Corinthian Yacht Club CYC FNR 2017 Summer Race 10; 6/16/2017 Corinthian Yacht Club
CYC FNR 2017 Summer
Race 10; 6/16/2017
NSpinn 2 (PHRF ToT) Start A at 18:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BOLERO 103 IOD RICHARD / MARK PEARCE 156 19:23:01 01:03:01 00:58:01 00:00:00
2 2 SUMMER SAILSTICE 142 Ranter 33 JOHN ARNDT 153 19:24:49 01:04:49 00:59:56 00:01:55
3 3 MAXINE 43 Yankee 30 STEPHEN SPOJA 186 19:33:50 01:13:50 01:05:12 00:07:11
4 4 FANTASEA ISLANDER 82F Islander 28 DAVID/KEVIN EVANS/REILLY 201 19:36:45 01:16:45 01:06:26 00:08:25
5 5 LIQUID ASSET 27707 Ranger 33 JOHN / DOUG ROOK / KELLER 150 19:31:52 01:11:52 01:06:44 00:08:43
6 6 FURTHER 39 Moore 24 JIM ROBINSON 150 19:32:39 01:12:39 01:07:28 00:09:27
7 7 ENCORE 1639 Catalina 34 KEVIN ROESLER 150 19:34:01 01:14:01 01:08:44 00:10:43
8 8 SIZZLER 28824 NORTHSTAR 727 PETER YOLLES 195 19:38:48 01:18:48 01:08:45 00:10:44
9 9 DIANA 278 Cal20 JOHANNA ALTORFER 273 19:50:36 01:30:36 01:11:33 00:13:32
10 10 COMFORTABLY NUMB 86 CAPRI 26 ARNE MORKEMO 216 19:48:57 01:28:57 01:15:29 00:17:28
11 11 BLUE RIBBON II 38087 CATALINA 320 KEVIN MOORE 204 19:49:08 01:29:08 01:16:50 00:18:49
DNF: LUELLA (283);
DNC: SFYC 2 (75); H2OSPREY (173); SPIRIT (275A); SPRITE (347); KA-NINA (357); BABY BLUE (506); SFYC 1 (1061); JUST/EM (1234); MIMICAT (2707); ROAD RUNNER (6422); MOXIE (28217); WINDHOVER (47126);
PHRF2 (PHRF ToT) Start B at 18:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ORCA 85 Moore 24 WILL BAYLIS RICH BERGSUND 150 19:32:53 01:07:53 01:03:02 00:00:00
2 2 YOUNGSTER 82Y IOD RON YOUNG 156 19:34:17 01:09:17 01:03:47 00:00:45
3 3 SHENANIGANS 67 Express 27 BILL MOORE 129 19:33:19 01:08:19 01:05:24 00:02:22
4 4 TRAVIESO 557 J22 SFYC SFYC 183 19:40:05 01:15:05 01:06:35 00:03:33
5 5 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jimmy Gibbs 129 19:36:14 01:11:14 01:08:11 00:05:09
6 6 SIMBA 87275 Express 27 KARL BELGUM 129 19:36:59 01:11:59 01:08:55 00:05:53
7 7 SRIRACHA 127 J-80 KIM LE 111 19:46:07 01:21:07 01:19:46 00:16:44
8 8 ZARA 144 Beneteau First 310 LEIGH HUNT 135 20:02:06 01:37:06 01:32:08 00:29:06
DNC: SALTY HOTEL (60); JR (76); BLUE JAY (95); FLASHMAN (116); WINTERSMOON (116); BOTTLE ROCKET (538); BOOMER (676); DONDE ESTA EL BANO (978); TEQUILA (18353); ABIGAIL MORGAN (18394); SIMPLY IRRESISTABLE (18409);
NonSpinn1 (PHRF ToT) Start C at 18:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPGALLANT 18908 Tartan Ten CARL FLEMMING 129 19:39:45 01:09:45 01:06:46 00:00:00
2 2 Q 28901 Schumacher 40 daysailer GLENN ISAACSON 54 19:32:22 01:02:22 01:07:07 00:00:21
3 3 VENTO 40841 Swan 391 MICHAEL MALAGA 99 19:41:44 01:11:44 01:11:51 00:05:05
4 4 JARLEN 28528 J35 ROBERT BLOOM 72 19:38:53 01:08:53 01:11:59 00:05:13
5 5 ABBA ZABA 8112 Tartan 10 GREG ARKUS 129 19:45:58 01:15:58 01:12:43 00:05:57
6 6 GANEHSA 28862 Sabre 36 TOM BAUCH 111 19:44:03 01:14:03 01:12:49 00:06:03
7 7 QE3 8049 Tartan 10 TOM PEROT GEORGE JANSON 129 19:46:13 01:16:13 01:12:58 00:06:12
8 8 WILLOW 38300 Wauquiez Centurion 40s BOB BRAID 69 19:40:40 01:10:40 01:14:12 00:07:26
9 9 SALIENT 30 cal 2/39 MARK / RICH PEARCE 123 19:50:43 01:20:43 01:17:57 00:11:11
10 10 ARGO 46933 Beneteau 40.7 GREGORY DEMETRULIAS 54 19:46:37 01:16:37 01:22:27 00:15:41
DNC: INCONCEIVABLE (9); SEAYA (252); LADY JANE (7913); ANIARA (8553); MULAN (9484); FREEDOM (18230); ROUST ABOUT (18630); ARIADNE (28596); PRINCESS (28876); KIRA (28999); SWEETSPOT (46921); GOOD CALL (56709);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start D at 18:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SERENADE 1 Sabre spirit 36 HANK EASOM 96 19:37:59 01:02:59 01:03:22 00:00:00
2 2 RAGTIME 50090 J90 TRYGVE LILJESTRAND 48 19:36:37 01:01:37 01:06:58 00:03:36
3 3 PEREGRINE 25487 J/120 DAVID HALLIWILL 45 19:37:47 01:02:47 01:08:35 00:05:13
4 4 BAY TRAIN 449 Melges 24 CURTIS PRESS 84 19:42:06 01:07:06 01:08:48 00:05:26
5 5 LONESTAR 40 Beneteau 10R MADELINE MOREY 84 19:46:23 01:11:23 01:13:11 00:09:49
6 6 TREX 1007 Beneteau First 40 EDWARD ELIOTT 42 19:48:19 01:13:19 01:20:30 00:17:08
DNC: TIBURON (11); BIG BLAST! (22); SWIFT NESS (101); KUAI (211); VERONESE (28458); SIX BROTHERS (32006); RIFFRAFF (49211); BRIGHT HOUR (50092); VELVET HAMMER (51507); TYR (52125); ALLEGRO (56657);
J105 (PHRF ToT) Start E at 18:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 LULU 400 J105 DON WIENEKE 78 19:43:57 01:03:57 01:06:11 00:00:00
2 2 FAST FRIENDS 231 J105 KYLE ELLIOTT BILL SMITH 78 19:45:00 01:05:00 01:07:17 00:01:06
3 3 VUJA STAR 181 J105 CHRIS KIM 78 19:46:26 01:06:26 01:08:46 00:02:35
4 4 STRANGELOVE 374 J105 PAW ANDERSEN 78 19:48:00 01:08:00 01:10:23 00:04:12
5 5 TRIPLE PLAY 105 J105 SILVANO PAYNE ROMEO AGBAYANI 78 19:48:22 01:08:22 01:10:46 00:04:35
DNC: MASQUERADE (17); BLACKHAWK (40); BOX OF RAIN (46); BLUE RIBBON (120); ROXANNE (163); SHE LOVES IT (183); ALCHEMY (275J);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________