Corinthian Yacht Club Friday Night Races Practice Race; 4/8/2011 Corinthian Yacht Club
Friday Night Races Practice
April 8, 2011
J105 (One Design) Start J at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ALCHEMY 275 J105 Walter Sanford
19:05:49 00:45:49 00:45:49 00:00:00
2 2 YIKES! 450 J105 Sue Hoeschler
19:06:30 00:46:30 00:46:30 00:00:41
3 3 DANAE 265 J105 Steven Block
19:08:55 00:48:55 00:48:55 00:03:06
4 4 BREEZE 120 J105 Franci Fridell
19:16:25 00:56:25 00:56:25 00:10:36
DNC: DONKEY JACK (26); BLACKHAWK (40); ROXANNE (163); SHELOVESIT (183); LULU (400);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start A at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TIBURON 38042 SC 37 steve stroub 27 19:06:05 00:41:05 00:46:17 00:00:00
DNC: KUAI (114); NOTHING VENTURED (248); YUCCA (8526); BLOOM COUNTY (18151); MIRTHMAKER (18250); INSPIRED ENVIRONMENTS (28423); PARACHUTE WOMAN (43979);
NonSpin 1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 54 19:02:49 00:32:49 00:35:19 00:00:00
2 2 ARIADNE 28596 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 19:07:45 00:37:45 00:38:53 00:03:34
3 3 TOY BOX 87324 Capo 30 Pete Campfield 120 19:10:45 00:40:45 00:39:32 00:04:13
4 4 JARLEN 28528 J35 Robert Bloom 72 19:09:23 00:39:23 00:41:09 00:05:50
DNC: SEAYA (252); FREEDOM (18230); GANESHA (28862); MIN FLICKA (38028);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start D at 18:35
DNC: SHENANIGANS (67); SPIRIT (275); MOONLIGHT (28059); MOXIE (28217);
NonSpin 2 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MIMICAT 2707 Hinckley 38 Robert Long 147 19:14:02 00:34:02 00:31:44 00:00:00
2 2 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:14:28 00:34:28 00:33:08 00:01:24
3 3 WUDA SHUDA 20354 26 Soverel Craig Page 171 19:19:01 00:39:01 00:35:10 00:03:26
4 4 SUMMER SAILSTICE 142 Ranger 33 John Arndt 153 19:20:25 00:40:25 00:37:22 00:05:38
5 5 BELLE AMIE 511 Hunter 356 Dale Weibel 147 19:20:16 00:40:16 00:37:33 00:05:49
6 6 FANTASEA ISLANDER 82 Islander 35 Kevin Reilly 144 19:26:08 00:46:08 00:43:13 00:11:29
7 7 SANS SOUCI 28591 Beneteau 321 Madeline Morey 168 19:34:09 00:54:09 00:49:01 00:17:17
DNC: HAUTE ROUTE (23); SALIENT (30); MAXINE (43); TENACIOUS (5553); SIZZLER (28824); KIRA (28999); SIRIUS (38730); WINDHOVER (47126); LONE (77184);
NonSpin 3 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 AQUILA 28465 Santana 22 Derek Meyer 237 19:18:09 00:33:09 00:27:23 00:00:00
2 2 TICKER TAPE 283 Harbor 20 Chris Povio 210 19:17:39 00:32:39 00:27:55 00:00:32
3 3 CHICA 1234 Cal-20 Ted Goldbeck 273 19:27:14 00:42:14 00:33:21 00:05:58
OCS: BELAFONTE (5000); KELLY SHAWN (38000); FJORDING (449);
DNC: SUPERCALIFRAGILISTICEXPIALIDOCIOUS (226); PIP (5168); RACCOON (8008); ITSAZOO (77419);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROADRUNNER 6422 Ranger 23 Std Rig Greg Demetrulias 216 19:23:28 00:38:28 00:32:38 00:00:00
2 2 DARWIND 107 Pearson Triton Thomas Watson 234 19:25:14 00:40:14 00:33:21 00:00:43
DNC: BIG WOW! (1093); POCKET ROCKET (1328);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________