Corinthian Yacht Club 2006 Friday Night Races - Summer Half Race 8; 8/25/2006 Corinthian Yacht Club
2006 Friday Night Races - Summer Half
Race 8; 8/25/2006

J 105 (One Design) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Bandwidth 405 J105 Leslie Richter 78 19:12:24 00:42:24 00:42:24 00:00:00
2 2 Rabble Rouser 450 J105 Sue Hoescher Melanson 78 19:13:00 00:43:00 00:43:00 00:00:36
3 3 Alchemy 46847 J105 Walter Sanford 78 19:13:35 00:43:35 00:43:35 00:01:11
DNC: Donkey Jack (26); Blackhawk (40); Aquavit (103); Arbitrage (116A); Tiburon (265); Nirvana (342); Strangelve (374); Breeze (46308);
NonSpinnaker 1 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Yucca 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:15:06 00:40:06 00:40:44 00:00:00
2 2 Salient 30 Cal 39/2 Mark Pearce 120 19:20:01 00:45:01 00:43:40 00:02:56
3 3 Double Trouble 38009 Sydney 38 James Bradford Adam McAfee 27 19:14:02 00:39:02 00:43:58 00:03:14
4 4 QE 3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:21:18 00:46:18 00:44:31 00:03:47
5 5 Jarlen 28528 J 35 Robert Bloom 72 19:17:51 00:42:51 00:44:47 00:04:03
6 6 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 60 19:17:22 00:42:22 00:45:09 00:04:25
7 7 Perseverance 7080 First 47.7 Daniel Chador 30 19:15:25 00:40:25 00:45:18 00:04:34
8 8 Ganesha 28862 Sabre 36 Tom Bauch 108 19:22:23 00:47:23 00:46:48 00:06:04
9 9 Wenlemir 53295 Swan 47 Wen LIn 78 19:28:08 00:53:08 00:55:00 00:14:16
OCS: Fast Friends (18696);
DNC: Arowana (8); Nina (27); Blue Ribbon (658); Basic Instinct (8123); Aniara (8553); Freedom (18230); Veronese (28458); Gentle Storm II (38875); Sweetspot (46921); Beowulf (87218); A Vela (h38);
Spinnaker 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
DNC: Humblebee (39); Full Throttle (449); Ego (555); White Fang (28187); Inspired Environments (28423); Serena (28538); Sweet Sensation (35008); Zsa Zsa (35017); Yeofy (35025); Great Sensation (35045); Sapphire (38008); sweet jane (38904);
NonSpinnaker 2R (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Smogen III 18180 Sarna 36 Julle Le Vicki 144 19:19:33 00:34:33 00:32:22 00:00:00
DNC: Irresponsible (18029); Andiamo (18723); Cuvee II (Non);
Cruising Class (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Kira 28999 Cal 33 Jim Erskine 135 19:17:16 00:32:16 00:30:37 00:00:00
2 2 Surprise 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 156 19:18:44 00:33:44 00:31:03 00:00:26
3 3 Boog-a-loo 6669 Cal 29 Julia Yost 180 19:22:00 00:37:00 00:32:57 00:02:20
4 4 Summer Sailstice 142 Ranger 33 John Arndt 150 19:20:42 00:35:42 00:33:09 00:02:32
5 5 Aria 5449 Grand Soleil 38 Dan Carrico 141 19:20:40 00:35:40 00:33:33 00:02:56
6 6 Ka-Nina 357 Catalina 34 Gary Stypulkoski 156 19:21:37 00:36:37 00:33:43 00:03:06
7 7 Sans Souci 28591 Beneteau 32 Madeline Selig 174 19:24:31 00:39:31 00:35:29 00:04:52
8 8 Brezza Bella 46816 Beneteau Oceanis 390 Rob Massey 144 19:23:11 00:38:11 00:35:46 00:05:09
9 9 La Calou 66 Ericson Bruce Powell 129 19:22:26 00:37:26 00:35:50 00:05:13
DNC: Kansas (48); Leda (71); Aphrodite (811); Queen Ann (1338); Absolute (6700); Shearwater (22446); Mer Tranquille (28364); PainKiller (28635); Windhover (47126); Belle Amie (51111); Seaghost (63222); Lone (77184);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Henry Hannah 7903/59 Cal 40 David Holscher 114 19:32:51 00:42:51 00:41:57 00:00:00
2 2 Youngster 82Y IOD Ron Young 156 19:37:02 00:47:02 00:43:18 00:01:21
3 3 JRMoore 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:38:39 00:48:39 00:45:11 00:03:14
4 4 Shenanigans 67 Express 27 Moore Bill 129 19:39:53 00:49:53 00:47:45 00:05:48
5 5 Abigail Morgan 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:40:11 00:50:11 00:48:02 00:06:05
6 6 306 LP 100 IOD Jim Davies 156 19:45:37 00:55:37 00:51:12 00:09:15
OCS: Beer Run (97546);
DNC: Mickey Finn (1); Wetsu (70); Moorigami (77); Flashman (116M); Winter Moon (116K); emma (135); Larkin (144); Dry Land (354); Etchels (No Name- 960 or 530) (530); JREtchells (897); Bird Dog (960); Pegasus (1262); Abbba Zabba (8112); Another White Boat (8180); Red Stripe (8195); Blue Pearl (38083); Ice Nine (67386); Aggressor (87075);
NonSpinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:33:23 00:38:23 00:30:39 00:00:00
2 2 Slainte 4099 Cal 20 Bill Hughes 264 19:34:46 00:39:46 00:31:45 00:01:06
3 3 Chica 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:36:03 00:41:03 00:32:47 00:02:08
4 4 Fantasea Islander 82F Islander 28 Kevin Reilly 213 19:34:19 00:39:19 00:33:30 00:02:51
5 5 Sweet Reward 562 Santana Craig McDow 240 19:36:24 00:41:24 00:34:04 00:03:25
6 6 ITSAZOO 77419 Sprinta Sport 23 Al Widenhofer 198 19:36:28 00:41:28 00:36:02 00:05:23
7 7 Mischief 38005 Hunter 29.4 Karl Belgum 195 19:39:43 00:44:43 00:39:01 00:08:22
DNC: Seebar (117); Geronimo (198); Scotia (5766); Pequad (6374); Raccoon (8008); Sizzler (28824);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Big Wow! 1093 Rhodes 19 Tom Royall 258 19:31:18 00:36:18 00:29:12 00:00:00
2 2 Vague Unrest 1328 Rhodes 19 Phil Simon 258 19:33:06 00:38:06 00:30:39 00:01:27
3 3 Dragonfly 702 Rhodes 19 Kevin Cole 258 19:33:39 00:38:39 00:31:06 00:01:54
DNC: Malolo (245); Never the Less (769); Ridiculous (3021); Blowfish (18250); Blitzen (21918); Patience (37987);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 19:00
DNC: Tuki (1);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________