Corinthian Yacht Club Friday Night Races Race 2; 4/22/2011 Corinthian Yacht Club
Friday Night Races
Race 2; 4/22/2011

J105 (One Design) Start J at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YIKES! 450 J105 Sue Hoeschler
19:00:15 00:40:15 00:40:15 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford
19:04:53 00:44:53 00:44:53 00:04:38
3 3 BREEZE 120 J105 Franci Fridell
19:05:56 00:45:56 00:45:56 00:05:41
4 4 SHELOVESIT 183 J105 David Johnson
19:07:01 00:47:01 00:47:01 00:06:46
5 5 DANAE 265 J105 Steven Block
19:16:43 00:56:43 00:56:43 00:16:28
DNF: DONKEY JACK (26);
DNC: BLACKHAWK (40); LULU (400); ROXANNE (163);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 Bill Moore 129 19:11:46 00:46:46 00:44:46 00:00:00
2 2 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 Duane Yoslov 84 19:08:42 00:43:42 00:44:48 00:00:02
3 3 RAGTIME 50090 J90 Trig Liljestrand 54 19:07:13 00:42:13 00:45:26 00:00:40
4 4 YUCCA 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:11:50 00:46:50 00:47:34 00:02:48
5 5 JR 76 Moore 24 Richard Korman 150 19:20:51 00:55:51 00:51:52 00:07:06
DNF: TIBURON (38042);
DNC: INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); PARACHUTE WOMAN (43979); PEGASUS-MOTIONX (1262); LONGBOARD (18433); FLIGHT RISK (T650); BLOOM COUNTY (18151); KUAI (114); MIRTHMAKER (18250); MOONLIGHT (28059);
NonSpin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:11:15 00:41:15 00:43:06 00:00:00
2 2 WILLOW 38300 Centurion 40s Jan Braid 66 19:11:36 00:41:36 00:43:54 00:00:48
3 3 FAST FRIENDS 18696 Santana 35 Bill Smith 120 19:16:19 00:46:19 00:44:56 00:01:50
4 4 ELUSIVE 42133 Olson 911 Jan Schoenecker 126 19:17:09 00:47:09 00:45:20 00:02:14
5 5 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 19:12:17 00:42:17 00:45:30 00:02:24
6 6 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 19:15:24 00:45:24 00:45:41 00:02:35
7 7 SALIENT 30 Cal 2/39 Mark Pearce 123 19:17:32 00:47:32 00:45:55 00:02:49
8 8 TOY BOX 87324 Capo 30 Pete Campfield 120 19:17:25 00:47:25 00:46:00 00:02:54
9 9 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Julle LeVicki 102 19:16:13 00:46:13 00:46:04 00:02:58
10 10 CHANCES R 28372 Beneteau 36.7 Kim von Blohn 81 19:14:59 00:44:59 00:46:20 00:03:14
11 11 ARIADNE 28596 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 19:15:55 00:45:55 00:47:18 00:04:12
12 12 GANESHA 28862 Sabre 36-2 Thomas Bauch 111 19:19:58 00:49:58 00:49:08 00:06:02
13 13 ANIARA 8553 Swan 38 Eric Schou 120 19:21:39 00:51:39 00:50:06 00:07:00
DNC: QE3 (8049); BASIC INSTINCT (8123); NINA (27); TOPGALLANT (18608);
NonSpin 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FJORDING 449 Cal 20 Tina Lundh 273 19:31:08 00:56:08 00:44:20 00:00:00
2 2 RACCOON 8008 Cal-20 Jim Snow 273 19:31:17 00:56:17 00:44:27 00:00:07
3 3 BELAFONTE 5000 Santana 22 Woody or Jim Robinson 237 19:30:09 00:55:09 00:45:33 00:01:13
4 4 KELLY SHAWN 38000 Santana 22 Leah Pepe 234 19:35:47 01:00:47 00:50:24 00:06:04
5 5 AQUILA 28465 Santana 22 Derek Meyer 237 19:36:02 01:01:02 00:50:25 00:06:05
6 6 TICKER TAPE 283 Harbor 20 Chris Povio 210 19:34:01 00:59:01 00:50:28 00:06:08
DNF: CHICA (1234);
DNC: ITSAZOO (77419); PIP (5168); SWEET REWARD (562); SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS (226);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 YOUNGSTER 82 IOD (International One Design) Ron Young 156 19:22:12 00:47:12 00:43:27 00:00:00
2 2 MOXIE 28217 Cal 28-2 Laurence Bekins 183 19:28:40 00:53:40 00:47:35 00:04:08
3 3 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Std Rig Greg Demetrulias 216 19:39:09 01:04:09 00:54:26 00:10:59
4 4 VITAMIN J 533 J24 Raymundoe Lynch 168 19:42:21 01:07:21 01:00:58 00:17:31
5 5 DARWIND 107 Pearson Triton Thomas Watson 234 19:50:18 01:15:18 01:02:26 00:18:59
DNC: WUDA SHUDA (20354); BIG WOW! (1093); DRAGONFLY (702); POCKET ROCKET (1328);
NonSpin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 183 19:04:45 00:24:45 00:21:57 00:00:00
2 2 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:03:51 00:23:51 00:22:03 00:00:06
3 3 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 28 Kevin Reilly 201 19:06:36 00:26:36 00:23:01 00:01:04
4 4 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 168 19:05:36 00:25:36 00:23:11 00:01:14
TIE 5.5 SPIRIT 275 Alerion 28 Julia Yost 150 19:05:09 00:25:09 00:23:21 00:01:24
TIE 5.5 KIRA 28999 Cal 33 Jim Erskine 135 19:04:36 00:24:36 00:23:21 00:01:24
7 7 SURPRISE 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 147 19:05:08 00:25:08 00:23:26 00:01:29
8 8 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:05:40 00:25:40 00:23:56 00:01:59
9 9 SEAYA 252 Catalina 380 Mark Thompson 120 19:05:41 00:25:41 00:24:55 00:02:58
10 10 LONE 77184 Ranger 33 Tod Moody 153 19:08:16 00:28:16 00:26:08 00:04:11
11 11 NO AGENDA 6809 Newport 30 Mk II Jan Forster 177 19:09:53 00:29:53 00:26:43 00:04:46
DNS: BELLE AMIE (51111);
DNC: HAUTE ROUTE (23); SIRIUS (38730); SIZZLER (28824); TENACIOUS (5553); WINDHOVER (47126);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________