Corinthian Yacht Club 2006 Friday Night Races - Summer Half Race 3; 7/21/2006 Corinthian Yacht Club
2006 Friday Night Races - Summer Half
Race 3; 7/21/2006

J 105 (One Design) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Alchemy 46847 J105 Walter Sanford 78 19:50:37 01:20:37 01:20:37 00:00:00
2 2 Breeze 46308 J-105 Franci Fridell 78 19:51:10 01:21:10 01:21:10 00:00:33
3 3 Rabble Rouser 450 J105 Sue Hoescher Melanson 78 19:52:36 01:22:36 01:22:36 00:01:59
4 4 Aquavit 103 J 105 Tim russell - 78 20:00:18 01:30:18 01:30:18 00:09:41
DNF: Nirvana (342);
DNC: Donkey Jack (26); Blackhawk (40); Arbitrage (116A); Tiburon (265); Strangelve (374); Bandwidth (405);
NonSpinnaker 1 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 60 19:53:46 01:18:46 01:23:56 00:00:00
2 2 QE 3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 20:07:17 01:32:17 01:28:44 00:04:48
3 3 Nina 27 Olson 29 Robert MacDonald 99 20:05:53 01:30:53 01:31:01 00:07:05
4 4 Yucca 8526 8 Meter Hank Easom 90 20:05:13 01:30:13 01:31:38 00:07:42
5 5 Ganesha 28862 Sabre 36 Tom Bauch 108 20:08:21 01:33:21 01:32:13 00:08:17
6 6 Fast Friends 18696 Santana 35 Bill Smith 114 20:13:30 01:38:30 01:36:25 00:12:29
TIE 7.5 Salient 30 Cal 39/2 Mark Pearce 120 20:19:39 01:44:39 01:41:32 00:17:36
TIE 7.5 Jarlen 28528 J 35 Robert Bloom 72 20:12:10 01:37:10 01:41:32 00:17:36
9 9 Sweetspot 46921 C&C 121 Jim Forni 51 20:13:06 01:38:06 01:46:06 00:22:10
DNF: Veronese (28458); Wenlemir (53295);
DNC: Arowana (8); Blue Ribbon (658); Perseverance (7080); Basic Instinct (8123); Aniara (8553); Freedom (18230); Gentle Storm II (38875); Beowulf (87218);
Spinnaker 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Ego 555 Melges 24 Peter Jesberg 90 20:14:34 01:34:34 01:36:03 00:00:00
DNC: Humblebee (39); Full Throttle (449); Inspired Environments (28423); Serena (28538); Zsa Zsa (35017); Yeofy (35025); Great Sensation (35045); Sapphire (38008); Double Trouble (38009); sweet jane (38904);
NonSpinnaker 2R (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Smogen III 18180 Sarna 36 Julle Le Vicki 144 20:18:12 01:33:12 01:27:17 00:00:00
DNC: Irresponsible (18029); Andiamo (18723); Cuvee II (Non);
Cruising Class (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Summer Sailstice 142 Ranger 33 John Arndt 150 20:06:47 01:21:47 01:15:57 00:00:00
2 2 Aria 5449 Grand Soleil 38 Dan Carrico 141 20:06:07 01:21:07 01:16:18 00:00:21
3 3 Kira 28999 Cal 33 Jim Erskine 135 20:14:01 01:29:01 01:24:28 00:08:31
4 4 Belle Amie 51111 Hunter Dale Weibel 153 20:27:32 01:42:32 01:34:48 00:18:51
DNF: Kansas (48); Queen Ann (1338); Sans Souci (28591); Seaghost (63222);
DNC: La Calou (66); Leda (71); Ka-Nina (357); Surprise (1691); Boog-a-loo (6669); Absolute (6700); Shearwater (22446); Brezza Bella (46816); Windhover (47126); Lone (77184);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Shenanigans 67 Express 27 Moore Bill 129 19:45:43 00:55:43 00:53:20 00:00:00
2 2 Abigail Morgan 18394 Express 27 Ron Kell 129 19:46:16 00:56:16 00:53:52 00:00:32
3 3 306 LP 100 IOD Jim Davies 156 19:51:31 01:01:31 00:56:38 00:03:18
4 4 Flashman 116M Moore 24 Daniel Perrin 150 19:51:36 01:01:36 00:57:12 00:03:52
5 5 Beer Run 97546 Hot Foot 20 Curtis Press Duane Yoslov 174 19:54:26 01:04:26 00:57:51 00:04:31
6 6 JRMoore 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:52:28 01:02:28 00:58:00 00:04:40
7 7 Youngster 82Y IOD Ron Young 156 19:54:22 01:04:22 00:59:16 00:05:56
8 8 Henry Hannah 7903/59 Cal 40 David Holscher 114 20:06:50 01:16:50 01:15:13 00:21:53
DNC: Mickey Finn (1); Moorigami (77); Winter Moon (116K); Larkin (144); Dry Land (354); Etchels (No Name- 960 or 530) (530); JREtchells (897); Bird Dog (960); Abbba Zabba (8112); Another White Boat (8180); Red Stripe (8195); Blue Pearl (38083); Ice Nine (67386); Aggressor (87075);
NonSpinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Seebar 117 Electra Dennis Brewer 270 19:44:21 00:49:21 00:39:07 00:00:00
2 2 Slainte 4099 Cal 20 Bill Hughes 264 19:47:00 00:52:00 00:41:31 00:02:24
3 3 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:50:06 00:55:06 00:44:00 00:04:53
4 4 Fantasea Islander 82F Islander 28 Kevin Reilly 213 19:50:20 00:55:20 00:47:08 00:08:01
5 5 Chica 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:54:23 00:59:23 00:47:25 00:08:18
DNF: Mischief (38005);
DNC: Geronimo (198); Sizzler (353); Scotia (5766); Pequad (6374); Raccoon (8008); ITSAZOO (77419);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Dragonfly 702 Rhodes 19 Kevin Cole 258 19:49:43 00:54:43 00:44:01 00:00:00
DNC: Malolo (245); Never the Less (769); Big Wow! (1093); Vague Unrest (1328); Ridiculous (3021); Blowfish (18250); Blitzen (21918); Patience (37987);
Multihull (PHRF ToT) Start G at 19:00
DNC: Tuki (1);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________