Corinthian Yacht Club
2006 MidWinters
Race 4; 2/19/2006
PHRF 0 (PHRF ToT) Start A at 12:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Astra 40079 Farr 40 Mary Coleman 6 14:09:26 02:09:26 02:31:19 00:00:00
2 2 Flash 7353 TP52 Dick Watts -78 14:17:05 02:17:05 03:08:47 00:37:28
3 3 Emily Carr 49211 SC 50 Ray Minehan -6 14:39:52 02:39:52 03:11:01 00:39:42
Sydney 38 (PHRF ToT) Start A at 12:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Howl 93102 Sydney 38 Peter Kruger 27 14:19:01 02:19:01 02:36:36 00:00:00
2 2 Double Trouble 38009 Sydney 38 Andy Costello 27 14:22:27 02:22:27 02:40:28 00:03:52
3 3 Absolute 02 40 Sydney 38 Captains Langer/Stimson 27 14:23:09 02:23:09 02:41:16 00:04:40
4 4 Copernicus 38004 Sydney 38 Michael Kennedy 27 14:31:51 02:31:51 02:51:04 00:14:28
One Design 35 (PHRF ToT) Start A at 12:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Sweet Sensation 35035 1D35 Gary Fanger 36 142243 02:22:43 02:38:18 00:00:00
2 2 Yeofy 35025 1D35 Eliel Redstone 36 14:22:46 02:22:46 02:38:22 00:00:04
3 3 Zsa-Zsa 35017 1D35 Chris Busch 36 14:34:09 02:34:09 02:50:59 00:12:41
4 4 Great Sensation 35045 1D35 Bojo Pehlivanov 36 144024 02:40:24 02:57:55 00:19:37
5 5 Jazzy 35043 1D35 Bob Turnbull 36 14:47:54 02:47:54 03:06:14 00:27:56
PHRF 1 (PHRF ToT) Start B at 12:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Tupelo Honey 28908 Elan 40 Gerard Sheridan 66 14:32:51 02:27:51 02:36:01 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher Glen Isaacson 54 14:30:32 02:25:32 02:36:37 00:00:36
3 3 El Jefe 51984 Beneteau 36.7 Richard Green 72 14:43:26 02:38:26 02:45:34 00:09:33
4 na Oui B 5 147 J-120 John Sylvia 48 14:40:08 02:35:08 02:48:37 00:12:36
5 4 Quiver 28669 McCord 36 Jeff McCord 48 14:41:14 02:36:14 02:49:49 00:13:48
6 5 Knots2 (Squared) 168 J109 Bob/John Doscher/Notman 72 14:48:06 02:43:06 02:50:27 00:14:26
7 6 Mr. Magoo 28289 J-120 Steve Madiera 48 14:43:18 02:38:18 02:52:04 00:16:03
8 7 X-Dream 42637 X-119 Steen Moller 60 14:47:00 02:42:00 02:52:37 00:16:36
9 8 Great Fun II 59949 Cheetah 30 Stanley Glaros 66 15:16:22 03:11:22 03:21:56 00:45:55
10 9 Macondo 52304 Beneteau First 47.7 Camilo Martinez 39 15:54:35 03:49:35 04:13:22 01:37:21
DNC: Basic Instinct (8123);
Express 37 (PHRF ToT) Start B at 12:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Eclipse 18495 Express 37 Mark Dowdy 72 14:26:12 02:21:12 02:27:33 00:00:00
2 2 Elan 87700 Express 37 Bill Riess 72 14:40:23 02:35:23 02:42:23 00:14:50
DNC: Expeditious (18478); Golden Moon (18488); Il Falco (40963);
Beneteau 40.7 (PHRF ToT) Start C at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Phantom Mist 38407 Beneteau 40.7 Gary Massari 51 14:40:56 02:30:56 02:43:14 00:00:00
2 2 Shaddy Daddy 28183 Beneteau 40.7 Joel Davis 51 14:50:36 02:40:36 02:53:42 00:10:28
3 3 Inspired Environments 28423 Beneteau 40.7 Timothy Ballard 51 15:17:38 03:07:38 03:22:56 00:39:42
DNC: Tout Suite (51705); White Fang (28187);
IOR (PHRF ToT) Start C at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Samiko 26 Serendipity 43 (IOR) Dexter Bailey/Salyer 69 14:40:24 02:30:24 02:37:56 00:00:00
2 2 True North 18127 Baltic 42 DP Jeff Dunnavant 72 14:46:52 02:36:52 02:43:56 00:06:00
3 3 Tiger Beetle 77985 NM45 Rob Macfarlane 42 144024 02:30:24 02:45:08 00:07:12
4 4 Aleta 67205 Peterson 46 Keith Brown 36 14:49:51 02:39:51 02:57:18 00:19:22
DNC: Infinity (41212);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 12:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 374 374 J/105 Mazzie Obermeyer 78 14:53:40 02:38:40 02:44:14 00:00:00
2 2 Orion 28905 J-105 Gary Kneeland 78 14:56:04 02:41:04 02:46:43 00:02:29
3 3 Jabberwocky 149 J-105 Brent Vaughn 78 14:59:40 02:44:40 02:50:26 00:06:12
4 4 Lulu 400 J-105 Don Weineke 78 15:00:11 02:45:11 02:50:58 00:06:44
5 5 Joyride 31 J-105 Bill Hoehler 78 15:00:50 02:45:50 02:51:39 00:07:25
6 6 Aquavit/Out Of Options 103 J-105 Tim Russell 78 15:01:50 02:46:50 02:52:41 00:08:27
7 7 Tiburon 265 J-105 Steve Stroub 78 15:05:47 02:50:47 02:56:46 00:12:32
8 8 Walloping Swede 157 J-105 Brandner and Allen 78 15:12:09 02:57:09 03:03:21 00:19:07
DNC: Frisky (432); Irrational Again (46456); Jupiter (468); Peregrine (449); RumTumTugger (495); Whisper (355);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start E at 12:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Flexi Flyer 18282 Soverel 33 Mitchell Wells 96 14:43:58 02:23:58 02:24:51 00:00:00
2 2 Mintaka 4 18441 Farr 38 Gerry Brown 87 14:43:22 02:23:22 02:26:18 00:01:27
3 3 Baleineau 42147 Olson 34 Charlie Brochard 105 14:47:39 02:27:39 02:26:31 00:01:40
4 4 Yucca 8526 8 Meter Hank Easom 90 14:44:39 02:24:39 02:26:55 00:02:04
5 na Ozone 28134 Olson 34 Carl Bauer 99 14:49:40 02:29:40 02:29:54 00:05:03
6 5 Petard 59284 Farr 36 Keith/Andy Buck/Newell 93 14:55:07 02:35:07 02:36:48 00:11:57
7 6 Sierra II 28362 Sabre 362 Paul Eisenhardt 111 15:34:05 03:14:05 03:10:51 00:46:00
DNF: RedSky (28340);
DNC: Eurydice II (79747); Faster Horses (4); Razzberries (97479); Shockwave (30873);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start E at 12:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Youngster 82 IOD Ron Young 156 15:12:27 02:52:27 02:38:46 00:00:00
2 2 Never Again II 75 IOD John Evans 156 15:15:23 02:55:23 02:41:28 00:02:42
3 3 Ganesha 28862 Saber 36 Tom Bauch 111 15:12:56 02:52:56 02:50:03 00:11:17
4 4 Fast Friends 18696 Santana 35 Bill Smith Kyle Elliott 114 15:17:11 02:57:11 02:53:27 00:14:41
5 5 La Calou 66E Ericson 38 Bruce Powell 129 15:21:30 03:01:30 02:53:45 00:14:59
6 6 Perseverance 7080 Beneteau 47.7 Daniel Chador 33 14:57:29 02:37:29 02:55:35 00:16:49
7 7 Veronese 28458 First 47.7 Chris Dawson 39 15:02:16 02:42:16 02:59:04 00:20:18
DNF: Sea Ghost (68222);
DNC: Beowulf (87128); Salient (30); Wenlemir (53295);
SF Bay 30 (PHRF ToT) Start F at 12:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Shameless 18480 Schumacher 30 George Ellison 126 14:46:28 02:21:28 02:16:02 00:00:00
2 2 Jane Doe 28555 Olson 911S Robert Izmirian 132 14:50:04 02:25:04 02:18:16 00:02:14
3 3 Gammon 8084 Tartan 10 Jeff Gammon 126 14:49:02 02:24:02 02:18:30 00:02:28
4 4 Takeoff 33685 Laser 28 Joan Byrne 129 14:56:08 02:31:08 02:24:41 00:08:39
5 5 Abba Zaba 8112 Tartan 10 Charlie Pick 126 14:58:55 02:33:55 02:28:00 00:11:58
6 6 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 15:00:17 02:35:17 02:29:19 00:13:17
7 7 Fire Drill 18608 Tartan Ten Serge Bissont Ken Jones 126 15:04:15 02:39:15 02:33:08 00:17:06
8 8 Lazy Lightning Tartan 860 Tartan 10 Tim McDonald 126 15:06:57 02:41:57 02:35:43 00:19:41
9 9 Plan B 28594 J29 Bob/Brett Stubblefield/Dewine 117 15:08:23 02:43:23 02:39:13 00:23:11
Cruisers (Non-Spin 2) (PHRF ToT) Start G at 12:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Smogen III 18180 Custom Julle LeVicki 144 15:02:30 02:32:30 02:22:50 00:00:00
2 2 Windhover 47126 Pearson 10 m John Dodge 147 15:04:15 02:34:15 02:23:51 00:01:01
3 3 Aria 5449 Grand Soleil Dan Carrico 141 15:04:13 02:34:13 02:25:04 00:02:14
4 4 KaNina 357 Catalina 34 Gary Stypulkoski 159 15:19:38 02:49:38 02:35:31 00:12:41
5 5 Kira 28999 Cal 33-2 Jim Erskine 141 15:20:49 02:50:49 02:40:41 00:17:51
6 6 Nantucket 648 Islander 36 Michael Jefferies 144 15:22:35 02:52:35 02:41:38 00:18:48
7 7 Sirius 38730 Catalina 34 Diana Fischer 159 15:38:38 03:08:38 02:52:56 00:30:06
8 8 Surprise 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 159 15:40:02 03:10:02 02:54:13 00:31:23
9 9 Belle Amie 51111 Hunter Dale Weibel 156 15:46:46 03:16:46 03:01:10 00:38:20
10 10 Brezza Bella 46816 Beneteau Oceanis 390 Rob Massey 135 16:54:36 04:24:36 04:11:05 01:48:15
DNC: Exodus (1); Moonlight Lady (63109);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start H at 12:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Desperado 77539 Express 27 Mike Bruzzone 129 14:36:25 02:01:25 01:56:14 00:00:00
2 2 Silkye 38003 Wyliecat 30 John Skinner Stefe Seel 132 14:37:41 02:02:41 01:56:56 00:00:42
3 3 Uno 2 Wyliecat 30 (Modified) Steve Wonner 105 14:40:59 02:05:59 02:05:01 00:08:47
4 4 Lynx 28349 Wyliecat 30 Steve Overton 135 14:49:27 02:14:27 02:07:35 00:11:21
5 5 Blue Pearl 38083 Hunter 41 John Dahle 123 15:14:30 02:39:30 02:34:03 00:37:49
DNC: Carlene (28890); Dry Land (354); Harp (18003); Kaien (28575); Moonlight (28059);
PHRF 4 (PHRF ToT) Start J at 12:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Chorus 8199 Kettenburg 38 Peter English 159 15:07:54 02:27:54 02:15:36 00:00:00
2 2 Bolero 103 IOD Richard Pearce 156 15:08:29 02:28:29 02:16:42 00:01:06
3 3 306LP 100 IOD John Davies 156 15:10:05 02:30:05 02:18:11 00:02:35
4 4 Hurrah 5994 Yankee 30 John Rolien 168 15:16:28 02:36:28 02:21:39 00:06:03
5 5 Mer Tranquille 28364 Jenneau 34.2 Larry Moraes 162 15:21:26 02:41:26 02:27:23 00:11:47
6 6 Kelika 28815 Hunter 33.5 Mike Weaver 150 15:21:20 02:41:20 02:29:49 00:14:13
7 7 Thanks Mom 18179 Cal 9.2 R Mike Wommack 152 15:23:01 02:43:01 02:30:56 00:15:20
8 8 Mirage 8500 Cust. Black Soo Ben Mewes 141 15:30:37 02:50:37 02:40:30 00:24:54
DNC: Cayenne (52);
Alerion Express 28 (PHRF ToT) Start K at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Eagle 133 AE 28 Chuck Eaton 159 14:45:42 02:00:42 01:50:39 00:00:00
2 2 Mil Besos 279 AE28 Chris Vaughn 159 14:49:19 02:04:19 01:53:58 00:03:19
3 3 Dream 222 AE 28 Kirk Smith 159 14:49:56 02:04:56 01:54:32 00:03:53
4 4 Lazy Lightning AE 238 AE 28 Jason Freskos 159 14:50:03 02:05:03 01:54:39 00:04:00
DNC: Maeve II (83);
Moore 24 (PHRF ToT) Start K at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 E-9 89 Moore 24 Lesa Kinney Peter Schone 150 14:19:02 01:34:02 01:27:19 00:00:00
2 2 Frenzy 66M Moore 24 Lon Woodrum 150 14:22:00 01:37:00 01:30:04 00:02:45
3 3 US101 101 Moore 24 Rudy Salazar 150 14:30:58 01:45:58 01:38:24 00:11:05
DNC: JR (76);
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start L at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Roeboat 1993 Catalina 30 Rod Decker 183 14:50:41 02:00:41 01:47:01 00:00:00
2 2 Red Hawk 59024 Hawkfarm Gerry Gunn 162 14:48:40 01:58:40 01:48:20 00:01:19
3 3 Little Feet 8008 Cal 20 David Crowe Jim Snow 267 15:06:50 02:16:50 01:48:52 00:01:51
4 4 Smooth 588 Santana 22 Jean Vaury 234 15:07:07 02:17:07 01:53:41 00:06:40
5 5 Geronimo 198 Lancer 30 Michael Campbell 198 15:06:10 02:16:10 01:58:20 00:11:19
6 6 Zora 197 Catalina 310 Bill Brady 174 15:06:38 02:16:38 02:02:40 00:15:39
7 7 Sweet Reward 562 Santana 22 Craig McDow 240 15:31:10 02:41:10 02:12:36 00:25:35
DNC: Cheeky Monkey (302); Mischief (38005); Stanford 19 (4140); Tenacious (5553); Tension II (1171);
PHRF 5 (PHRF ToT) Start L at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Wuvulu 61 Islander 30 Bahama John New 180 14:44:46 01:54:46 01:42:11 00:00:00
2 2 Fast Freight 18456 Newport 30 Bob Harford 174 14:45:18 01:55:18 01:43:31 00:01:20
3 3 Elaine 38000 Santana 22 Patrick Broderick 234 15:01:03 02:11:03 01:48:39 00:06:28
4 4 Supercal 226 Harbor 20 John Colver 210 15:06:42 02:16:42 01:56:55 00:14:44
DNF: Beer Run (97546);
DNC: Gannet (114); Patience (37987); Starkite (8427);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________