Corinthian Yacht Club 2006 MidWinters Race 1; 1/21/1990 Corinthian Yacht Club
2006 MidWinters
Race 1; 1/21/1990

PHRF 0 (PHRF ToT) Start A at 12:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Astra 40079 Farr 40 Mary Coleman 6 141325 02:13:25 02:35:58 00:00:00
2 2 Flash 7353 TP52 Dick Watts -78 140107 02:01:07 02:46:48 00:10:50
3 3 Emily Carr 49211 SC 50 Ray Minehan -6 145726 02:57:26 03:32:00 00:56:02
Sydney 38 (PHRF ToT) Start A at 12:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Double Trouble 38009 Sydney 38 Andy Costello 27 141556 02:15:56 02:33:08 00:00:00
2 2 Absolute 02 40 Sydney 38 Captains Langer/Stimson 27 141708 02:17:08 02:34:29 00:01:21
3 3 Copernicus 38004 Sydney 38 Michael Kennedy 27 142645 02:26:45 02:45:19 00:12:11
4 4 Howl 93102 Sydney 38 Peter Kruger 27 16:21:47 04:21:47 04:54:54 02:21:46
One Design 35 (PHRF ToT) Start A at 12:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Zsa-Zsa 35017 1D35 Chris Busch 36 142208 02:22:08 02:37:39 00:00:00
2 2 Great Sensation 35045 1D35 Bojo Pehlivanov 36 142527 02:25:27 02:41:20 00:03:41
3 3 Sweet Sensation 35035 1D35 Gary Fanger 36 143036 02:30:36 02:47:03 00:09:24
4 4 Yeofy 35025 1D35 Eliel Redstone 36 143235 02:32:35 02:49:15 00:11:36
5 5 Jazzy 35043 1D35 Bob Turnbull 36 154119 03:41:19 04:05:29 01:27:50
PHRF 1 (PHRF ToT) Start B at 12:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Mr. Magoo 28289 J-120 Steve Madiera 48 143105 02:26:05 02:38:47 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher Glen Isaacson 60 143727 02:32:27 02:42:27 00:03:40
3 3 Quiver 28669 McCord 36 Jeff McCord 48 143529 02:30:29 02:43:34 00:04:47
4 4 X-Dream 42637 X-119 Steen Moller 60 150106 02:56:06 03:07:39 00:28:52
5 5 Knots2 (Squared) 168 J109 Bob/John Doscher/Notman 72 160420 03:59:20 04:10:06 01:31:19
6 6 Tupelo Honey 28908 Elan 40 Gerard Sheridan 66 162906 04:24:06 04:38:41 01:59:54
DNF: Basic Instinct (8123); El Jefe (51984); Macondo (52304);
DNS: Great Fun II (59949);
Express 37 (PHRF ToT) Start B at 12:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Elan 87700 Express 37 Bill Riess 72 143518 02:30:18 02:37:04 00:00:00
2 2 Golden Moon 18488 Express 37 Kame Richards 72 151429 03:09:29 03:18:01 00:40:57
3 3 Expeditious 18478 Express 37 Bartz Schneider 72 153220 03:27:20 03:36:40 00:59:36
4 4 Eclipse 18495 Express 37 Mark Dowdy 72 160024 03:55:24 04:06:00 01:28:56
DNC: Il Falco (40963);
Beneteau 40.7 (PHRF ToT) Start C at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Phantom Mist 38407 Beneteau 40.7 Gary Massari 51 150637 02:56:37 03:11:01 00:00:00
2 2 Shaddy Daddy 28183 Beneteau 40.7 Joel Davis 51 153620 03:26:20 03:43:09 00:32:08
3 3 Inspired Environments 28423 Beneteau 40.7 Timothy Ballard 51 155203 03:42:03 04:00:09 00:49:08
DNF: Tout Suite (51705);
DNC: White Fang (28187);
IOR (PHRF ToT) Start C at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 True North 18127 Baltic 42 DP Jeff Dunnavant 72 154828 03:38:28 03:48:18 00:00:00
2 2 Tiger Beetle 77985 NM45 Rob Macfarlane 42 155620 03:46:20 04:08:30 00:20:12
3 3 Samiko 26 Serendipity 43 (IOR) Dexter Bailey/Salyer 69 162218 04:12:18 04:24:56 00:36:38
4 4 Infinity 41212 Custom Holland 47 Gary Gephart 33 163324 04:23:24 04:53:40 01:05:22
DNF: Aleta (67205);
J/105 (PHRF ToT) Start D at 12:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Lulu 400 J-105 Don Weineke 78 153108 03:16:08 03:23:00 00:00:00
2 2 Joyride 31 J-105 Bill Hoehler 78 160757 03:52:57 04:01:07 00:38:07
3 3 Tiburon 265 J-105 Steve Stroub 78 161659 04:01:59 04:10:28 00:47:28
4 4 Orion 28905 J-105 Gary Kneeland 78 162359 04:08:59 04:17:42 00:54:42
5 5 Walloping Swede 157 J-105 Brandner and Allen 78 163954 04:24:54 04:34:11 01:11:11
6 6 Frisky 432 J-105 JT Hansen 78 164235 04:27:35 04:36:57 01:13:57
7 7 374 374 J/105 Mazzie Obermeyer 78 164427 04:29:27 04:38:53 01:15:53
8 8 Jupiter 468 J-105 Paul Farr 78 164456 04:29:56 04:39:23 01:16:23
9 9 Aquavit/Out Of Options 103 J-105 Tim Russell 78 164539 04:30:39 04:40:08 01:17:08
10 10 Peregrine 449 J-105 Tim Sullivan 78 164621 04:31:21 04:40:51 01:17:51
DNF: Irrational Again (46456); Jabberwocky (149); Whisper (355);
DNC: RumTumTugger (495);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start E at 12:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Flexi Flyer 18282 Soverel 33 Mitchell Wells 96 143647 02:16:47 02:17:38 00:00:00
2 2 Yucca 8526 8 Meter Hank Easom 90 144856 02:28:56 02:31:16 00:13:38
3 3 Faster Horses 4 J100 Doug Holm 81 144847 02:28:47 02:33:16 00:15:38
4 4 Petard 59284 Farr 36 Keith/Andy Buck/Newell 93 145156 02:31:56 02:33:35 00:15:57
5 5 Baleineau 42147 Olson 34 Charlie Brochard 105 145929 02:39:29 02:38:16 00:20:38
6 6 Eurydice II 79747 Ross 930 George Biery 84 150703 02:47:03 02:51:16 00:33:38
7 7 Mintaka 4 18441 Farr 38 Gerry Brown 84 150718 02:47:18 02:51:31 00:33:53
8 8 Shockwave 30873 Santana 35 Michael Bruington 114 153139 03:11:39 03:07:37 00:49:59
9 9 Sierra II 28362 Sabre 362 Paul Eisenhardt 111 153122 03:11:22 03:08:11 00:50:33
DNF: Razzberries (97479);
DNC: Ozone (28134); RedSky (28340);
Non-Spin 1 (PHRF ToT) Start E at 12:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Youngster 82 IOD Ron Young 156 150326 02:43:26 02:30:28 00:00:00
2 2 Never Again II 75 IOD John Evans 156 153446 03:14:46 02:59:19 00:28:51
3 3 Perseverance 7080 Beneteau 47.7 Daniel Chador 33 150559 02:45:59 03:05:04 00:34:36
4 4 Ganesha 28862 Saber 36 Tom Bauch 111 152915 03:09:15 03:06:06 00:35:38
5 5 Veronese 28458 First 47.7 Chris Dawson 39 150933 02:49:33 03:07:07 00:36:39
6 6 La Calou 66E Ericson 38 Bruce Powell 129 153712 03:17:12 03:08:47 00:38:19
7 7 Sea Ghost 68222 Beneteau 42 Ron Roberts 90 153021 03:10:21 03:13:19 00:42:51
DNC: Beowulf (87128); Fast Friends (18696); Salient (30); Wenlemir (53295); Exodus (NONE);
SF Bay 30 (PHRF ToT) Start F at 12:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Jane Doe 28555 Olson 911S Robert Izmirian 132 150143 02:36:43 02:29:22 00:00:00
2 2 Shameless 18480 Schumacher 30 George Ellison 126 150747 02:42:47 02:36:31 00:07:09
3 3 Fire Drill 18608 Tartan Ten Serge Bissont Ken Jones 126 150855 02:43:55 02:37:37 00:08:15
4 4 Takeoff 33685 Laser 28 Joan Byrne 129 151312 02:48:12 02:41:01 00:11:39
5 5 QE3 8049 Tartan 10 Tom Perot 126 151256 02:47:56 02:41:28 00:12:06
6 6 Gammon 8084 Tartan 10 Jeff Gammon 126 151325 02:48:25 02:41:56 00:12:34
7 7 Abba Zaba 8112 Tartan 10 Charlie Pick 126 151332 02:48:32 02:42:03 00:12:41
8 8 Lazy Lightning Tartan 860 Tartan 10 Tim McDonald 126 151435 02:49:35 02:43:04 00:13:42
9 9 Plan B 28594 J29 Bob/Brett Stubblefield/Dewine 117 151501 02:50:01 02:45:41 00:16:19
Cruisers (Non-Spin 2) (PHRF ToT) Start G at 12:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Ka~Nina 357 Catalina 34 Gary Stypulkoski 159 153228 03:02:28 02:47:17 00:00:00
2 2 Windhover 47126 Pearson 10 m John Dodge 147 153339 03:03:39 02:51:16 00:03:59
3 3 Moonlight Lady 63109 Sabre 34-1 Jerry Florence 147 153505 03:05:05 02:52:36 00:05:19
4 4 Smogen III 18180 Custom Julle LeVicki 144 153432 03:04:32 02:52:50 00:05:33
5 5 Aria 5449 Grand Soleil Dan Carrico 141 153420 03:04:20 02:53:24 00:06:07
6 6 Kira 28999 Cal 33-2 Jim Erskine 141 153549 03:05:49 02:54:47 00:07:30
7 7 Surprise 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 159 155841 03:28:41 03:11:19 00:24:02
8 8 Belle Amie 11115 Hunter Dale Weibel 156 162534 03:55:34 03:36:53 00:49:36
9 9 Sirius 38730 Catalina 34 Diana Fischer 159 163801 04:08:01 03:47:23 01:00:06
DNF: Brezza Bella (46816);
DNC: Nantucket (648);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start H at 12:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Desperado 77539 Express 27 Mike Bruzzone 129 150422 02:29:22 02:22:59 00:00:00
2 2 Silkye 38003 Wyliecat 30 John Skinner Stefe Seel 132 150814 02:33:14 02:26:03 00:03:04
3 3 Lynx 28349 Wyliecat 30 Steve Overton 135 151010 02:35:10 02:27:14 00:04:15
4 4 Moonlight 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 151023 02:35:23 02:28:45 00:05:46
5 5 Uno 2 Wyliecat 30 (Modified) Steve Wonner 105 151048 02:35:48 02:34:37 00:11:38
6 6 Harp 18003 Catalina 38 Mike Mannix 117 151357 02:38:57 02:34:54 00:11:55
7 7 Carlene 28890 Wyliecat 30 Fred Soltero 132 153045 02:55:45 02:47:30 00:24:31
8 8 Blue Pearl 38083 Hunter 41 John Dahle 123 153245 02:57:45 02:51:41 00:28:42
DNC: Dry Land (354); Kaien (28575);
PHRF 4 (PHRF ToT) Start J at 12:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Thanks Mom 18179 Cal 9.2 R Mike Wommack 152 150703 02:27:03 02:16:09 00:00:00
2 2 Bolero 103 IOD Richard Pearce 156 151456 02:34:56 02:22:39 00:06:30
3 3 Hurrah 5994 Yankee 30 John Rolien 168 152742 02:47:42 02:31:49 00:15:40
4 4 Chorus 8199 Kettenburg 38 Peter English 159 153007 02:50:07 02:35:58 00:19:49
5 5 Mer Tranquille 28364 Jenneau 34.2 Larry Moraes 162 153314 02:53:14 02:38:09 00:22:00
6 6 Kelika 28815 Hunter 33.5 Mike Weaver 150 153140 02:51:40 02:39:24 00:23:15
7 7 306LP 100 IOD John Davies 156 153350 02:53:50 02:40:03 00:23:54
8 8 Cayenne 52 Passport 40 Michael Moradzadeh 138 153316 02:53:16 02:43:42 00:27:33
DNC: Mirage (8500);
Alerion Express 28 (PHRF ToT) Start K at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Eagle 133 AE 28 Chuck Eaton 159 151735 02:32:35 02:19:53 00:00:00
2 2 Mil Besos 279 AE28 Chris Vaughn 159 152927 02:44:27 02:30:46 00:10:53
3 3 Lazy Lightning AE 238 AE 28 Jason Freskos 159 153114 02:46:14 02:32:24 00:12:31
4 4 Dream 222 AE 28 Kirk Smith 159 154027 02:55:27 02:40:51 00:20:58
DNC: Maeve II (83);
Moore 24 (PHRF ToT) Start K at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Frenzy 66M Moore 24 Lon Woodrum 150 144052 01:55:52 01:47:35 00:00:00
2 2 E-9 89 Moore 24 Lesa Kinney Peter Schone 150 144219 01:57:19 01:48:56 00:01:21
3 3 JR 76 Moore 24 Rich Korman 150 145223 02:07:23 01:58:17 00:10:42
4 4 US101 101 Moore 24 Rudy Salazar 150 153048 02:45:48 02:33:57 00:46:22
Non-Spin 3 (PHRF ToT) Start L at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Little Feet 8008 Cal 20 David Crowe Jim Snow 267 153345 02:43:45 02:10:17 00:00:00
2 2 Red Hawk 59024 Hawkfarm Gerry Gunn 162 151446 02:24:46 02:12:10 00:01:53
3 3 Tension II 1171 Cal 20 John Nooteboom 267 154142 02:51:42 02:16:36 00:06:19
4 4 Smooth 588 Santana 22 Jean Vaury 234 154203 02:52:03 02:22:39 00:12:22
5 5 Roeboat 1993 Catalina 30 Rod Decker 183 153129 02:41:29 02:23:12 00:12:55
6 6 Zora 197 Catalina 310 Bill Brady 174 153216 02:42:16 02:25:41 00:15:24
7 7 Geronimo 198 Lancer 30 Michael Campbell 198 154409 02:54:09 02:31:20 00:21:03
8 8 Tenacious 5553 Catalina 30 Aaron deZafra 183 154510 02:55:10 02:35:20 00:25:03
9 9 Sweet Reward 562 Santana 22 Craig McDow 240 160643 03:16:43 02:41:51 00:31:34
10 10 Cheeky Monkey 302 Cal 20 Scott Cyphers 267 17:41:33 04:51:33 03:51:57 01:41:40
DNF: Mischief (38005);
DNC: Stanford 19 (4140);
PHRF 5 (PHRF ToT) Start L at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Wuvulu 61 Islander 30 Bahama John New 180 151645 02:26:45 02:10:40 00:00:00
2 2 Elaine 38000 Santana 22 Patrick Broderick 234 153237 02:42:37 02:14:49 00:04:09
3 3 Patience 37987 Ranger 23 TM John Baier 207 153016 02:40:16 02:17:37 00:06:57
4 4 Fast Freight 18456 Newport 30 Bob Harford 174 153056 02:40:56 02:24:29 00:13:49
DNF: Starkite (8427);
DNC: Gannet (114); Supercal (226);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________