO (77419); WintersMoon (116); AQUILA (28465); PIP (5168); RACCOON (8008); SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS (226); KELLY SHAWN (38000);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 VITAMIN J 533 J24 Raymundoe Lynch 168 19:54:15 01:19:15 01:11:45 00:00:00
2 2 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 20:02:44 01:27:44 01:17:48 00:06:03
DNC: WUDA SHUDA (20354); POCKET ROCKET (1328); ROADRUNNER (6422); LIL FLIP (18180); DRAGONFLY (702); YOUNGSTER (82Y); DARWIND (107); BIG WOW! (1093);
NonSpin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:53:58 01:13:58 01:08:23 00:00:00
2 2 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:58:00 01:18:00 01:12:44 00:04:21
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 183 20:05:38 01:25:38 01:15:56 00:07:33
4 4 SPIRIT 275S Alerion 28 Julia Yost 150 20:05:16 01:25:16 01:19:11 00:10:48
DNF: BELLE AMIE (51111);
OCS: FANTASEA ISLANDER (82F); AMANDLA (796); SANS SOUCI (28591); HAUTE ROUTE (23);
DNC: TENACIOUS (5553); SIRIUS (38730); NO AGENDA (6809); KIRA (28999); WINDHOVER (47126); SEAYA (252); SIZZLER (28824); SURPRISE (1691); LONE (77184);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________