Corinthian Yacht Club CYC Midwinter Regatta 2017 Race 1; 1/21/2017 Corinthian Yacht Club
CYC Midwinter Regatta 2017
Race 1; 1/21/2017
Multihull (PHRF ToT) Start A at 12:05
DNC: ADRENALINE (44);
PHRF1 (PHRF ToT) Start B at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CHANCE 39528 Farr 395 STAN HALES 27 13:47:47 01:37:47 01:50:09 00:00:00
2 2 BLUE 53522 Swan 53-2 RAY PAUL 33 13:49:03 01:39:03 01:50:26 00:00:17
3 3 WILDCARD 37005 Santa Cruz 37 MARK THOMAS 27 13:48:37 01:38:37 01:51:06 00:00:57
4 4 VELVET HAMMER 51507 Shock 40 ZACHERY ANDERSON -12 13:42:03 01:32:03 01:51:13 00:01:04
5 5 BODACIOUS+ 48005 1D 48 JOHN CLAUSER -15 13:41:38 01:31:38 01:51:20 00:01:11
6 6 ZAMAZAAN 3883 Custom Farr52 GREG MULLINS 21 13:48:18 01:38:18 01:51:54 00:01:45
7 7 OAXACA 8927 Santa Cruz 50 MICHAEL MORADZADEH -12 13:43:01 01:33:01 01:52:23 00:02:14
8 8 DECEPTION 97263 Santa Cruz 50 BILL HELVESTINE -6 13:49:11 01:39:11 01:58:31 00:08:22
9 9 ALPHA PUPPY 35024 1D35 ALEX FARELL 30 13:57:29 01:47:29 02:00:27 00:10:18
DNC: BRIGHT HOUR (50092); RACER X (6);
PHRF2 (PHRF ToT) Start C at 12:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 PEREGRINE 25487 J/120 DAVID HALLIWILL 45 13:56:10 01:41:10 01:50:31 00:00:00
2 2 SWIFT NESS 101 J111 NESRIN ROCCI 36 13:57:25 01:42:25 01:53:36 00:03:05
3 3 ENCORE 3632 Sydney 36 CR WAYNE KOIDE 57 14:02:22 01:47:22 01:54:58 00:04:27
4 4 VERA CRUZ 1003 Beneteau First 40 MICHAEL JOHNSON 42 14:09:34 01:54:34 02:05:47 00:15:16
5 5 SWEETSPOT 46921 C&C 121 JAMES FORNI 60 14:13:52 01:58:52 02:06:40 00:16:09
6 6 ZSA-ZSA 35017 1D35 STAN GLAROS 36 14:11:33 01:56:33 02:09:17 00:18:46
7 7 TREX 1007 Beneteau First 40 TED ELLIOTT 42 14:16:10 02:01:10 02:13:02 00:22:31
DNF: KIRA-A (38104);
DNC: JEANNETTE (40646); OHANA (30823); HOTSOCKS (67630);
Sportboats (PHRF ToT) Start D at 12:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 KUAI 7676 Melges 32 DANIEL THIELMAN 27 13:59:22 01:39:22 01:51:56 00:00:00
2 2 CENTO MIGLIA 15 Flying Tiger 10 Metre MARK KENNEDY 54 14:04:22 01:44:22 01:52:19 00:00:23
3 3 LEENABARCA 2 Melges 32 WILLIAM ERKELENS 27 13:59:43 01:39:43 01:52:20 00:00:24
4 4 INSOLENT MINX 725 Melges 24 ZHENYA KIRUESHKIN-STEPANOFF 84 14:12:19 01:52:19 01:55:09 00:03:13
5 5 SAPPHIRE 38008 SYNERGY 1000 DAVID RASMUSSEN 48 14:06:27 01:46:27 01:55:42 00:03:46
6 6 TIBURON 11 C&C 121 STEVE STROUB 36 14:05:35 01:45:35 01:57:07 00:05:11
7 7 FRISKY 281 Open 5.70 DALE SCOGGIN 138 14:32:50 02:12:50 02:05:30 00:13:34
8 8 AFTERBURNER S1001 Synergy 1000 RUSS RIEBER 45 14:16:50 01:56:50 02:07:38 00:15:42
DNC: WICKED SISTER (3); FLIGHT RISK (650); RAGTIME (50090);
J105 (PHRF ToT) Start E at 12:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RUSSIAN ROULETTE 85 J/105 SERGEY LUBARSKY 78 14:14:53 01:49:53 01:53:44 00:00:00
2 2 ROXANNE 163 J 105 CHARLES JAMES 78 14:15:54 01:50:54 01:54:47 00:01:03
3 3 LULU 400 J/105 DON WIENEKE 78 14:16:28 01:51:28 01:55:22 00:01:38
4 4 VUJA STAR 181 J/105 CHRIS KIM 78 14:20:28 01:55:28 01:59:31 00:05:47
5 5 SHE LOVES IT 183 J/105 RICH LAUMAN 78 14:20:36 01:55:36 01:59:39 00:05:55
DNC: ARRIVED (337);
Express 37 (PHRF ToT) Start E at 12:25
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 GOLDEN MOON 18488 Express 37 KAME RICHARDS 72 14:10:35 01:45:35 01:50:20 00:00:00
2 2 SNOWY OWL 69458 Express 37 JENS JENSEN 72 14:13:24 01:48:24 01:53:17 00:02:57
3 3 STEWBALL 18278 Express 37 ROBERT HARFORD 72 14:16:05 01:51:05 01:56:05 00:05:45
4 4 ESCAPADE 18051 Express 37 NICK SCHMIDT 72 14:20:45 01:55:45 02:00:58 00:10:38
DNC: BULLET (40311); EXPEDITIOUS (18478);
PHRF3 (PHRF ToT) Start F at 12:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 INCONCEIVABLE 9 J/88 STEVEN GORDON 81 14:20:41 01:50:41 01:54:01 00:00:00
TIE 2.5 ANOTHER GIRL XX ALERION EXPRESS 38 CINDE LOU DELMAS 90 14:23:55 01:53:55 01:55:42 00:01:41
TIE 2.5 PRINCESS 28876 Sabre 402 BRUCE MUNRO 75 14:21:15 01:51:15 01:55:42 00:01:41
4 4 JARLEN 28528 J35 ROBERT BLOOM 72 14:21:41 01:51:41 01:56:43 00:02:42
5 5 JUNKYARD DOG 168 J/109 JAMES GOLDBERG 72 14:22:22 01:52:22 01:57:25 00:03:24
6 6 MULAN 52659 Beneteau 10R MICHAEL CHAMMOUT 81 14:31:36 02:01:36 02:05:16 00:11:15
7 7 WHITE SHADOW 23 J/88 JIM HOPP 81 143157 02:01:57 02:05:37 00:11:36
DNC: SWEET OKOLE (29000); JUNO (20); SPLIT WATER (78); DARE DARE (39); ALLEGRO (56657);
NonSpinn1 (PHRF ToT) Start G at 12:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 daysailer GLENN ISAACSON 54 13:55:20 01:20:20 01:26:27 00:00:00
2 2 SEA GHOST 68222 Beneteau First 42 RON ROBERTS 90 14:00:34 01:25:34 01:26:54 00:00:27
3 3 QE3 8049 Tartan10 GEORGE TOM JANSON PEROT 129 14:06:34 01:31:34 01:27:39 00:01:12
4 4 ARIADNE 28596 First 36.7 CHRISTOPHER DAWSON 84 14:04:04 01:29:04 01:31:19 00:04:52
5 5 GANESHA 28862 Sabre 36 TOM BAUCH 111 14:10:36 01:35:36 01:34:01 00:07:34
6 6 BASIC INSTINCT 8123 Elliott 1050 MEMO GIDLEY 72 14:06:04 01:31:04 01:35:10 00:08:43
DNF: NEVERLAND (106) [RAF]; LONESTAR (40) [RAF];
DNC: HARP (18003);
PHRF4 (PHRF ToT) Start H at 12:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SERENADE Sp 1 Sabre 36 spirit HANK EASOM 96 13:57:47 01:17:47 01:18:16 00:00:00
2 2 NANCY 28890 Wyliecat 30 PAT BRODERICK 126 14:02:07 01:22:07 01:18:58 00:00:42
3 3 ARCADIA 3113 custom Mull 27 GORDIE NASH 123 14:01:51 01:21:51 01:19:03 00:00:47
4 4 SEA STAR 38022 Cal 39 BOB WALDEN 114 14:02:51 01:22:51 01:21:06 00:02:50
5 5 AHI 30980 Santana 35 ANDY NEWELL 114 14:06:22 01:26:22 01:24:33 00:06:17
6 6 HEART OF GOLD 41327 Olson 911S JOAN BYRNE 126 14:08:22 01:28:22 01:24:58 00:06:42
7 7 VENTO 40841 Swan 391 MICHAEL MALAGA 99 14:06:52 01:26:52 01:27:00 00:08:44
8 8 INISCAW 49143 Martin 32 MAX CRITTENDEN 126 14:11:37 01:31:37 01:28:06 00:09:50
DNF: WHITE-JACKET (901);
DNC: AZYXXI (51965);
Express 27 (PHRF ToT) Start J at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TEQUILA MOCKINGBIRD 18353 Express 27 MATT KROGSTAD 129 14:06:35 01:21:35 01:18:06 00:00:00
2 2 SALTY HOTEL 60 Express 27 JOHN KEARNEY 129 14:07:27 01:22:27 01:18:56 00:00:50
3 3 SHENANIGANS 67 Express 27 NICK GIBBENS 129 14:07:34 01:22:34 01:19:02 00:00:56
4 4 ABIGAIL MORGAN 18394 Express 27 RON KELL 129 14:09:51 01:24:51 01:21:14 00:03:08
5 5 MOONLIGHT 28059 Express 27 JIM GIBBS 129 14:10:48 01:25:48 01:22:08 00:04:02
DNC: SIMBA (87275);
IOD (PHRF ToT) Start J at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 ONE HUNDRED 100 IOD PAUL ZUPAN 156 14:10:05 01:25:05 01:18:20 00:00:00
2 2 FJAER 86 IOD RICHARD / MARK PEARCE 156 14:10:16 01:25:16 01:18:30 00:00:10
3 3 WHITECAP 91 IOD ASHLEY LYON 156 14:11:07 01:26:07 01:19:17 00:00:57
4 4 BOLERO 103 IOD RICHARD / MARK PEARCE 156 14:11:28 01:26:28 01:19:36 00:01:16
DNC: ARIEL (85);
PHRF 5 (PHRF ToT) Start K at 12:50
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SIENTO EL VIENTO 38311 C&C 29 IAN MATTHEW 174 14:15:12 01:25:12 01:16:30 00:00:00
2 2 LUNA SEA 420 Islander 36 DAN KNOX 144 14:20:26 01:30:26 01:24:42 00:08:12
3 3 ANDIAMO 2168 Catalina 36 Stephan Sonnenschein 153 14:33:19 01:43:19 01:35:32 00:19:02
DNC: GYPSY LADY (7507); SIZZLER (28824); MISS KATE (4630);
NonSpinn2 (PHRF ToT) Start L at 12:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BIG SHOT 5100 Santana 22 CAMERON MCCLOSKEY 237 14:23:14 01:28:14 01:12:52 00:00:00
2 2 KIRA-C 28999 Cal 33 JIM ERSKINE 132 14:17:37 01:22:37 01:18:44 00:05:52
3 3 GANNET 114 Knarr BOB THALMAN 186 14:24:21 01:29:21 01:18:55 00:06:03
4 4 SEAYA 252 Catalina 380 MARK THOMPSON 120 14:18:15 01:23:15 01:20:46 00:07:54
5 5 SURPRISE 1691 Catalina 34 PETER BIRNBAUM 147 14:23:29 01:28:29 01:22:31 00:09:39
6 6 JR 76 Moore 24 RICH KORMAN 150 14:27:30 01:32:30 01:25:54 00:13:02
7 7 WINDHOVER 47126 Pearson 10M JOHN DODGE 147 14:28:31 01:33:31 01:27:13 00:14:21
DNC: 53 GRANDAD (1369); FURTHER (39); SOBRANTE (406);
Cal 20 (PHRF ToT) Start O at 13:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 RACCOON 8008 Cal 20 JIM SNOW 273 14:24:39 01:24:39 01:06:51 00:00:00
2 2 JUST/EM 1234 Cal 20 TED GOLDBECK 273 14:26:16 01:26:16 01:08:08 00:01:17
3 3 FIRST RODEO 449 Cal 20 STEPHANIE STROUB 273 14:29:16 01:29:16 01:10:30 00:03:39
4 4 GREEN DRAGON 4188 Cal 20 MARCUS CHOY 273 14:29:58 01:29:58 01:11:03 00:04:12
5 5 BABY BLUE 506 Cal 20 CRAIG MCDOW 273 14:30:15 01:30:15 01:11:17 00:04:26
6 6 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 RICHARD VONEHRENKROOK 273 14:30:32 01:30:32 01:11:30 00:04:39
7 7 DIANA 278 Cal 20 JOHANNA ALTORFER 273 14:35:22 01:35:22 01:15:19 00:08:28
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________