Corinthian Yacht Club CYC Midwinter Regatta 2017 Race 2; 1/22/2017 Corinthian Yacht Club
CYC Midwinter Regatta 2017
Race 2; 1/22/2017
Multihull (PHRF ToT) Start A at 12:05
DNC: ADRENALINE (44);
PHRF1 (PHRF ToT) Start B at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ZAMAZAAN 3883 Custom Farr52 GREG MULLINS 21 13:28:31 01:18:31 01:29:23 00:00:00
2 2 BODACIOUS+ 48005 1D 48 JOHN CLAUSER -15 13:27:15 01:17:15 01:33:51 00:04:28
3 3 CHANCE 39528 Farr 395 STAN HALES 27 13:35:58 01:25:58 01:36:51 00:07:28
4 4 BLUE 53522 Swan 53-2 RAY PAUL 33 13:36:59 01:26:59 01:36:59 00:07:36
5 5 VELVET HAMMER 51507 Shock 40 ZACHERY ANDERSON -12 13:31:50 01:21:50 01:38:52 00:09:29
6 6 WILDCARD 37005 Santa Cruz 37 MARK THOMAS 27 13:37:53 01:27:53 01:39:00 00:09:37
7 7 OAXACA 8927 Santa Cruz 50 MICHAEL MORADZADEH -12 13:34:04 01:24:04 01:41:34 00:12:11
8 8 ALPHA PUPPY 35024 1D35 ALEX FARELL 30 13:42:37 01:32:37 01:43:48 00:14:25
9 9 DECEPTION 97263 Santa Cruz 50 BILL HELVESTINE -6 13:43:31 01:33:31 01:51:44 00:22:21
DNC: BRIGHT HOUR (50092); RACER X (6);
PHRF2 (PHRF ToT) Start C at 12:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SWIFT NESS 101 J111 NESRIN ROCCI 36 13:49:53 01:29:53 01:39:42 00:00:00
2 2 SWEETSPOT 46921 C&C 121 JAMES FORNI 60 14:01:51 01:41:51 01:48:32 00:08:50
3 3 ENCORE 3632 Sydney 36 CR WAYNE KOIDE 57 14:09:53 01:49:53 01:57:40 00:17:58
4 4 PEREGRINE 25487 J/120 DAVID HALLIWILL 45 14:08:14 01:48:14 01:58:14 00:18:32
5 5 TREX 1007 Beneteau First 40 TED ELLIOTT 42 14:10:43 01:50:43 02:01:34 00:21:52
DNC: VERA CRUZ (1003); ZSA-ZSA (35017); KIRA-A (38104); JEANNETTE (40646); OHANA (30823); HOTSOCKS (67630);
Sportboats (PHRF ToT) Start D at 12:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CENTO MIGLIA 15 Flying Tiger 10 Metre MARK KENNEDY 54 14:00:20 01:35:20 01:42:36 00:00:00
2 2 INSOLENT MINX 725 Melges 24 ZHENYA KIRUESHKIN-STEPANOFF 84 14:07:25 01:42:25 01:45:00 00:02:24
3 3 LEENABARCA 2 Melges 32 WILLIAM ERKELENS 27 14:01:20 01:36:20 01:48:31 00:05:55
4 4 KUAI 7676 Melges 32 DANIEL THIELMAN 27 14:01:51 01:36:51 01:49:06 00:06:30
5 5 FRISKY 281 Open 5.70 DALE SCOGGIN 138 14:24:53 01:59:53 01:53:16 00:10:40
DNF: AFTERBURNER (S1001);
DNC: SAPPHIRE (38008); TIBURON (11); WICKED SISTER (3); FLIGHT RISK (650); RAGTIME (50090);
J105 (PHRF ToT) Start E at 12:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ROXANNE 163 J 105 CHARLES JAMES 78 14:09:18 01:39:18 01:42:47 00:00:00
2 2 RUSSIAN ROULETTE 85 J/105 SERGEY LUBARSKY 78 14:09:52 01:39:52 01:43:22 00:00:35
3 3 VUJA STAR 181 J/105 CHRIS KIM 78 14:11:21 01:41:21 01:44:54 00:02:07
4 4 LULU 400 J/105 DON WIENEKE 78 14:12:13 01:42:13 01:45:48 00:03:01
DNF: SHE LOVES IT (183);
DNC: ARRIVED (337);
Express 37 (PHRF ToT) Start E at 12:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 GOLDEN MOON 18488 Express 37 KAME RICHARDS 72 14:08:26 01:38:26 01:42:52 00:00:00
2 2 STEWBALL 18278 Express 37 ROBERT HARFORD 72 14:09:13 01:39:13 01:43:41 00:00:49
3 3 SNOWY OWL 69458 Express 37 JENS JENSEN 72 14:10:04 01:40:04 01:44:34 00:01:42
4 4 ESCAPADE 18051 Express 37 NICK SCHMIDT 72 14:13:46 01:43:46 01:48:26 00:05:34
DNC: BULLET (40311); EXPEDITIOUS (18478);
PHRF3 (PHRF ToT) Start F at 12:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ANOTHER GIRL XX ALERION EXPRESS 38 CINDE LOU DELMAS 90 14:11:01 01:36:01 01:37:31 00:00:00
2 2 MULAN 52659 Beneteau 10R MICHAEL CHAMMOUT 81 14:14:15 01:39:15 01:42:14 00:04:43
3 3 INCONCEIVABLE 9 J/88 STEVEN GORDON 81 14:14:16 01:39:16 01:42:15 00:04:44
4 4 JUNKYARD DOG 168 J/109 JAMES GOLDBERG 72 14:13:54 01:38:54 01:43:21 00:05:50
5 5 WHITE SHADOW 23 J/88 JIM HOPP 81 141653 01:41:53 01:44:57 00:07:26
6 6 JARLEN 28528 J35 ROBERT BLOOM 72 14:32:59 01:57:59 02:03:18 00:25:47
DNC: PRINCESS (28876); SWEET OKOLE (29000); JUNO (20); SPLIT WATER (78); DARE DARE (39); ALLEGRO (56657);
NonSpinn1 (PHRF ToT) Start G at 12:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SEA GHOST 68222 Beneteau First 42 RON ROBERTS 90 15:15:32 02:35:32 02:37:58 00:00:00
2 2 ARIADNE 28596 First 36.7 CHRISTOPHER DAWSON 84 15:15:28 02:35:28 02:39:23 00:01:25
DNF: Q (28901); QE3 (8049); BASIC INSTINCT (8123); NEVERLAND (106) [RAF];
DNC: GANESHA (28862); LONESTAR (40); HARP (18003);
PHRF4 (PHRF ToT) Start H at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 INISCAW 49143 Martin 32 MAX CRITTENDEN 126 15:02:13 02:17:13 02:11:56 00:00:00
2 2 SERENADE Sp 1 Sabre 36 spirit HANK EASOM 96 14:58:26 02:13:26 02:14:16 00:02:20
3 3 SEA STAR 38022 Cal 39 BOB WALDEN 114 15:02:12 02:17:12 02:14:18 00:02:22
4 4 ARCADIA 3113 custom Mull 27 GORDIE NASH 123 15:04:28 02:19:28 02:14:42 00:02:46
5 5 AHI 30980 Santana 35 ANDY NEWELL 114 15:07:04 02:22:04 02:19:04 00:07:08
6 6 HEART OF GOLD 41327 Olson 911S JOAN BYRNE 126 15:11:28 02:26:28 02:20:50 00:08:54
7 7 VENTO 40841 Swan 391 MICHAEL MALAGA 99 15:09:25 02:24:25 02:24:38 00:12:42
8 8 NANCY 28890 Wyliecat 30 PAT BRODERICK 126 15:15:51 02:30:51 02:25:03 00:13:07
DNF: WHITE-JACKET (901);
DNC: AZYXXI (51965);
Express 27 (PHRF ToT) Start J at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 RON KELL 129 15:05:29 02:15:29 02:09:42 00:00:00
2 2 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 MATT KROGSTAD 129 15:07:02 02:17:02 02:11:11 00:01:29
3 3 MOONLIGHT 28059 Express 27 JIM GIBBS 129 15:07:22 02:17:22 02:11:30 00:01:48
4 4 SALTY HOTEL 60 Express 27 JOHN KEARNEY 129 15:13:23 02:23:23 02:17:16 00:07:34
DNC: SHENANIGANS (67); SIMBA (87275);
IOD (PHRF ToT) Start J at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FJAER 86 IOD RICHARD / MARK PEARCE 156 15:09:23 02:19:23 02:08:20 00:00:00
2 2 ONE HUNDRED 100 IOD PAUL ZUPAN 156 15:09:59 02:19:59 02:08:53 00:00:33
DNC: WHITECAP (91); BOLERO (103); ARIEL (85);
PHRF 5 (PHRF ToT) Start K at 12:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SIENTO EL VIENTO 38311 C&C 29 IAN MATTHEW 174 14:14:04 01:19:04 01:10:59 00:00:00
2 2 LUNA SEA 420 Islander 36 DAN KNOX 144 14:20:18 01:25:18 01:19:54 00:08:55
DNC: ANDIAMO (2168); GYPSY LADY (7507); SIZZLER (28824); MISS KATE (4630);
NonSpinn2 (PHRF ToT) Start L at 13:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG SHOT 5100 Santana 22 CAMERON MCCLOSKEY 237 14:21:58 01:21:58 01:07:42 00:00:00
2 2 KIRA-C 28999 Cal 33 JIM ERSKINE 132 14:16:44 01:16:44 01:13:08 00:05:26
3 3 WINDHOVER 47126 Pearson 10M JOHN DODGE 147 14:42:10 01:42:10 01:35:17 00:27:35
DNF: GANNET (114); SEAYA (252);
DNC: SURPRISE (1691); JR (76); 53 GRANDAD (1369); FURTHER (39); SOBRANTE (406);
Cal 20 (PHRF ToT) Start O at 13:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal 20 JIM SNOW 273 14:31:59 01:26:59 01:08:42 00:00:00
2 2 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 RICHARD VONEHRENKROOK 273 14:32:22 01:27:22 01:09:00 00:00:18
3 3 JUST/EM 1234 Cal 20 TED GOLDBECK 273 14:36:14 01:31:14 01:12:03 00:03:21
4 4 BABY BLUE 506 Cal 20 CRAIG MCDOW 273 14:37:48 01:32:48 01:13:18 00:04:36
5 5 FIRST RODEO 449 Cal 20 STEPHANIE STROUB 273 14:40:59 01:35:59 01:15:48 00:07:06
6 6 GREEN DRAGON 4188 Cal 20 MARCUS CHOY 273 14:41:09 01:36:09 01:15:56 00:07:14
DNC: DIANA (278);
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________