Corinthian Yacht Club 2006 Friday Night Races - Spring Race 2; 4/21/2006 Corinthian Yacht Club
2006 Friday Night Races - Spring
Race 2; 4/21/2006

J 105 (One Design) Start A at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Bandwidth 405 J105 Leslie Richter 78 19:09:56 00:39:56 00:39:56 00:00:00
2 2 Donkey Jack 26 J105 Rolf Kaiser 78 19:10:53 00:40:53 00:40:53 00:00:57
3 3 Strangelve 374 J105 Justin Oberhauer 78 19:12:57 00:42:57 00:42:57 00:03:01
4 4 Breeze 46308 J-105 Franci Fridell 78 19:14:29 00:44:29 00:44:29 00:04:33
5 5 Tiburon 265 J 105 Steve Stroub 78 19:22:45 00:52:45 00:52:45 00:12:49
6 6 Nirvana 342 J105 Peter Heilbrun 78 19:29:33 00:59:33 00:59:33 00:19:37
DNC: Alchemy (46847); Arbitrage (116A); Blackhawk (40);
NonSpinnaker 1 (PHRF ToT) Start B at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Glenn Isaacson 60 19:13:56 00:38:56 00:41:29 00:00:00
2 2 Perseverance 7080 First 47.7 Daniel Chador 36 19:13:41 00:38:41 00:43:21 00:01:52
3 3 Aniara 8553 Swan 38 Larry Mathews/Eric Schou 120 19:20:50 00:45:50 00:44:28 00:02:59
4 4 Veronese 28458 First 47.7 Chris Dawson 39 19:15:43 00:40:43 00:44:56 00:03:27
5 5 QE 3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 19:22:38 00:47:38 00:45:48 00:04:19
6 6 Fast Friends 18696 Santana 35 Bill Smith 114 19:22:26 00:47:26 00:46:26 00:04:57
7 7 Sweetspot 46921 C&C 121 Jim Forni 51 19:18:17 00:43:17 00:46:49 00:05:20
8 8 Ganesha 28862 Sabre 36 Tom Bauch 108 19:24:00 00:49:00 00:48:24 00:06:55
9 9 Salient 30 Cal 39/2 Mark Pearce 120 19:28:27 00:53:27 00:51:51 00:10:22
10 10 Beowulf 87218 Swan 51 Hakan Bille 39 19:29:30 00:54:30 01:00:09 00:18:40
DNC: Arowana (8); Blue Ribbon (658); Freedom (18230); Gentle Storm II (38875); Jarlen (28528);
Spinnaker 1 (PHRF ToT) Start C at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Yucca 8526 8 Meter Hank Easom 90 19:22:54 00:42:54 00:43:34 00:00:00
2 2 Yeofy 35025 ID 35 Eliel Redstone 36 19:19:20 00:39:20 00:43:38 00:00:04
3 3 Zsa Zsa 35017 ID - 35 Gary Fanger 36 19:24:21 00:44:21 00:49:12 00:05:38
DNC: Full Throttle (449); Inspired Environments (28423); Sapphire (38008);
NonSpinnaker 2R (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Youngster 82Y IOD Ron Young 156 19:29:21 00:44:21 00:40:50 00:00:00
2 2 Cuvee II Non Nonsuch 36 Frank Tulp 156 19:39:11 00:54:11 00:49:53 00:09:03
3 3 Irresponsible 18029 Merit 25 John Coyes 168 19:41:55 00:56:55 00:51:32 00:10:42
4 4 Smogen III 18180 Sarna 36 Julle Le Vicki 144 19:42:30 00:57:30 00:53:51 00:13:01
Cruising Class (PHRF ToT) Start D at 18:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 La Calou 66 Ericson Bruce Powell 129 19:29:48 00:44:48 00:42:53 00:00:00
2 2 Aria 5449 Grand Soleil 38 Dan Carrico 141 19:42:20 00:57:20 00:53:56 00:11:03
3 3 Brezza Bella 46816 Beneteau Oceanis 390 Rob Massey 144 19:44:14 00:59:14 00:55:29 00:12:36
4 4 Belle Amie 51111 Hunter Dale Weibel 153 19:48:36 01:03:36 00:58:48 00:15:55
DNC: Absolute (6700); Boog-a-loo (6669); Kansas (48); Kira (28999); Lone (77184); Queen Ann (1338); Sans Souci (28591); Seaghost (63222); Shearwater (22446); Summer Sailstice (142); Surprise (1691); Windhover (47126);
Spinnaker 2 (PHRF ToT) Start E at 18:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Henry Hannah 7903/59 Cal 40 David Holscher 114 19:26:18 00:36:18 00:35:32 00:00:00
2 2 JRMoore 76 Moore 24 Rich Korman 150 19:28:56 00:38:56 00:36:09 00:00:37
3 3 Another White Boat 8180 J -24 Richard Feeny 168 19:32:05 00:42:05 00:38:06 00:02:34
4 4 Shenanigans 67 Express 27 Moore Bill 129 19:31:08 00:41:08 00:39:23 00:03:51
5 5 Flashman 116M Moore 24 Daniel Perrin 150 19:39:26 00:49:26 00:45:54 00:10:22
DNC: Blue Pearl (38083); 306 LP (100); Abigail Morgan (18394); Aggressor (87075); Beer Run (97546); Etchels (No Name- 960 or 530) (530); Ice Nine (67386); JREtchells (897); Larkin (144); Mickey Finn (1); Moorigami (77); Red Stripe (8195); Winter Moon (116K);
NonSpinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 264 19:32:06 00:37:06 00:29:38 00:00:00
2 2 Chica 1234 Cal 20 Ted Goldbeck 264 19:32:38 00:37:38 00:30:03 00:00:25
3 3 Raccoon 8008 Cal 20 David Crow Jim Snow 264 19:33:31 00:38:31 00:30:45 00:01:07
4 4 ITSAZOO 77419 Sprinta Sport 23 Al Widenhofer 198 19:30:41 00:35:41 00:31:00 00:01:22
5 5 Fantasea Islander 82F Islander 28 Kevin Reilly 213 19:38:50 00:43:50 00:37:20 00:07:42
DNF: Mischief (38005);
DNC: Geronimo (198); Scotia (5766); Seebar (117); Sizzler (353); Slainte (4099);
Spinnaker 3 (PHRF ToT) Start F at 18:55
DNC: Malolo (245); Big Wow! (1093); Blitzen (21918); Blowfish (18250); Never the Less (769); Patience (37987); Ridiculous (3021); Vague Unrest (1328);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________