Corinthian Yacht Club Friday Night Races Race 3; 4/29/2011 Corinthian Yacht Club
Friday Night Races
Race 3; 4/29/2011

J105 (One Design) Start J at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J105 Sue Hoeschler
19:14:11 00:54:11 00:54:11 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford
19:17:56 00:57:56 00:57:56 00:03:45
3 3 DONKEY JACK 26 J105 Rolf and Shannon Kaiser
19:18:46 00:58:46 00:58:46 00:04:35
4 4 DANAE 265 J105 Steven Block
19:20:03 01:00:03 01:00:03 00:05:52
5 5 SHELOVESIT 183 J105 David Johnson
19:26:36 01:06:36 01:06:36 00:12:25
DNC: BLACKHAWK (40); BREEZE (120); LULU (400); ROXANNE (163);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TIBURON 38042 SC 37 Steve Stroub 27 19:13:06 00:48:06 00:54:11 00:00:00
2 2 PEGASUS-MOTIONX 1262 Etchells Philippe Kahn 126 19:21:36 00:56:36 00:54:25 00:00:14
3 3 RAGTIME 50090 J90 Trig Liljestrand 54 19:16:38 00:51:38 00:55:34 00:01:23
4 4 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:23:42 00:58:42 00:56:12 00:02:01
5 5 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 Duane Yoslov 84 19:22:11 00:57:11 00:58:38 00:04:27
6 6 LONGBOARD 18433 Express 27 Paul Mourani 129 19:30:03 01:05:03 01:02:16 00:08:05
7 7 PARACHUTE WOMAN 43979 J/92 Carter Ott 105 19:29:10 01:04:10 01:03:41 00:09:30
8 na FLIGHT RISK T650 Thompson t650 Ben Landon 102 19:28:56 01:03:56 01:03:44 00:09:33
DNC: BLOOM COUNTY (18151); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); JR (76); KUAI (114); MIRTHMAKER (18250); MOONLIGHT (28059); YUCCA (8526);
NonSpin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:55:19 01:25:19 01:22:02 00:00:00
2 2 TOY BOX 87324 Capo 30 Pete Campfield 120 19:55:35 01:25:35 01:23:02 00:01:00
3 3 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Thomas Bauch 111 19:56:55 01:26:55 01:25:28 00:03:26
4 4 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 19:49:27 01:19:27 01:25:30 00:03:28
5 5 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:51:54 01:21:54 01:25:35 00:03:33
6 6 SALIENT 30 Cal 2/39 Mark Pearce 123 19:58:44 01:28:44 01:25:42 00:03:40
7 7 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:56:02 01:26:02 01:25:46 00:03:44
8 8 BASIC INSTINCT 8123 Elloitt 1050 Jan Borjeson 69 19:52:07 01:22:07 01:26:14 00:04:12
9 9 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:57:20 01:27:20 01:27:52 00:05:50
10 10 CHANCES R 28372 Beneteau 36.7 Kim von Blohn 81 19:55:51 01:25:51 01:28:26 00:06:24
11 11 ARIADNE 28596 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 19:59:02 01:29:02 01:31:43 00:09:41
DNF: ANIARA (8553);
DNC: ELUSIVE (42133); FAST FRIENDS (18696); NINA (27); TOPGALLANT (18608); WILLOW (38300);
NonSpin 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FJORDING 449 Cal 20 Tina Lundh 273 19:40:42 01:05:42 00:51:53 00:00:00
2 2 BELAFONTE 5000 Santana 22 Woody or Jim Robinson 237 19:40:22 01:05:22 00:53:59 00:02:06
3 3 TICKER TAPE 283 Harbor 20 Chris Povio 210 19:44:54 01:09:54 00:59:47 00:07:54
4 4 ITSAZOO 77419 Sprinta Sport Al Widenhofer 198 19:45:05 01:10:05 01:00:54 00:09:01
5 5 SWEET REWARD 562 Santana 22 Craig McDow 237 19:52:39 01:17:39 01:04:08 00:12:15
DNF: CHICA (1234);
DNC: AQUILA (28465); KELLY SHAWN (38000); PIP (5168); RACCOON (8008); SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS (226);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 19:35:25 01:00:25 00:53:35 00:00:00
2 2 WUDA SHUDA 20354 26 Soverel Craig Page 171 19:34:39 00:59:39 00:53:47 00:00:12
3 3 YOUNGSTER 82 IOD (International One Design) Ron Young 156 19:33:44 00:58:44 00:54:04 00:00:29
4 4 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Std Rig Greg Demetrulias 216 19:43:47 01:08:47 00:58:22 00:04:47
5 5 VITAMIN J 533 J24 Raymundoe Lynch 168 19:40:05 01:05:05 00:58:55 00:05:20
6 6 DARWIND 107 Pearson Triton Thomas Watson 234 19:46:24 01:11:24 00:59:12 00:05:37
DNC: BIG WOW! (1093); DRAGONFLY (702); POCKET ROCKET (1328);
NonSpin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:18:07 00:38:07 00:35:15 00:00:00
2 2 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 183 19:22:20 00:42:20 00:37:32 00:02:17
3 3 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:22:03 00:42:03 00:39:13 00:03:58
4 4 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 147 19:23:00 00:43:00 00:40:06 00:04:51
5 5 NO AGENDA 6809 Newport 30 Mk II Jan Forster 177 19:25:30 00:45:30 00:40:41 00:05:26
6 6 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 168 19:26:11 00:46:11 00:41:49 00:06:34
7 7 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 28 Kevin Reilly 201 19:33:40 00:53:40 00:46:27 00:11:12
DNC: HAUTE ROUTE (23); KIRA (28999); LONE (77184); SEAYA (252); SIRIUS (38730); SIZZLER (28824); SPIRIT (275); SURPRISE (1691); TENACIOUS (5553); WINDHOVER (47126);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________