Corinthian Yacht Club CYC FNR 2017 Summer Race 17; 8/4/2017 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2017 Summer
Race 17; 8/4/2017
NSpinn 2 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SIZZLER 28824 NORTHSTAR 727 PETER YOLLES 195 19:38:20 01:18:20 01:08:21 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal-20 TED GOLDBECK 273 19:51:35 01:31:35 01:12:20 00:03:59
3 3 BOLERO 103 IOD RICHARD / MARK PEARCE 156 19:41:21 01:21:21 01:14:54 00:06:33
4 4 LIQUID ASSET 27707 Ranger 33 JOHN / DOUG ROOK / KELLER 150 19:40:46 01:20:46 01:15:00 00:06:39
5 5 BLUE RIBBON II 38087 CATALINA 320 KEVIN MOORE 207 19:54:46 01:34:46 01:21:22 00:13:01
6 6 ENCORE 1639 Catalina 34 KEVIN ROESLER 150 19:56:26 01:36:26 01:29:33 00:21:12
DNF: SPRITE (347); COMFORTABLY NUMB (86); FIRST RODEO (449); STAR RANGER (5843);
DNC: KA-NINA (357); FURTHER (39); WINDHOVER (47126); SUMMER SAILSTICE (142); MIMICAT (2707); MOXIE (28217); MAXINE (43); FANTASEA ISLANDER (82F); LUELLA (283); ROAD RUNNER (6422); BABY BLUE (506); DIANA (278); SFYC 1 (1061); SFYC 2 (75); CAN O WHOOPASS (624); RACCOON (8008);
PHRF2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 BILL MOORE 129 19:17:25 00:52:25 00:50:11 00:00:00
2 2 FLASHMAN 116 MOORE 24 ASHLEY PERRIN 150 19:19:53 00:54:53 00:50:58 00:00:47
3 3 ORCA 85 Moore 24 WILL BAYLIS RICH BERGSUND 150 19:20:16 00:55:16 00:51:19 00:01:08
4 4 BOTTLE ROCKET 538 J70 DAVID SCHUMANN 114 19:18:54 00:53:54 00:52:46 00:02:35
5 5 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jimmy Gibbs 129 19:20:22 00:55:22 00:53:00 00:02:49
6 6 SPIRIT 275A Alerion 28 STEVE ROGERS AND BOB SELLERS 168 19:26:46 01:01:46 00:55:55 00:05:44
7 7 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 RON KELL 129 19:24:25 00:59:25 00:56:53 00:06:42
8 8 YOUNGSTER 82Y IOD RON YOUNG 156 19:34:41 01:09:41 01:04:09 00:13:58
9 9 H2OSPREY 173 Alerion Express 28 TEAM OSPREY 168 19:36:33 01:11:33 01:04:46 00:14:35
10 10 SALTY HOTEL 60 Express 27 JOHN KEARNEY 129 19:34:07 01:09:07 01:06:10 00:15:59
11 11 SIMBA 87275 Express 27 KARL BELGUM 129 19:37:49 01:12:49 01:09:42 00:19:31
12 12 SRIRACHA 127 J-80 KIM LE 111 19:47:55 01:22:55 01:21:32 00:31:21
DNC: BOOMER (676); DONDE ESTA EL BANO (978); TEQUILA (18353); ZARA (144); JR (76); TRAVIESO (557); SIMPLY IRRESISTABLE (18409); BLUE JAY (95); WINTERSMOON (116);
NonSpinn1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 QE3 8049 Tartan 10 TOM PEROT GEORGE JANSON 129 19:51:43 01:21:43 01:18:14 00:00:00
2 2 MULAN 9484 Beneteau 10R MICHAEL CHAMMOUT 84 19:47:28 01:17:28 01:19:25 00:01:11
3 3 Q 28901 Schumacher 40 daysailer GLENN ISAACSON 54 19:46:01 01:16:01 01:21:48 00:03:34
4 4 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 GREG ARKUS 129 19:55:28 01:25:28 01:21:49 00:03:35
5 5 JARLEN 28528 J35 ROBERT BLOOM 72 19:48:58 01:18:58 01:22:31 00:04:17
6 6 GANEHSA 28862 Sabre 36 TOM BAUCH 111 19:54:56 01:24:56 01:23:31 00:05:17
7 7 TOPGALLANT 18608 Tartan Ten CARL FLEMMING 129 19:57:27 01:27:27 01:23:43 00:05:29
8 8 LINDO 195 J/109 JOHN KALUCKI 69 19:52:49 01:22:49 01:26:58 00:08:44
9 9 WILLOW 38300 Wauquiez Centurion 40s BOB BRAID 69 19:53:32 01:23:32 01:27:43 00:09:29
DNF: ARIADNE (28596); SEAYA (252); SALIENT (30);
DNC: GOOD CALL (56709); ARGO (46933); LADY JANE (7913); FREEDOM (18230); VENTO (40841); ANIARA (8553); ROUST ABOUT (18630); KIRA (28999); PRINCESS (28876); INCONCEIVABLE (9); SWEETSPOT (46921); LEDA (71); BASIC INSTINCT (8123);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TYR 52125 J125 TOM SIEBEL -12 19:28:31 00:53:31 01:04:39 00:00:00
2 2 BRIGHT HOUR 50092 Farr 40 JAMES BRADFORD 0 19:30:56 00:55:56 01:06:06 00:01:27
3 3 PEREGRINE 25487 J/120 DAVID HALLIWILL 45 19:38:51 01:03:51 01:09:45 00:05:06
4 4 LONESTAR 40 Beneteau 10R MADELINE MOREY 84 19:51:39 01:16:39 01:18:35 00:13:56
5 5 SIX BROTHERS 32006 C-32 CHRISTIAN KRAMER 57 19:48:32 01:13:32 01:18:45 00:14:06
6 6 ALLEGRO 56657 BENETEAU 36.7 78 20:06:12 01:31:12 01:34:24 00:29:45
DNC: KUAI (211); TIBURON (11); SWIFT NESS (101); TREX (1007); RAGTIME (50090); BAY TRAIN (449); SERENADE (1); VELVET HAMMER (51507); RIFFRAFF (49211); VERONESE (28458); BIG BLAST! (22);
J105 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J105 CHARLES JAMES 78 19:49:16 01:09:16 01:11:42 00:00:00
2 2 ALCHEMY 275J J105 WALTER SANFORD 78 19:51:22 01:11:22 01:13:52 00:02:10
3 3 BLUE RIBBON 120 J105 PETER CAMPFIELD & KURT JORDAN 78 19:51:26 01:11:26 01:13:56 00:02:14
4 4 TRIPLE PLAY 105 J105 SILVANO PAYNE ROMEO AGBAYANI 78 19:52:23 01:12:23 01:14:55 00:03:13
5 5 FAST FRIENDS 231 J105 KYLE ELLIOTT BILL SMITH 78 19:52:39 01:12:39 01:15:12 00:03:30
DNC: STRANGELOVE (374); LULU (400); SHE LOVES IT (183); BLACKHAWK (40); MASQUERADE (17); BOX OF RAIN (46); VUJA STAR (181);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________