Corinthian Yacht Club CYC FNR 2017 Summer Race 11; 6/23/2017 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2017 Summer
Race 11; 6/23/2017
NSpinn 2 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CAN O WHOOPASS 624 CAL 20 RICHARD VON EHRENKROOK 273 19:26:39 01:06:39 00:52:38 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal-20 TED GOLDBECK 273 19:28:35 01:08:35 00:54:10 00:01:32
3 3 BOLERO 103 IOD RICHARD / MARK PEARCE 156 19:20:40 01:00:40 00:55:51 00:03:13
4 4 SUMMER SAILSTICE 142 Ranter 33 JOHN ARNDT 153 19:21:40 01:01:40 00:57:01 00:04:23
5 5 MIMICAT 2707 Hinckley 38 ROBERT LONG 153 19:28:34 01:08:34 01:03:24 00:10:46
6 6 LIQUID ASSET 27707 Ranger 33 JOHN / DOUG ROOK / KELLER 150 19:30:44 01:10:44 01:05:41 00:13:03
7 7 BLUE RIBBON II 38087 CATALINA 320 KEVIN MOORE 207 19:44:34 01:24:34 01:12:37 00:19:59
8 8 ENCORE 1639 Catalina 34 KEVIN ROESLER 150 19:40:42 01:20:42 01:14:56 00:22:18
DNF: FURTHER (39); MAXINE (43); SFYC 1 (1061) [RAF];
DNC: BABY BLUE (506); COMFORTABLY NUMB (86); DIANA (278); FANTASEA ISLANDER (82F); H2OSPREY (173); KA-NINA (357); LUELLA (283); MOXIE (28217); ROAD RUNNER (6422); SFYC 2 (75); SIZZLER (28824); SPIRIT (275A); SPRITE (347); WINDHOVER (47126); RACCOON (8008); FIRST RODEO (449);
PHRF2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHENANIGANS 67 Express 27 BILL MOORE 129 19:40:08 01:15:08 01:11:55 00:00:00
2 2 ORCA 85 Moore 24 WILL BAYLIS RICH BERGSUND 150 19:42:52 01:17:52 01:12:18 00:00:23
3 3 JR 76 Moore 24 RICH KORMAN 150 19:43:42 01:18:42 01:13:05 00:01:10
4 4 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jimmy Gibbs 129 19:45:31 01:20:31 01:17:05 00:05:10
5 5 SIMBA 87275 Express 27 KARL BELGUM 129 19:48:18 01:23:18 01:19:45 00:07:50
6 6 ZARA 144 Beneteau First 310 LEIGH HUNT 135 20:05:32 01:40:32 01:35:24 00:23:29
DNF: WINTERSMOON (116);
DNS: SRIRACHA (127);
DNC: ABIGAIL MORGAN (18394); BLUE JAY (95); BOOMER (676); BOTTLE ROCKET (538); DONDE ESTA EL BANO (978); FLASHMAN (116); SALTY HOTEL (60); SIMPLY IRRESISTABLE (18409); TEQUILA (18353); TRAVIESO (557); YOUNGSTER (82Y);
NonSpinn1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer GLENN ISAACSON 54 19:30:02 01:00:02 01:04:36 00:00:00
2 2 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 GREG ARKUS 129 19:41:56 01:11:56 01:08:52 00:04:16
3 3 SEAYA 252 Catalina 380 MARK THOMPSON 120 19:41:08 01:11:08 01:09:01 00:04:25
4 4 QE3 8049 Tartan 10 TOM PEROT GEORGE JANSON 129 19:44:00 01:14:00 01:10:50 00:06:14
5 5 MULAN 9484 Beneteau 10R MICHAEL CHAMMOUT 81 19:39:40 01:09:40 01:11:46 00:07:10
6 6 JARLEN 28528 J35 ROBERT BLOOM 72 19:38:45 01:08:45 01:11:51 00:07:15
7 7 ARIADNE 28596 First 36.7 CHRISTOPHER DAWSON 84 19:42:16 01:12:16 01:14:05 00:09:29
8 8 SALIENT 30 cal 2/39 MARK / RICH PEARCE 123 19:47:28 01:17:28 01:14:49 00:10:13
9 9 WILLOW 38300 Wauquiez Centurion 40s BOB BRAID 69 19:43:51 01:13:51 01:17:33 00:12:57
10 10 LINDO 195 J/109 JOHN KALUCKI 69 19:46:15 01:16:15 01:20:04 00:15:28
11 11 ARGO 46933 Beneteau 40.7 GREGORY DEMETRULIAS 54 19:46:45 01:16:45 01:22:36 00:18:00
DNS: GANEHSA (28862); SWEETSPOT (46921);
DNC: ANIARA (8553); FREEDOM (18230); GOOD CALL (56709); INCONCEIVABLE (9); KIRA (28999); LADY JANE (7913); PRINCESS (28876); ROUST ABOUT (18630); TOPGALLANT (18608); VENTO (40841);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J/120 DAVID HALLIWILL 45 19:29:34 00:54:34 00:59:37 00:00:00
2 2 SERENADE 1 Sabre spirit 36 HANK EASOM 96 19:36:40 01:01:40 01:02:03 00:02:26
3 3 BRIGHT HOUR 50092 Farr 40 JAMES BRADFORD 0 19:33:11 00:58:11 01:08:46 00:09:09
4 4 TREX 1007 Beneteau First 40 EDWARD ELIOTT 42 19:39:34 01:04:34 01:10:54 00:11:17
5 5 LONESTAR 40 Beneteau 10R MADELINE MOREY 84 19:44:39 01:09:39 01:11:24 00:11:47
6 6 RIFFRAFF 49211 Santa Cruz 50 JOE Ording III -6 19:39:21 01:04:21 01:16:53 00:17:16
DNC: ALLEGRO (56657); BAY TRAIN (449); BIG BLAST! (22); KUAI (211); RAGTIME (50090); SIX BROTHERS (32006); SWIFT NESS (101); TIBURON (11); TYR (52125); VELVET HAMMER (51507); VERONESE (28458);
J105 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J105 CHARLES JAMES 78 19:41:42 01:01:42 01:03:52 00:00:00
2 2 MASQUERADE 17 J105 TOM COATES 78 19:43:20 01:03:20 01:05:33 00:01:41
3 3 TRIPLE PLAY 105 J105 SILVANO PAYNE ROMEO AGBAYANI 78 20:06:10 01:26:10 01:29:11 00:25:19
4 4 BLUE RIBBON 120 J105 PETER CAMPFIELD & KURT JORDAN 78 20:06:21 01:26:21 01:29:22 00:25:30
DNF: FAST FRIENDS (231);
DNC: ALCHEMY (275J); BLACKHAWK (40); BOX OF RAIN (46); LULU (400); SHE LOVES IT (183); STRANGELOVE (374); VUJA STAR (181);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________